Դիտումների քանակ՝ 1339
ՀՊՏՀ ամբիոնային սեմինարների շրջանակում հերթական գիտական հանդիպումը վարեցին մեր համալսարանի փիլիսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի գիտնականները՝ մասնակիցների ուշադրությունը սևեռելով փիլիսոփայության, հայոց պատմության ժամանակակից հիմնախնդիրների վրա: Ներկա էին գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը, գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպման բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Դավիթ Հախվերդյանը և փոխտնօրեն-ավագ փորձագետ Վարդան Աթոյանը, աշխատակիցներ:
Գիտության գծով պրոռեկտոր Թաթուլ Մկրտչյանը ողջույնի խոսքում կարևորելով ամբիոնային հաշվետվությունները՝ վերահաստատեց, որ գիտահետազոտական ուղղությունը համալսարանի գործունեության կարևոր ուղղություններից մեկն է:
Ամբիոնի վարիչի ժ/պ, փ.գ.թ., դոցենտ Յուրի Հովականյանը և փ.գ.դ., պրոֆեսոր, ՀՊՏՀ ամբիոնի պատվավոր վարիչ Արամ Սարգսյանը համառոտ ներկայացրեցին ամբիոնի վերջին տարիների գիտական աշխատանքի արդյունքը (ուսումնական ձեռնարկներ, գիտական հոդվածներ և այլն), ինչպես նաև ընթացիկ աշխատանքը և ակնկալվող արդյունքը:
Զեկուցումներ կարդացին Յուրի Հովականյանը, Արամ Սարգսյանը դոցենտ Մարիետա Նիկողոսյանը, ասիստենտ Անահիտ Ղազարյանը, դասախոս Արփինե Մալքջյանը: Քննարկման կենտրոնում էին ժամանակակից աշխարհում ազգային ինքնության հիմնախնդիրները, կրոնի գլոբալացման համապատկերում քաղաքակրթությունների բախման կետերը, մեր ազգային ինքնությունն անխախտ պահած կարևոր պատմական իրողությունները:

Сегодня ученые кафедры философии и истории Армении провели очередной научный семинар, сосредоточив внимание участников на современных проблемах философии и истории Армении. В семинаре принимают участие проректор по науке Татул Мкртчян, начальник отдела организации научно-исследовательских работ Хорен Мхитарян, директор исследовательского центра “Амберд” Давид Ахвердян и заместитель директора-старший эксперт исследовательского центра “Амберд” Вардан Атоян, сотрудники.
Татул Мкртчян приветствовал присутствующих, подчеркнув актуальность тем докладов кафедры, подтвердил, что исследования являются одним из важных направлений деятельности университета.
И.о. заведующего кафедрой, кандидат философских наук, доцент Юрий Оваканян и доктор наук, профессор, почетный заведующий кафедрой АГЭУ Арам Саргсян кратко представили результаты последних лет исследований (учебные пособия, научные статьи и т. д.), а также была представлена текущая работа и ожидаемые результаты.
Юрий Оваканян, Арам Саргсян, доцент Мариета Никогосян, ассистент Анаит Казарян, преподаватель Арпине Малкджян представили доклады по проблеме национальной идентичности в современном мире, столкновения цивилизаций с глобализацией религии, важных исторических реалий, которые сохраняют нашу национальную идентичность нетронутой.