Հունվարի 29-ից փետրվարի 15-ը մեկ տասնյակից ավելի հայաստանյան բուհերի դասախոսական թիմեր կմրցեն 6 մարզաձևերի առաջնություններում. մեկնարկեցին ՀՊՏՀ-ի և Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի կողմից կազմակերպվող «Դասախոսական գավաթ» ամենամյա միջբուհական խաղերը:
Այսօր 10 բուհերի մասնակցությամբ ԵՊՀ հրաձգարանում կայացավ հրաձգության առաջնությունը: Մասնակցում էին 10 բուհերի թիմեր՝ ՀՊՏՀ, ԵՊՀ, ՀՊՄՀ, ՀԱՊՀ, ԵՊԲՀ, ԵՊԼՀ և այլն: Ներկաներին ողջունեց ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Հովհաննես Գաբրիելյանը՝ նշելով, որ ՀՊՏՀ-ն, ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի հետ համագործակցությամբ, արդեն 5-րդ անգամ է կազմակերպում դասախոսական մարզական խաղերը և բուհերին մաղթեց արդար մրցակցություն:
Այսպիսով, 1-ին տեղը զբաղեցրեց ԵՊՀ-ն, 2-րդը՝ ՀԱՊՀ-ն (Պոլիտեխնիկ), 3-րդը՝ ՀՊՄՀ-ն (Մանկավարժական): ՀՊՏՀ-ն թիմային պայքարում հայտնվեց 4-րդ հորիզոնականում, իսկ աղջիկների անհատական պայքարում ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի լրագրող Նանե Ավանեսյանը նվաճեց բրոնզե մեդալ (3-րդ մրցանակային տեղ):
Նշենք, որ մարզական միջոցառումն այս տարի նվիրվում է Հայաստանում տնտեսագիտության առաջին դպրոցի հիմնադրման 90 և ՀՊՏՀ 45-ամյակին:

С 29 января по 15 февраля команды из более чем десятка армянских университетов будут соревноваться в 6 чемпионатах. Начались ежегодные межвузовские игры, организованные АГЭУ и Федерацией студенческого спорта Армении.
Сегодня в стрельбище ЕГУ прошел чемпионат по стрельбе с участием 10 университетов. В мероприятии приняли участие команды из 10 вузов - АГЭУ, ЕГУ, АГПУ, НПУА, ЕГМУ, ЕГУ и др. Оганес Габриелян, исполняющий обязанности заведующего кафедрой физической культуры, чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны в АГЭУ, приветствовал присутствующих, отметив, что АГЭУ в сотрудничестве с Федерацией студенческого спорта Армении в пятый раз организует «Кубок лекций» и пожелал честной конкуренции между университетами.
Вот призеры:
1. ЕГУ
2. НПУА
3. АГПУ
4. АГЭУ
Нане Аванесян, сотрудник отдела информации и связей с общественностью АГЭУ, заняла 3-е место в индивидуальной борьбе.
Спортивное мероприятие посвящено 90-летию образования 1-й школы экономики в Армении и 45-летию АГЭУ.