Նա մեր Միքոն էր, արցախցի Միքոն. հավերժ փառք ու խոնարհում
Ադրբեջանական ագրեսիան հետ մղելիս հերոսի մահով ընկավ ՀՊՏՀ ուսանող, ֆինանսական ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանող Միքայել Մուրադյանը:
Միքայելը ՀՊՏՀ-ում սովորեց մեկ կիսամյակ ու այս տարվա ձմռանը զորակոչվեց բանակ: Նա լավ ուսանող էր, ակտիվ ուսխորհրդական ու հրաշալի ընկեր:
ՀՊՏՀ ՈւԽ նախագահի օգնական, ֆինանսական ֆակուլտետի ՈւԽ նախկին նախագահ Ժորա Ստեփանյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ Միքայելին ճանաչել են ընդամենը մի քանի ամիս, բայց նա այնքան շփվող, ընկերասեր, հումորասեր ու աչքաբաց էր, որ հասցրեց դառնալ շատ ՀՊՏՀ-ականների հարազատն ու սիրելին:
«Նրա` Արցախի բարբառով, համ ու հոտով հումորները մեզ լիաթոք ծիծաղ էին պարգևում, նրա մարդ տեսակը հարազատ էր մեր հոգուն, կուրսում և ուսխորհրդում հարգված ու սիրված էր Միքոն: Մի դեպք հիշեցի` ՀՊՏՀ-ում ուսումնառության ընթացքում Միքոն 2 օրով գնաց Արցախ և երբ վերադարձավ` կուրսեցիներին անակնկալ մատուցեց. Արցախի գինի ու ժենգյալով հաց էր բերել: Իմ բաժինն առանձին էր պահել, այնպես էր ստացվել, որ ես այդ օրը դասի չէի եկել: Միքոն ժենգյալով հացն ու գինին տարել էր ուսխորհուրդ, և ՈւԽ-ականներն ասել են` Ժորան չի եկել, կլինի՞ մենք ուտենք ձեր համով-հոտով հացը, Միքոն իրեն հատուկ հումորով ասել է` սա իմ «զեմլյակի», իմ ՈւԽ նախագահի բաժինն է, ինքը կգա, թույլ կտա` կուտեք: Եվ այդպես էլ իմ բաժինը ինձ է հասել: Նա մեր Միքոն էր, մեր արցախցի Միքոն»,-ասաց Ժորան:

Он был нашим Мико, нашим арцахцем Мико. Вечная слава и вечная память!
В ходе отражения азербайджанской агрессии смертью героя пал студент 1-го курса финансового факультета АГЭУ Микаел Мурадян.
Микаел проучился в АГЭУ один семестр и зимой этого года был призван в армию. Он был хорошим студентом, активным членом Студенческого совета и прекрасным другом.
Помощник председателя Студенческого совета АГЭУ, бывший председатель Студенческого совета финансового факультета Жора Степанян в беседе с нами сказал, что знал Микаела всего несколько месяцев, но он был таким общительным, дружелюбным, с отличным чувством юмора, смышленым, что успел за короткий промежуток времени стать родным и любимым для многих студентов и сотрудников АГЭУ.
«Его юмор, шутки на арцахском диалекте всегда могли рассмешить нас, его высокие человеческие качества были так близки нам, и однокурсники, и члены Студсовета любили и уважали Мико. Вспомнил тут один случай. Как-то Мико поехал на два дня в Арцах, а когда вернулся, оказалось, что у него есть сюрприз: угостил нас арцахским вином и женгялов хац (лепешка с начинкой из разных сортов зелени). Получилось так, что в этот день меня не было, так что мою долю он отложил, оставил ее в кабинете Студенческого совета. Члены Студсовета хотели полакомиться, мол его тут нет, а Мико не позволил, сказал, что это доля “моего земляка”, председателя моего Студсовета, он придет, если позволит, тогда ешьте. Таким был наш Мико, наш арцахец Мико»,-сказал Жора.
От имени всего коллектива АГЭУ приносим свои искренние соболезнования семье и родным героя. Вечная слава и вечная память!