Միջազգային վերապատրաստման շաբաթ. մեկ օրվա հագեցած օրակարգում
Եվրոպական 8 համալսարանների 11 դասախոսների և վարչական աշխատակիցների մասնակցությամբ մեր համալսարանում ընթանում է միջազգային վերապատրաստման շաբաթը:
Այսօր աշխատանքային օրակարգն սկսվեց համալսարանի արտաքին կապերի բաժնի աշխատակիցների ուղեկցությամբ գրադարան, ընթերցասրահներ (թվային գրադարան), համակարգչային քննասենյակներ, մարզասրահ, ինչպես նաև «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոն հյուրերի այցով:
Շրջայցի մասին մեզ մանրամասներ ներկայացրեց արտաքին կապերի բաժնի առաջատար մասնագետ Տաթևիկ Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով՝ գրադարանի տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը և աշխատակից Մարիամ Մնացականյանը ներկայացրին գրադարանի պատմությունը, ռեսուրսները, էլեկտրոնային գրադարանն ու թվայնացման գործընթացը: Հյուրերին զարմացրեց հատկապես թղթային քարտադարանը, որը, նրանց կարծիքով, լավ հիշողություններ է պահպանում գրադարանային աշխատանքի անցյալից:
Համակարգչային քննասենյակներում ուսումնական բաժնի պետ Աղավնի Հակոբյանի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Սամվել Հովհաննիսյանի նախաձեռնությամբ բոլոր մասնակից հյուրերի համար պատրաստվել էին ուսանողական քարտեր, որպեսզի նրանք գործնականում ծանոթանային մեր համալսարանի համակարգչային քննակարգին: Կազմվել էին Հայաստանի մասին 10 հարցից բաղկացած հարցաշարեր, հյուրերը նստեցին համակարգիչների առջև, մուտքագրեցին գաղտնագրերը, պատասխանեցին հարցերին և ստացան գնահատականներ: Տեղում կազմակերպվեց նաև քննությունների վերաբերյալ քննարկում:
Մարզասրահում հյուրերը ծանոթացան ֆիզիկական կուլտուրայի զարգացման համալսարանական պայմաններին և ՀՊՏՀ ուսանող-մարզիկների հաջողություններին:
«Ամբերդ»-ում հետազոտական կենտրոնի ավագ հետազոտող Գայանե Թովմասյանը հյուրերին ներկայացրեց կենտրոնի պատմությունը, գործունեության դաշտը, կատարվող հետազոտությունների ուղղությունները, համագործացությունները և ՀՀ Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հետ փոխգործակցությունը: Հյուրերը հիացան կենտրոնի պատուհաններից բացված երևանյան համայնապատկերով:
Ինչպես մեզ տեղեկացրեց Տաթևիկ Հովհաննիսյանը, արտաքին կապերի բաժնի աշխատակիցները հյուրերին նախապես տեղեկատվական գրքույկներ են բաժանել՝ համալսարանի ֆակուլտետների գործունեությանը ծանոթանալու և անհրաժեշտության դեպքում, սահմանված օրակարգին զուգահեռ, հանդիպումներ կազմակերպելու նպատակով: Միաժամանակ միջազգային ծրագրերի կենտրոնում այսօր վերապատրաստման են մասնակցել ՀՊՏՀ վարչական աշխատակիցները:
Մեր այցելության պահին ֆինանսական ֆակուլտետի ուսանողության համար դասախոսությամբ հանդես էր գալիս Պյոտր Մանիկովսկին՝ Պոզնանի տնտեսագիտության և բիզնեսի դպրոցից: Դասախոսությանը ներկա էր բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի վարիչ Աննա Ասլանյանը:
Այսօր oրակարգում են դասախոսություններ համալսարանի տարբեր ֆակուլտետնում. ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետում՝ Դորոտա Մոժիրսկան (Բիալիստոկի տեխնոլոգիական համալսարան), կառավարման ֆակուլտետում՝ Մարիան Կովաչը (Բրատիսլավայի տնտեսագիտության և հանրային վարչարարության համալսարան), միջազգային ծրագրերի կենտրոնում՝ Պյոտր Կոպիցինսկին (Կրակովի տնտեսագիտական համալսարան), ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետում՝ Էմանուիլ Մարակկոդակիսը (Հունաստանի Էգեյանի համալսարան):
Հիշեցնենք՝ երեկ՝ ապրիլի 17-ին, միջոցառման մեկնարկին մասնակցում էին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, «Էրազմուս +»-ի ազգային գրասենյակի համակարգող Լանա Կառլովան և նույն գրասենյակի ծրագրի պատասխանատու Էդիթ Սողոմոնյանը ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի աշխատակազմը՝ պետ Վարդ Ղուկասյանի գլխավորությամբ:

Неделя международной переподготовки: в насыщенной повестке дня
С участием 11 преподавателей и сотрудников 8 европейских вузов в нашем университете проходит неделя международной переподготоки.
Сегодня повестка дня началась с визитом гостей в библиотеку, читальные залы (цифровая библиотека), компьютерные аудитории, спортивный зал, а также исследовательский центр «Амберд».
Подробности тура представила нам передовой специалист отдела внешних связей Татевик Ованнисян. По ее словам, директор библиотеки Армине Ованнисян и сотрудница Мариам Мнацаканян представили историю библиотеки, ресурсы, электронную библиотеку и процесс оцифровки. Гостей особенно удивила бумажная картотека, которая, по их мнению, сохраняет хорошие воспоминания из прошлого библиотечной работы.
В компьютерных аудиториях, по инициативе начальника учебного отдела Агавни Акопян и директора Центра информационных технологий Самвела Ованнисяна, для всех участников-гостей были подготовлены студенческие карты, чтобы они смогли на практике ознакомиться с порядком компьютерных экзаменов. Было составлены вопросники из 10 вопросов, гости сели за компьютерами, вводили свой пароль, ответили на вопросы и получили оценки. В спортивном зале гости ознакомились с университетскими условиями развития физической культуры и успехами студентов-спортсменов АГЭУ.
Старший исследователь исследовательского центра «Амберд» Гаяне Товмасян представила гостям историю центра, поле деятельности, направления осуществляемых исследований, сотрудничество, взаимодействие с Постоянной комиссией НС РА по экономическим вопросам.
Как нам представила Татеик Ованнисян, сотрудники отдела внешних связей раздавали информационные буклеты для ознакомления с деятельностью факультетов университета и при необходимости, параллельно с установленной повесткой дня - организации встреч. В то же время, сегодня в центре международных программ сотрудники одминистративных отделов приняли участие во встрече с иностранными гостями.
Напомним, что вчера, 17 апреля , на открытии мероприятия присутствовали ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян, координатор национального офиса «Эразмус +» Лана Карлова, ответственный за программу Эдит Согомонян, аппарат отдела внешних связей, во главе с начальником отдела, Вард Гукасян.