Դիտումների քանակ՝ 3297
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար, տ.գ.դ. պրոֆեսոր Ռուբեն Հայրապետյանն այսօր իր աշխատասենյակում հյուրընկալեց ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի վարչության նախագահ Աշոտ Օսիպյանին, վարչության նախագահի առաջին տեղակալ Դավիթ Հարությունյանին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև ՀՊՏՀ բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Աննա Ասլանյանը: Հանդիպման առիթը «Բանկային գործ» մասնագիտության առկա բակալավրիատի 4-րդ կուրսի 29 ուսանողներին հավաստագրերի հանձնումն էր: 2018թ. տարեվերջին նրանք վարպետության դասերի էին մասնակցել ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ում:
«Աշխատաշուկայի հետ հարաբերությունների կառուցումը մեր գերակայություններից մեկն է և լինելով ոչ առևտրային կազմակերպություն՝ մենք հետապնդելու ենք յուրօրինակ շահույթ, որը պետք է արտահայտվի մեր ուսանողների որակյալ գիտելիքներով և մասնագիտական բարձր պատրաստվածությամբ»,- հանդիպումն այսպես սկսեց ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը՝ նշելով, որ բանկային համակարգի հետ համագործակցությունը ՀՊՏՀ-ն կարևորում է, և ինքը պատրաստակամ է առաջիկայում վերանայել փոխգործակցությունը՝ այն հարստացնել նոր ծրագրերով և մոտեցումներով:
ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի վարչության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը նշեց, որ իրենց համար գերակայություն է բուհերի հետ համագործակցությունը, ինչը իրենց, որպես գործատուի, որակյալ կադրերով բանկը համալրելու հնարավորություն է տալիս: Աշոտ Օսիպյանը շնորհակալություն հայտնեց Ռուբեն Հայրապետյանին՝ գործատուների հետ համագործակցությունը կարևորելու համար և նշեց, որ մինչ այժմ ՀՊՏՀ ուսանողների համար իրենք կազմակերպել են վարպետության դասեր, բայց ունեն այլ առաջարկներ ևս և պատրաստ են աջակցել ՀՊՏՀ-ին:
Ռուբեն Հայրապետյանը հայտնեց նաև, որ ինքն արդեն հանդես է եկել ՀՊՏՀ շրջանավարտների ցանց ստեղծելու նախաձեռնությամբ, որը հանրային լայն արձագանք է ստացել, այդ թվում նաև ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի աշխատակիցների կողմից, որոնք մեր բուհի շրջանավարտներ են, ապա հույս հայտնեց, որ շրջանավարտների բազայի ստեղծումը և հետագա կառավարումը բանկի հետ համագործակցելու նոր ուղիներ կստեղծի: Աշոտ Օսիպյանը, ողջունելով նախաձեռնությունը, ևս մեկ անգամ ընդգծեց համալսարանին աջակցելու իրենց պատրաստակամության մասին: «Մեզ պետք են որակյալ կադրեր և շնորհակալ կլինենք, որ որպես գործատուներ՝ կարողանանք ձեզ հետ միասին հասնել այդ նպատակի իրականացմանը»,- ասաց բանկի վարչության նախագահը: Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի վարիչ Աննա Ասլանյանին՝ համատեղ ծրագրերի իրագործմանն աջակցելու համար:
Ռուբեն Հայրապետյանը և Աշոտ Օսիպյանը քննարկեցին համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող ծրագրեր, որոնք առնչվում էին հետազոտությունների իրականացմանը, փորձառությունների՝ նոր ձևաչափով կազմակերպմանը, մագիստրատուրայի ուսանողների համար թրեյնինգների կազմակերպմանը:
Այնուհետև տեղի ունեցավ հավաստագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը, որը հիշարժան օր դարձավ ուսանողների համար: Ռուբեն Հայրապետյանը, Աշոտ Օսիպյանը, Դավիթ Հարությունյանը և Աննա Ասլանյանը շնորհավորանքի խոսքեր հղեցին ուսանողներին և հանձնեցին հավաստագրերը:
Սկսելով միջոցառումը՝ Աննա Ասլանյանը շնորհակալություն հայտնեց ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի ղեկավարությանը՝ մեր համալսարանի հետ համագործակցության համար, նշեց, որ վարպետության դասերի կազմակերպումը երկկողմ փոխգործակցության լավագույն օրինակներից է, որն իրականացվում է արդեն 4 տարի: Նրա խոսքով՝ ուսանողները այդ դասերից վերադառնում են շատ տպավորված: Աշոտ Օսիպյանը, դիմելով ուսանողներին, շնորհակալություն հայտնեց նրանց բանկային գործի մասնագիտությունն ընտրելու համար, ապա նշեց, որ սա կարևոր մասնագիտություն է: Բանկի վարչության նախագահի խոսքով՝ աշխարհն այսօր արագ է փոխվում և միայն լավ գիտելիքներով օժտված մարդիկ կարող են ճիշտ կառավարել այդ փոփոխությունները:
Ուսանողներին ողջույնի ջերմ խոսք ասաց ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը՝ նշելով. «Դուք ձեր մասնակցությամբ դրական էներգիա հաղորդեցիք այս իրադարձությանը, և ես ուրախ եմ, որ դուք այս համագործակցության մասնակիցն եք: Գործատուների, աշխատաշուկայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը մեր գերակայություններից է, և դուք առաջիկայում քայլ առ քայլ կզգաք այս ոլորտում մեր փոփոխությունները, մեր առաջնահերթությունները: Սիրելի ուսանողներ, մեր դարում գիտելիքին այլընտրանք չկա, և նախկինում եղած բոլոր հնարավորությունները այսօր սպառված են, ուստի կոչ եմ անում ձեզ լավ սովորել և ձեռք բերել որակյալ գիտելիք: Բարի երթ եմ մաղթում ձեզ, եղեք ակտիվ, նախաձեռնող, անկաշկանդ ներկայացրեք ձեր առաջարկները, դրանք մեր կողմից կողջունվեն»: Ռուբեն Հայրապետյանը միաժամանակ շնորհակալություն հայտնեց ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի գործընկերներին, անձամբ վարչության նախագահ Աշոտ Օսիպյանին:
