Արցախի հերոս Դավիթ Գրիգորյանի անվան «Ոսկի սերմեր» կրթամրցանակ՝ ՀՊՏՀ մագիստրանտներին
ՀՊՏՀ ռեկտորատի այսօրվա նիստում Արցախի հերոս, «Ոսկե արծիվ» շքանշանի ասպետ, ՀՊՏՀ ֆինանսական ֆակուլտետի ուսանող Դավիթ Լյովայի Գրիգորյանի հիշատակի «Ոսկի սերմեր» կրթամրցանակ հանձնվեց ՀՊՏՀ երկու մագիստրանտի։ Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք մրցույթն ամփոփելիս, մրցանակակիրներն են ՀՊՏՀ 2-րդ կուրսի մագիստրանտներ Էլիզա Մաթևոսյանը («Հանրային կառավարում» կրթական ծրագիր) և Օֆելյա Հակոբյանը («Արժեթղթերի շուկայի վերլուծություն և կառավարում» կրթական ծրագիր)։
ՀՊՏՀ-ի և «Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամի «Ոսկի սերմեր․ երախտագիտության և հարգանքի կրթամրցանակներ» ծրագրով հայտարարված մրցույթի հաղթողների հավաստագրերը հանձնեցին ՀՊՏՀ ռեկտոր Արմեն Գրիգորյանը և Դավիթ Գրիգորյանի մայրը՝ Սուսան Ավագյանը։
Հիշեցնենք՝ Դավիթ Լյովայի Գրիգորյանի հիշատակի «Ոսկի սերմեր» կրթամրցանակի մրցույթը կազմակերպվում է «Հայ Ձմեռ պապ» բարեգործական հիմնադրամի և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կողմից, իսկ հովանավորը Գրիգորյան ընտանիքն է։
Հանձնելով հավաստագրերը՝ ՀՊՏՀ ռեկտոր Արմեն Գրիգորյանը երախտագիտության խոսքով դիմեց հերոսի մայրիկին՝ նշելով․«Դավիթ Գրիգորյանն ընտրել է հաղթելը և հաղթել է՝ դրանով ապահովելով մեր այստեղ գտնվելու իրավունքը, Դուք էլ՝ որպես ծնող, մեծ կորստից հետո ընտրել եք գիտելիքը Դավիթի անունով արժևորելու ճանապարհը, ինչի համար մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում Ձեզ»։ Գիտելիքի և կրթության արժևորման, ՀՊՏՀ ուսանողի հանդեպ հոգածության համար բուհի ղեկավարը հերոսի ծնողներին՝ Լյովա Գրիգորյանին և Սուսան Ավագյանին հանձնեց շնորհակալագիր։
«Հայ Ձմեռ պապ» հիմնադրամի տնօրեն Արմինե Պետրոսյանը շնորհակալություն հայտնեց բուհի ղեկավարին՝ բուհում ջերմ ընդունելության և Դավիթ Գրիգորյանի հիշատակին նվիրված կրթամրցանակը նման ներկայացուցչական միջավայրում հանձնելու հնարավորության համար։ Հիմնադրամի տնօրենը մանրամասնեց, որ իրենք համագործակցում են 5 բուհերի հետ և վստահ են, որ կրթամրցանակին արժանացող երիտասարդները իրապես տալիս են ոսկի ծիլեր, ինչն այս կրթամրցանակը դարձնում է առավել թանկ և սրտամոտ։ Արմինե Պետրոսյանը ներկայացրեց նաև ՀՊՏՀ-ում կրթամրցանակի մրցութային փուլերը՝ նշելով, որ 7 հայտ է եղել, ապա հուզիչ մեջբերումներ կարդաց հայտատուների մոտիվացիոն նամակներից։

Образовательная премия «Золотые семена» имени героя Арцаха Давида Григоряна магистрам АГЭУ
На сегодняшнем заседании ректората АГЭУ двум магистрантам АГЭУ была вручена образовательная премия «Золотые семена» памяти Героя Арцаха, кавалера ордена «Золотой орел», студента финансового факультета АГЭУ Григорян Давида Львовича. Как мы сообщали ранее, подводя итоги конкурса, призёрами стали студентки 2 курса АГЭУ Элиза Матевосян (образовательная программа «Государственное управление») и Офелия Акопян (образовательная программа «Анализ и управление рынком ценных бумаг»).
Ректор АГЭУ Армен Григорян и мать Давида Григоряна Сусан Авагян вручили сертификаты победителей конкурса, объявленного в рамках программы «Золотые семена: образовательная премия благодарности и уважения» благотворительного фонда «армянский Дед Мороз». Напомним, что образовательный конкурс памяти Григорян Давида Львович «Золотые семена» организован благотворительным фондом «Армянский Дед Мороз» и Государственным экономическим университетом Армении, а спонсором является семья Григорян.
Вручая сертификаты, ректор АГЭУ Армен Григорян выразил благодарность матери героя, заявив: «Давит Григорян выбрал победу и победил, тем самым обеспечив нам право быть здесь. Вы, как родитель, после большой потери выбрали путь ценить знания во имя Давида, поэтому Мы выражаем вам нашу благодарность».
Ректор вуза вручил благодарственное письмо родителям героя Лёве Григорян и Сусан Авакян за то, что они ценят знания и образование, заботятся о студентах АГЭУ.
Директор фонда «Армянский Дед Мороз» Армине Петросян поблагодарила руководителя университета за теплый прием в университете и возможность в столь представительной обстановке вручить образовательную премию,
посвященную памяти Давида Григоряна. Директор фонда уточнил, что они сотрудничают с 5 университетами и уверены, что молодые люди, получающие образовательную награду, действительно дают золотой рост, что делает эту образовательную награду еще более ценной и трогательной. Армине Петросян также представила конкурсные этапы образовательной премии АГЭУ, отметив, что было подано 7 заявок, затем зачитала увлекательные цитаты из мотивационных писем претендентов.