Դիտումների քանակ՝ 2926
ԴաբլԹրի բայ Հիլթոն հյուրանոցում այսօր տեղի է ունեցել Հայաստանում ընտրական գործընթացների և քաղաքական հաշվետվողականության ամրապնդում (ՍԵՊՊԱ) ծրագրի շրջանակներում «Ներգրավված քաղաքացի» կրթական դասընթացի հուշագրի ստորագրման արարողությունը: Քաղաքացիական կրթության ծրագիրը ենթադրում է նոր դասընթաց, որը նպատակ ունի համալրելու Երևանի, Գյումրիի, Վանաձորի հինգ համալսարանների ուսումնական ծրագրերը՝ որպես նախնական փորձնական փուլ:
Դասընթացը նպատակ ունի խթանել ժամանակակից Հայաստանում ակտիվ քաղաքացիության, ժողովրդական կառավարման և մարդու իրավունքների մասին պատկերացումները՝ ժամանակակից ինտերակտիվ ուսուցման մեթոդաբանությունների կիրառման միջոցով ապահովելով արդյունավետ ներգրավման համար անհրաժեշտ գիտելիք, հմտություններ և միջոցներ, ինչպես նաև ժողովրդավարական սկզբունքների ամրապնդում:
Միջոցառմանը մասնակցել են «Ընտրական համակարգերի միջազգային հիմնադրամ» (IFES) - ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ժերոմ Լեյրոն, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանը, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Սմբատյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական
Սամվել Կարաբեկյանը, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, հյուրեր:
Հուշագիրը ստորագրել են 5 բուհերի՝ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական, Երևանի պետական, Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական, Վանաձորի պետական և Շիրակի պետական համալսարանների ղեկավարները:
Ելույթ են ունեցել Ժերոմ Լեյրոն, Դեբորա Գրիզերը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Սամվել Կարաբեկյանը:
Ելույթի խոսք է ասել ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Դիանա Գալոյանը՝ նման դասընթաց ներդնելու հնարավորության համար շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելությանը և ՀՀ ԿԳՄՍՆ-ին: ՀՊՏՀ ղեկավարը նշել է, որ բուհերի առաքելությունը ոչ միայն լավ մասնագետներ պատրաստելն է, այլև իրավագիտակից քաղաքացիներ դաստիարակելը՝ նրանց մեջ սերմանելով ժողովրդավարական արժեքներ: «Տնտեսագետ կադրերի համար հատկապես կարևոր են քաղաքացիական բարձր գիտակցությունն ու ժողովրդավարական արժեքները, որովհետև հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ երկրների ժողովրդավարության մակարդակն ու տնտեսության զարգացումը փոխկապված են, և որքան բարձր է երկրներում ժողովրդավարության մակարդակը, այդքան զարգացած է տնտեսությունը: 2018թ-ից Հայաստանն իրապես որդեգրել է ժողովրդավարության ուղին, ուստի անցումային փուլում գտնվող մեր տնտեսության զարգացման համար առավել կարևոր է ժողովրդավարական արժեքներ դավանող երիտասարդների ներգրավումը: Վստահ եմ՝ այս ծրագիրը մեծ արդյունավետություն կունենա»,- մասնավորապես նշել է Դիանա Գալոյանը:

Сегодня в гостинице Дабл Три Хилтон состоялась церемония подписания меморандума образовательной программы “Вовлеченный гражданин” в рамках программы Укрепление избирательных процессов и политической отчетности граждан в Армении.
Программа Гражданского Образования предполагает новый курс, разработанный для дополнения учебных программ пяти университетов Еревана, Гюмри и Ванадзора, в качестве предварительного экспериментального этапа.
Курс направлен на продвижение понятий активного гражданства, народного управления и прав человека в современной Армении путем применения современных интерактивных методологий обучения, предоставляя знания, навыки и инструменты, необходимые для эффективного участия, а также укрепления демократических принципов.
В мероприятии принимают участие Жером Лейро, директор представительства Международного фонда по избирательным системам (МФИС) в Армении, Дебора Гризер, директор миссии USAID / Армения, Амазасп Даниелян, депутат НС РА, Армен Смбатян, председатель ЦИК Самвел Карабекян, Советник министра ОНКС РА, представители гражданского общества, гости.
Меморандум был подписан руководителями 5 университетов - АГЭУ, ЕГУ, ЕГУЯС, Ванадзорского и Ширакского государственных университетов.
С речами выступили Жером Лейро, Дебора Гризер, Амазасп Даниелян, Самвел Карабекян. Диана Галоян, исполняющая обязанности ректора АГЭУ, также выступила с речью, выразив благодарность миссии USAID в Армении и Министерству образования, науки, культуры и спорта РА за предоставленную возможность ввести такой курс.
Руководитель АГЭУ отметила, что миссия вузов заключается не только в подготовке хороших специалистов, но и в обучении законопослушных граждан, прививая им демократические ценности. «Высокий уровень гражданской осведомленности и демократических ценностей особенно важен для экономистов, потому что исследования показывают, что уровень демократии и экономического развития в странах взаимосвязан, и чем выше уровень демократии в странах, тем более развита экономика. С 2018 года Армения действительно встала на путь демократии, поэтому ознакомление и вовлечение молодежи в демократические ценности является более важным для развития нашей экономики в переходный период. Я уверена, что эта программа будет очень эффективной », - заявила Диана Галоян.