«ՔԵՅ-ՓԻ-ԷՄ-ՋԻ Արմենիա»-ի մասնագետները ՀՊՏՀ-ում երկօրյա սեմինար են վարել
ՀՊՏՀ շարունակական կրթության և կարիերայի բաժինը ուսանողների համար կազմակերպում է մասնագիտական քննարկումներ և հանդիպումներ, որոնց մեկնարկը տրվել է մարտի 27-ին: Նախաձեռնության շրջանակում ուսանողների համար մարտի 27-28-ը սեմինարներ են վարել «Քեյ-Փի-Էմ-Ջի Արմենիա» ՍՊԸ մարդկային ռեսուրսների ղեկավար Սոնա Մարտիրոսյանը, հարկային և իրավաբանական բաժնի մենեջեր Կարեն Սարգսյանը և աուդիտի բաժնի մենեջեր Շահանե Ալեքսանյանը:
Սկզբում Սոնա Մարտիրոսյանը ներկայացրել է ընկերության հայաստանյան գրասենյակի գործունեությունը, թափուր աշխատատեղերը, այնուհետև տեղական և միջազգային հարկային քաղաքականության վերաբերյալ մասնագիտական վերլուծություն է կատարել Կարեն Սարգսյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ հարկային օրենսգրքին և միջազգային հարաբերություններին, միջազգային հարկման քաղաքականության մշակման գործում ՏՀԶԿ դերին, ՀՀ-ում BEPS փաթեթի կիրառությանը, տրանսֆերային գնագոյացմանը, օֆշորային գոտիներին, Apple, Google, Amazon ընկերությունների օրինակով քննարկվել են նաև հարկերի խուսափման խոշորագույն դեպքերը: Հանդիպումն ամփոփել է Շահանե Ալեքսանյանը, ով ներկայացրել է աուդիտի առանձնահատկությունները, համապատասխան ընթացակարգերը:
Երկօրյա հանդիպումների արդյունքները ներկայացնելով՝ կազմակերպիչ բաժնի ղեկավար Աիդա Առուստամյանն ասաց, որ ուսանողներն ակտիվորեն են մասնակցել, մի շարք հարցեր են ուղղել բանախոսներին, հետաքրքրվել թափուր աշխատատեղերին դիմելու ընթացակարգերով, պահանջվող հմտություններով:
«Հետաքրքրական էր, որ նշված միջազգային կազմակերպությունը, որը զբաղվում է հայտնի ընկերությունների աուդիտով, պատրաստակամ է նորավարտ կադրերին աշխատանքի ընդունել, նրանց տրամադրել մասնագիտական հարթակ, որտեղ առկա են արագ աճի, մրցունակ աշխատավարձ ստանալու հնարավորություններ: Ի դեպ, նախատեսում ենք նրանց հետ համագործակցությունը խորացնել, եկող ուսումնական տարում կրկին կազմակերպել սեմինարներ ու վերապատրաստման դասընթացներ՝ ներգրավելով թե' ուսանողներին, թե' դասախոսներին»,-նշեց շարունակական կրթության և կարիերայի բաժնի պետը:

Отдел непрерывного образования и карьеры АГЭУ организует профессиональные встречи и дискуссии для студентов, начало которым было дано 27 марта. 27-го и 28-го марта семинары провели руководитель человечеких ресурсов компании "Кей-Пи–Эм-Джи Армения" Сона Мартиросян, менеджер налогового и юридического отдела Карен Саргсян и менеджер отдела аудита Шагане Алексанян.
В начале Сона Мартиросян представила деятельность компании, свободные вакансии, после чего сделал профессиональный анализ местной и международной налоговой политики Карен Саргсян, на примере компаний Apple, Google, Amazon были обсуждены вопросы о крупных случаях уклонения от налогов. Встречу завершила Шагане Алексанян, представив особенности аудита, соответствующие процедуры.
Представив результаты двухдневных курсов начальник отдела непрерывного образования и карьеры Аида Арустамян сказала, что студенты активно приняли участие, задали ряд интересующих вопросов, поинтересовались процедурой обращения на вакантные места и необходимыми навыками и знаниями.
"Знаменательно, что данная международная компания, которая занимается аудитом известных компаний готова принять на работу только окончивых вуз специалистив, предоставить им профессиональную платформу, где есть возможность быстрого профессионального роста и получения конкурентоспособной зарплаты. Кстати мы собираемся и дальше сотрудничать с данной кмпанией, и организовать такого рода семинары и программы по переподготовке в следующем учебном году как для студентов, так и для преподавателей"- отметила начальник отдела непрерывного образования и карьеры.