Գրագետ ինքնաներկայացման մասին բանախոսեց «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի ՄՌԿ բաժնի ղեկավարը
Գործատուին պատշաճ ներկայանալու, մասնավորապես ինքնակենսագրական կազմելու և հարցազրույցի մասնակցելու հմտությունները զարգացնող շատ բանախոսություններ են լինում ՀՊՏՀ-ում, և յուրաքանչյուրը նոր գիտելիք է փոխանցում ուսանողին: Այս մասին մեր ուսանողների համար բանախոսում են տարբեր կազմակերպությունների մարդկային ռեսուրսների կառավարման բաժնի մասնագետները, գործնական խորհուրդներ հղում:
Մարքեթինգ մասնագիտության 3-րդ կուրսեցիներն ուսումնասիրում են «Մարքեթինգային էթիկա» առարկան, որի շրջանակում այսօր ունկնդրեցին վերոնշյալ թեմայով դաս՝ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի ՄՌ պլանավորման և զարգացման բաժնի պետ Մարիանա Էդիլյանի մեկնաբանությամբ: Նրան հրավիրել էր մարքեթինգի ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Լիլիթ Քոլյանը:
Ինքնակենսագրության մշակում (CV writing) և հարցազրույց (interview). սրանք այն կետերն էին, որոնց վրա կանգ առավ Մարիանա Էդիլյանը և հանգամանալից պարզաբանեց՝ ինչպես և ինչու: Ուսանողները մեծ հետաքրքրությամբ լսեցին հայաստանյան առաջատար օպերատորի աշխատակցի ելույթը, որը, հումորով շաղախված, տեղ էր հասցնում այն գլխավոր հաղորդագրությունը, որ առաջին տպավորությունը` ճիշտ ինքնաներկայացումը, կարևոր է՝ խոսելու ոճից մինչև հագուկապ:
Բանախոսը նկատեց՝ իրենց կազմակերպությունում աշխատանքի համար ավելի շատ աղջիկներն են դիմում, խրախուսելի է նաև տղաների ակտիվությունը:
«Բարելավել ուսանողի՝ ինքնակենսագրական մշակելու հմտությունը, ծանոթ լինել կադրերի ընտրության հարցում գործատուի պահանջներին, բանավոր հարցազրույցներին պատշաճ ներկայանալ»,-մեզ հետ զրույցում դասի նպատակը հիմնավորեց դասախոս Լիլիթ Քոլյանը՝ նշելով, որ առաջիկայում ևս նմանօրինակ հետաքրքիր դասախոսություններ են նախատեսվում:

В АГЭУ проходят немало занятий о надлежащем представлении работодателям, в частности о навыках написания резюме и интервьюирования, и каждая из них передает студенту новые знания. Об этом говорят и дают практические советы нашим студентам специалисты в области управления персоналом различных организаций.
Студенты 3 курса специальности «Маркетинг» изучают тему «Маркетинговая этика», где сегодня они прослушали вышеупомянутую тему с Марианной Эдилян, руководителем отдела управления человеческими ресурсами компании ВиваСелл-МТС. Ее пригласила доцент кафедры маркетинга, к.э.н. Лилит Колян.
Написание резюме и интервью: Именно на этом остановилась Мариана Эдилян и подробно объяснила, как и почему. Студенты с большим интересом слушали выступление представителя компании ведущего армянского оператора, которая с юмором передала основной посыл о том, что первое впечатление, правильная самопрезентация, является важным, от стиля общения до одежды.
Гостья отметила, что все больше девушек подают заявления на работу в их организацию, и активность мальчиков также поощряется.
“Чтобы улучшить навыки саморазвития студента, чтобы он был знаком с требованиями работодателя по набору персонала, чтобы он был должным образом представлен в устном собеседовании”, - сказала Лилит Колян, преподаватель в беседе с нами, отметив, что подобные интересные лекции планируются и в будущем.