Գրքի տոնի առթիվ ՀՊՏՀ գրադարանում ցուցադրություն և պարգևատրում էր
«Գրադարանը գրքի տաճար է, իսկ գիրքը՝ մարդու հոգու խորքը տանող ճանապարհը»,-այսօր ՀՊՏՀ-ում գրքի տոնին նվիրված ցերեկույթում ընթերցանության դերն արժևորեց լավագույն ուսանող-ընթերցողներից մեկը՝ Լենա Ավդալյանը:
Տոնի առթիվ ՀՊՏՀ գրադարանի տնօրինությունը Մուշեղ Ադոնցի անվան ընթերցասրահում մի բովանդակալից միջոցառման շուրջ էր համախմբել գրքասեր ուսանողներին, աշխատակիցներին: Ցերեկույթի հյուրերն էին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան ամերիկյան կենտրոնի ղեկավար Ներսես Հայրապետյանը, աշխատակիցներ Տաթևիկ Դերձյանը և Անդրանիկ Մանուկյանը, ով, ի դեպ, ՀՊՏՀ շրջանավարտ է: Նշենք, որ օրեր առաջ դեսպանատունը մեր համալսարանի գրադարանին է նվիրել շուրջ 60 անուն գիրք, որոնք այսօր ցուցադրվեցին ընթերցասրահում: Միջոցառումը բաղկացած էր 2 հատվածից՝ ԱՄՆ դեսպանատան և ՀՊՏՀ գրադարանի համագործակցությանը վերաբերող հարցերի քննարկում և բուհի լավագույն ուսանող-ընթերցողներին մրցանակների հանձնում:
Գրադարանի տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը ողջունեց գրքասերներին և նշեց, որ ի դեմս Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան, Տնտեսագիտական մայր բուհի գրադարանն ունի լավ բարեկամ, որի հետ համագործակցությամբ բուհի գրքային ֆոնդը համալրվում է անգլալեզու, ինչպես նաև հայալեզու (թարգմանված) ժամանակակից գրականությամբ: «Նվիրատվություն ենք ստացել գրքեր և ամսագրեր, որոնք, անշուշտ, ուսանողների համար ավարտական աշխատանքներ, հետազոտություններ կատարելիս արժեքավոր աղբյուր կարող են լինել»,-գրքերը ներկայացնելիս ասաց տնօրենը:
Ներսես Հայրապետյանն իր հերթին կարևորեց բուհի հետ գործակցությունը, պատրաստակամություն հայտնեց այն խորացնելու, համատեղ միջոցառումներ կազմակերպելու: Նա նաև ուսանողներին առաջարկեց մասնակցել ԱՄՆ դեսպանատան 6-ամսյա փորձառության ծրագրին, որից հետո լավագույն մասնակիցները աշխատանքի հրավեր են ստանում: Ծրագրի (internship) վերաբերյալ պարզաբանումներ ներկայացրեց ՀՊՏՀ միջազգային տնտեսական հարաբերություններ մասնագիտության շրջանավարտ Անդրանիկ Մանուկյանը, ով դեսպանատանն աշխատանքի է անցել նշված ծրագրով:
Այնուհետև հայտարարվեցին ՀՊՏՀ լավագույն ընթերցողների անունները, նրանց հավաստագրեր և գիրք-մրցանակներ հանձնեցին Արմինե Հովհաննիսյանն ու Ներսես Հայրապետյանը: Եվ այսպես, 2018թ. լավագույն ընթերցողներն են հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի ուսանող Արիանա Ֆարմազյանը, կառավարման ֆակուլտետի մագիստրանտ Լենա Ավդալյանը, նույն ֆակուլտետի ուսանող Դավիթ Բարսեղյանը, ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի մագիստրանտ Ֆիրդուս Բաղդասարյանը, արժեթղթերի շուկա մասնագիտության ուսանողներ Թամարա Գյոզալյանը, Կարեն Օրդյանը, Տիգրան Սարգսյանը, Արտյոմ Աշիգովը: Նրանք շնորհակալություն հայտնեցին գրադարանի աշխատակիցներին՝ սրտացավ աշխատանքի համար, ապա անդրադարձան ընթերցանության դերին:

"Библиотека – это книжный храм, а книга-это путь, который ведет к глубине человеческой души"-оценила роль чтения на сегодняшнем мероприятии, посвященном празднику книги, одна из лучших читательниц-студенток Лена Авдалян.
По случаю праздника дирекция библиотеки АГЭУ в читальном зале имени Мушега Адонца собрала на содержательном мероприятии всех студентов - любителей чтения, сотрудников. Гости мероприятия руководитель американского центра посольства США в Армении Норайр Айрапетян, сотрудники Татевик Дердзян и Андраник Манукян, который является выпускником АГЭУ.
Отметим, что несколько дней назад Посольством было подарено 60 наименований книг, которые сегодня были продемонстрированы в библиотеке. Мероприятие состояло из двух частей: обсуждение вопросов, касающихся сотрудничаства библиотеки АГЭУ и Посольства США и вручение наград лучшим студентам - читателям вуза. Директор библиотеки Армине Ованнисян поприветствовала читателей и отметила, что в лице Посольства США в Армении, Экономический вуз имеет хорошего товарища, благодаря сотрудничеству с которым , книжный фонд пополняется как англоязычной, так и современной литературой на армянском языке. "Мы получили в дар книги и журналы, которые несомненно будут полезным источником информации для студентов, работающих над дипломными работами"- представляя книги, отметила директор библиотеки.
Норайр Айрапетян оценив сотрудничество с вузом, выразил готовность организации совместных мероприятий и дальнейшего развития сотрудничества. Также он предложил студентам принять участие в программе 6-месячной практики в Посольстве США, после которой лучшие участники получат приглашение на работу. Программу (intership) представил выпускник специальности международные экономические отношения АГЭУ Андраник Манукян, который поступил на работу по данной программе. После чего были объявлены имена лучших читателей, им были вручены сертификаты и в награду книги. Итак, лучшими читателями 2018 года признаны студентка факультета бухгалтерского учета и аудита Ариана Фарманян, магистрант факультета управления Лена Авдалян, студент того же факультета Давид Барсегян, магистрант факультета РЭ и МЭО Фирдус Багдасарян, студенты специальности рынок ценных бумаг Тамара Гезалян, Карен Ордян, Тигран Саргсян, Артем Ашигов. Они поблагодарили сотрудников библиотеки за их заботливое отношение к читателям.