Կուրսի անունից շնորհակալական խոսք ասաց ուսանող Ջեմմա Սիրեկանյանը՝ կարևորելով պրակտիկ գիտելիքներ ձեռք բերելու հնարավորությունը և շնորհակալություն հայտնելով նախաձեռնության համար:
Նշենք նաև, որ ԱՐԱՐԱՏԲԱՆԿ-ի վարչության նախագահը հանդես է եկել ՀՊՏՀ ուսանողներին կրթաթոշակ տրամադրելու առաջարկությամբ:

Сегодня исполняющий обязанности ректора Армянского государственного экономического университета, д.э.н., профессор Рубен Айрапетян принял в своем рабочем кабинете председателя Правления ОАО «Араратбанк» Ашота Осипяна, первого заместителя председателя Правления Давита Арутюняна. На встрече присутствовала заведующая кафедрой банковского дела и страхования АГЭУ, д.э.н., профессор Анна Асланян. Поводом для встречи послужило вручение сертификатов 29 студентам 4-го курса очного бакалавриата по специальности “Банковское дело”. К концу 2018 г. они участвовали в уроках мастерства, организованных в ООО «Араратбанк».
“Одним из наших приоритетов является построение отношений с рынком труда, и будучи некоммерческой организацией, мы будем преследовать своеобразную прибыль, которая должна выражаться в качественных знаниях и высокой профессионоальной подготовленности наших студентов”, - отметил и/о ректора, открывая встречу и отметил, что АГЭУ подчеркивает важность сотрудничества с банковской системой, и он готов пересмотреть это взаимодействие, обогащая его новыми программами и подходами.
Рубен Айрапетян также сообщил, что он выступил с инициативой создания сети выпускников АГЭУ, которая получила широкий общественный отклик, в том числе со стороны сотрудников ОАО «Араратбанк» -выпускников нашего вуза, затем выразил надежду, что создание базы выпускников и дальнейшее управление ею создаст новые пути для сотрудничества с банком. Ашот Осипян приветствовал инициативу и еще раз подчеркнул их готовность оказать содействие университету. “Нам нужны качественные кадры, и мы были бы благодарны, что как работодатели мы можем достичь этой цели вместе с вами”, - сказал председатель Правления банка. Он также поблагодарил заведующую кафедрой банковского дела и страхования за содействие в реализации совместных программ.
Рубен Айрапетян и Ашот Осипян обсудили представляющие взаимный интерес программы, касающиеся осуществления исследований, практики -ее организации в новом формате, организации тренингов для студентов магистратуры.
Затем состоялось торжественное вручение сертификатов. Рубен Айрапетян, Ашот Осипян, Давит Арутюнян и Анна Асланян направили поздравления студентам и вручили сертификаты.
Начав мероприятие, Анна Асланян выразила благодарность руководству ОАО «Араратбанк» за сотрудничество с нашим университетом, отметила, что организация уроков мастерства является одним из примеров двустороннего взаимодействия, которое длится уже 4 года. По ее словам, студенты возрващаются после уроков с яркими впечатлениями.
И/о ректора АГЭУ Рубен Айрапетян тепло поприветствовал студентов, отметив: - “Вы с вашим участием дали положительную энергию этому событию, и я рад, что вы - участники этого сотрудничества. Регулирование отношений с работодателями, рынком труда является одним из наших приоритетов, и в ближайшем будущем вы шаг за шагом почувствуете изменения, внесённые нами и приоритеты в этой сфере. Дорогие студенты, в наш век знаниям нет альтернативы, и ранее существующие возможности сегодня уже исчерпаны, поэтому я призываю вас хорошо учиться и приобрести качественные знания. Желаю вам счастливого пути, будьте активными, инициаторами, свободно представляйте свои предложения, они будут приветствоваться нами”. В то же время, Рубен Айрапетян выразил благодарность партнерам из АРАРАТБАНКа и лично председателю Правления Ашоту Осипяну.
Студентка Джемма Сиреканян выразила благодарность от имени курса за инициативу, подчеркивая возможность приобретения практических знаний
Отметим также, что председатель Правления АРАРАБАНКа выступил с предложением предоставления стипендий студентам.