ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի հանձնաժողովում հաղթող ճանաչված ՀՊՏՀ մոդելային օրենքի հայտը կյանքի է կոչվում
ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանն այսօր հյուրընկալեց ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական ասամբլեայի խորհրդի քարտուղարության փորձագիտական-վերլուծական վարչության խորհրդատու Նատալյա Ամբուրցևային, որը մեր համալսարան այցելեց ՀՊՏՀ միկրոէկոնոմիկայի ամբիոնի ղեկավար, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանի ուղեկցությամբ։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Լուսինե Դանիելյանը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 10-ին ԱՊՀ երկրների միջխորհրդարանական վեհաժողովի գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովում, որն ԱՊՀ երկրների համար մշակում և ընդունում է տարբեր մոդելային օրենքներ, հավանության է արժանացել ՀՊՏՀ-ի ներկայացրած՝ «Լեռնահանքային արդյունաբերության գործունեության ազդեցության գնահատումը ազդակիր (շրջակա) համայնքների բնակչության առողջության վրա» մոդելային օրենքի հայտը, որի աշխատանքային խումբը ղեկավարում է պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանը։
Հանդիպման առիթը հաղթող ճանաչված մոդելային հայտի իրականացումն է, որի կատարման մասին պայմանագիր ստորագրվեց։
ՀՊՏՀ ռեկտորը ողջունեց հյուրին, ներկայացրեց Տնտեսագիտական համալսարանը, ենթակառուցվածքները, մասնագիտությունների լայն սպեկտրը, իրականացվող ծրագրերը, ինչպես նաև ընդգծեց, որ Տնտեսագիտական համալսարանը բաց է համագործակցության համար, իսկ կոլեկտիվը ճկուն և ստեղծագործաբար է մոտենում աշխատանքին՝ հանդես բերելով տարբեր գաղափարներ։ Դիանա Գալոյանը նաև շեշտեց, որ վերջին տարիներին մեծապես ակտիվացել է ՀՊՏՀ համագործակցությունը ԱՊՀ երկրների բուհերի հետ և այստեղ փոխգործակցության մեծ ներուժ կա։
Նատալյա Ամբուրցևան շնորհակալություն հայտնեց հյուրընկալության համար և նշեց, որ հնարավոր բոլոր ջանքերը կներդնի ՀՊՏՀ-ի հետ արդյունավետ աշխատանքի իրականացման գործում։

Заявка разработанного АГЭУ модельного закона, победившая в комиссии Межпарламентской ассамблеи государств-участников СНГ, воплощается в жизнь
Ректор АГЭУ Диана Галоян сегодня приняла советника экспертно-аналитического управления Секретариата Совета МПА СНГ Наталию Амбурцеву, которую сопровождал заведующий кафедрой микроэкономики АГЭУ, доктор экономических наук, профессор Микаел Мелкумян. На встрече присутствовала также директор департамента внешних связей Лусине Даниелян.
Напомним, что 10-го сентября постоянная комиссия по вопросам сельского хозяйства и экологии Межпарламентской ассамблеи государств-участников СНГ, которая разрабатывает и принимает модельные законы для стран СНГ, одобрила поданную Армянским государственным экономическим университетом заявку модельного закона “Оценка воздействия горнодобывающей промышленности на здоровье населения окружающих общин”. Рабочую группу возглавляет профессор Микаел Мелкумян.
Поводом для встречи стала признанная победителем заявка модельного закона. В ходе встречи был подписан договор о реализации проекта.
Ректор АГЭУ приветствовала гостью, а затем представила АГЭУ, инфраструктуры вуза, широкий спектр направлений подготовки, реализуемые программы, подчеркнув, что АГЭУ открыт для сотрудничества, а коллектив творчески и гибко подходит к работе, предлагая различные идеи для реализации. Диана Галоян также отметила, что в последние годы активизировалось сотрудничество АГЭУ с вузами стран СНГ, и здесь есть большой потенциал для сотрудничества.
Наталия Амбурцева поблагодарила за гостеприимство и подчеркнула, что приложит все усилия для продуктивного сотрудничества с АГЭУ.