Միջազգային այցեր ՀՊՏՀ՝ «Էրազմուս+» ծրագրով
Հունիսի 13-ից հուլիսի 1-ը «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում ՀՊՏՀ-ում հյուրընկալվել են եվրոպական գործընկեր՝ Գդանսկի, Վառնայի և Դեմոկրիտի համալսարանների պրոֆեսորադասախոսական և ղեկավար անձնակազմի ներկայացուցիչներ:
Գդանսկի համալսարանի (Լեհաստան) դասախոսներ Մագդալենա Մոսիոնեկ-Սչվեդան և Աննա Գոլեևսկան մեր համալսարանում էին հունիսի 13-17-ը: Հյուրերը ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի կենտրոնում մասնակցել են «Ժան Մոնե մոդուլի» շրջանակում «ԵՄ ներդրումային փաթեթը Հայաստանի համար» և «ԵՄ և ԵԱՏՄ. հակամարտության և մրցակցության միջև, մերձեցում և համագործակցություն (EUCON)» նախագծերի կլոր սեղան-քննարկումներին, իրենց ելույթներում կարևորել ԵՄ-ԵԱՏՄ փոխհարաբերություններում ՀՀ դերակատարումը։
Հաջորդող շաբաթվա ընթացքում՝ հունիսի 20-24-ը հյուր էին Վառնայի (Բուլղարիա) տնտեսագիտական համալսարանի միջազգային կապերի բաժնի ղեկավար Եվգենի Ռայչևը: Նա աշխատանքային հանդիպում է ունեցել միջազգային կապերի բաժնի պետ Անժելիկա Մուսայելյանի հետ, մշակվել են համագործակցության ծրագրեր, իսկ բաժնի աշխատակից Սոնա Աղաբաբյանը ներկայացրել է Հայաստանի և ՀՊՏՀ-ի մասին շնորհանդես։ Եվգենի Ռայչևը հանդիպել է նաև ՀՊՏՀ ֆոնդահայթայթման բաժնի աշխատակիցներ Տաթև Եղյանի և Գոհար Գրիգորյանի հետ, քննարկվել են հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
Կառուցողական և համագործակցային էր նաև հունիսի 27-ից հուլիսի 1-ը Թրակիայի Դեմոկրիտի համալսարանի դասախոսներ Գոգաս Պերիկլիսի և Թեոֆիլոս Պապադիմիտրիուի (Հունաստան) այցը: ՀՊՏՀ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի դասախոսական կազմի համար հյուրերը դասախոսել են «Մեքենայական ուսուցում և համալիր ցանցեր» (Machine Learning and Complex Networks), «Բանկային վերահսկողություն. նոր մեթոդաբանություն։ Տնտեսական ցանցերի օպտիմալացում», «ԱՄՆ բանկային համակարգի ճկունությունության գնահատում» (Banking Supervision with the T-MDS: a new methodology for optimization of Economics Networks, Assessing the resilience of the U.S. Banking System) թեմաներով։
Գործընկեր համալսարանների ներկայացուցիչները աշխատանքային հանդիպումներ են ունեցել ՀՊՏՀ արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրենի, միջազգային կապերի բաժնի ղեկավար Անժելիկա Մուսայելյանի հետ, ձեռք բերել պայմանավորվածություններ՝ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի շարժունությունն ակտիվացնելու, համատեղ ուսումնասիրություններ իրականացնելու, միջազգային նոր ծրագրեր մշակելու, բուհերի միջև գործընկերությունն ընդլայնելու վերաբերյալ։
Հյուրերին ներկայացվել են «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնը, ՀՊՏՀ գրադարանը, կազմակերպվել է շրջայց համալսարանի մասնաշենքերում։

Международные визиты в АГЭУ в рамках программы «Эразмус+»
13 июня – 1 июля в рамках программы «Эразмус+» в АГЭУ приняли представителей профессорско-преподавательского и руководящего составов партнерских вузов Гданьска, Варны и университета имени Демокрита.
Преподаватели Гданьского университета (Польша) Магдалена Мосионек-Счведа и Анна Голевска находились в нашем университете 13-17 июня. В центре международных программ АГЭУ гости приняли участие в работах круглого стола “Инвестиционный пакет ЕС для Армении”, организованного в рамках модуля Жана Моне “ЕС и ЕАЭС: между противостоянием и конкуренцией, сближение и сотрудничество (EUCON)”. В ходе своих выступлений польские коллеги подчеркнули особую роль Армении в отношениях между ЕС и ЕАЭС.
В течение следующей недели (20-24 июня) в АГЭУ находился руководитель отдела международных связей Экономического университета г. Варна (Болгария) Евгений Райчев. Последний встретился с начальником отдела международных связей АГЭУ Анжеликой Мусаелян, с которой были разработаны программы сотрудничества. Сотрудница указанного отдела Сона Агабабян представила презентацию об Армении и АГЭУ. Евгений Райчев встретился также с сотрудниками отдела фандрайзинга АГЭУ Татев Егян и Гоар Григорян и обсудил с ними вопросы дальнейшего сотрудничества.
27 июня – 1 июля в АГЭУ приняли преподавателей Фракийского университета имени Демокрита (Греция) Гогаса Периклиса и Теофилоса Пападимитриу. Гости выступили с лекциями перед профессорско-преподавательским составом кафедры информатики и статистики АГЭУ.
Представители зарубежных вузов встретились с директором департамента внешних связей АГЭУ Лусине Даниелян, руководителем отдела внешних связей Анжеликой Мусаелян. В ходе визита были достигнуты договоренности об активизации мобильности студентов и академического персонала в рамках программы «Эразмус+», о проведении совместных исследований, разработке новых международных программ, расширении сотрудничества между вузами.
Для гостей была организована экскурсия по территории АГЭУ, были представлены возможности библиотеки и направления деятельности исследовательского центра “Амберд”.