ՀՊՏՀ-ում տեղի ունեցավ առաջին Ժան Մոնե ծրագրի մեկնարկը. առանցքում՝ բարձրագույն կրթության ու հետազոտության որակի բարելավումն է
Դիտումների քանակ՝ 2565
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում երեկ տեղի ունեցավ «ԵՄ քաղաքականությունը, գործող կարգավորումներն ու վարչական կառուցվածքը» Ժան Մոնե մոդուլի մեկնարկային հանդիպումը, որին ներկա էին Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության դեսպան, Ն.Գ. Անդրեա Վիկտորինը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը, «Էրազմուսազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան, ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանը, մեր համալսարանի ղեկավար և պրոֆեսորադասախոսական կազմի անդամներ, ուսանողներ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնը 2018-2019 ուսումնական տարվա ընթացքում դիմել էր, Եվրոպական միության կողմից ստացել համաֆինանսավորում Ժան Մոնե ծրագրի իրականացման համար: Արդյունքում ՀՊՏՀ-ն՝ ի դեմս ՄՏՀ ամբիոնի, 2019-2020 ուսումնական տարվա առաջին կիսամյակից իրականացնում է սույն ծրագիրը: Այս ծրագրի նպատակն է ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսագիտության մագիստրոսական ծրագրում ներդնել ԵՄ տնտեսությանը, քաղաքականությանը և վարչարարությանը վերաբերող 3 նոր դասընթաց` «ԵՄ ինստիտուտներ և որոշումների կայացման մեխանիզմներ», «Եվրոպական տնտեսական ինտեգրացիա», «Եվրամիությունը և աշխարհը»։ Ծրագրի հայտադիմումի մշակումն իրականացրել են պրոֆեսորներ Դիանա Գալոյանը, Զոյա Թադևոսյանը, ամբիոնի ասիստենտ Ալբերտ Հայրապետյանը: Ծրագրի տևողությունը 3 տարի է:
Միջոցառման կազմակերպիչ՝ միջազգային կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը ողջունեց ներկաներին և ելույթի խոսքը տրամադրեց ներկաներին և հյուրերին:
«Տնտեսագիտական համալսարանի բարեփոխումների ակտիվ շրջանում կարևոր տեղ է զբաղեցնում միջազգայնացումը»,- ողջույնի խոսքում հայտարարեց ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանը՝ ընդգծելով, որ Տնտեսագիտական համալսարանն առաջին անգամ է իրականացնում Ժան Մոնե ծրագիր: Բուհի ղեկավարը վստահ է՝ այս ծրագիրը մեծապես կնպաստի մագիստրոսական կրթական ծրագրերի բարելավման՝ ՀՊՏՀ-ում մեկնարկած գործընթացներին և իր ուրույն նշանակությունը կունենա բուհի միջազգայնացման գործընթացում:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության դեսպան, Ն.Գ. Անդրեա Վիկտորինը շնորհավորեց ՀՊՏՀ-ին՝ ԵՄ համաֆինանսավորում ստանալու կապակցությամբ, և ողջունեց ծրագրի իրականացումը՝ հատուկ շեշտադրում կատարելով այն հանգամանքի վրա, որ ՀՊՏՀ ուսանողները հնարավորություն կունենան խորքային գիտելիքներ ստանալ ԵՄ ուսումնասիրությունների շրջանակներում գտնվող ոլորտների վերաբերյալ:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության պետ Արկադի Պապոյանը նշեց, որ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը կարևորում է նման ծրագրերի իրականացումը: Նա համոզմունք հայտնեց, որ Տնտեսագիտական համալսարանը ոչ միայն կկարողանա բարձր որակով իրականացնել ծրագրի շրջանակներում իր առջև դրված խնդիրները, այլև հետագայում ևս կներգրավվի նորանոր ծրագրերում, որոնք բոլորը միտված կլինեն ՀՀ-ում տնտեսագիտական կրթության և տնտեսության զարգացմանը:
«Էրազմուսազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան, ողջունելով ծրագրի հեղինակներին և նախաձեռնողներին՝ դրա մեկնարկի կապակցությամբ, վստահություն հայտնեց, որ ծրագիրը կունենա հաջող ընթացք և խրախուսիչ ազդեցություն թե՛ ՀՊՏՀ և թե՛ հայաստանյան այլ բուհերի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի համար:
ՄՏՀ ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Ալբերտ Հայրապետյանը հանդես եկավ «ԵՄ քաղաքականությունը, գործող կարգավորումներն ու վարչական կառուցվածքը» Ժան Մոնե մոդուլ ծրագրի ներկայացմամբ՝ մանրամասնելով նախանշված անելիքները, ծրագրի բովանդակությունը: Նա նշեց նաև, որ ծրագրի շրջանակներում իրականացնում է «Եվրոպական ինտեգրացիայի ուսումնասիրությունը միջազգային հարաբերությունների տեսությունների շրջանակներում» թեմայով հետազոտություն: Այնուհետև ՀՊՏՀ ուսանողներ Սոնա Ամյանը և Արփինե Ջրաղացպանյանը, ով նաև միջազգային կապերի բաժնի աշխատակից է, հանդես եկան ԵՄ-Հայաստան և ՀՊՏՀ-ԵՄ կապերի մասին ներկայացումներով:

Вчера в Армянском государственном экономическом университете состоялась стартовая встреча модуля Жана Монне на тему «Политика ЕС, действующее законодательство и административная структура» в рамках проекта «Эразмус +», на которой присутствовала посол ЕС Андреа Викторин, руководитель департамента внешних сношений и диаспоры Министерства образования, науки, культуры и спорта РА Аркадий Папоян, координатор Национального офиса «Эразмус +» в Армении Лана Карлова, и.о. ректора АГЭУ Диана Галоян, представители руководства и преподавателей нашего университета, студенты.
Напомним, кафедра международных экономических отношений Армянского государственного экономического университета подала заявку на софинансирование программы ЕС «Программа Эразмус +” Жан Монне в 2018-2019 учебном году и выиграла. В результате АГЭУ, в частности, кафедра международных экономических отношений, будет проводить упомянутый модуль с 1-й половины 2019-2020 учебного года. Включает курсы «Институты и механизмы принятия решений ЕС», «Европейская экономическая интеграция», «Европейский Союз и мир». Были изменены программы магистратуры по специальности «Международные экономические отношения», в том числе 3 вышеупомянутых курса.
Форма заявки была разработана профессорами Дианой Галоян, Зоей Тадевосян и Альбертом Айрапетяном, кандидатом экономических наук,ассистентом вышеупомянутой кафедры.
Продолжительность программы: 3 года.
Вард Гукасян, начальник отдела международных связей, поприветствовала участников и предоставила слово спикерам и гостям.
«Интернационализация является важной частью проводимых реформ в Университете экономики»- заявила Диана Галоян, подчеркнув, что экономический университет впервые реализует программу Жана Монне. Руководитель университета уверена, что эта программа внесет значительный вклад в улучшение программ магистратуры, процессов, начатых в АГЭУ, и сыграет значительную роль в процессе интернационализации университета.
Посол ЕС Андреа Викторин поздравила АГЭУ и приветствовала введение нового учебного модуля, подчеркнув, что студенты АГЭУ смогут получить глубокие знания в областях, входящих в сферу изучения ЕС.
Аркадий Папоян отметил, что министерство придает большое значение реализации таких программ. Он выразил уверенность, что экономический университет не только качественно выполнит поставленные в программе задачи, но и будет участвовать в новых проектах, направленных на развитие экономического образования и экономики в Армении.
Лана Карлова приветствовала авторов и инициаторов программы и выразила уверенность в том, что программа будет успешной, и поддержит преподавательский состав как АГЭУ, так и других армянских университетов.
Альберт Айрапетян представил модуль Жана Моне «Политика ЕС, действующее законодательство и административная структура» с подробным описанием планов и содержания программы. Он также отметил, что в рамках программы он проводит исследование «Европейская интеграция в рамках теорий международных отношений».
Затем студенты АГЭУ Сона Амян и Арпине Джрагацпанян, которые также являются главными специалистами отдела международных связей АГЭУ, рассказали об отношениях ЕС-Армения и АГЭУ-ЕС.