Մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի դասախոսները՝ ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Կարեն Գրիգորյանը, տ.գ.թ., դոցենտներ Քնարիկ Վարդանյանը և Գայանե Ավագյանը, մարտի 29-ին մասնակցել են զարգացման տնտեսագիտության ականավոր ներկայացուցիչ, շատ երկրների կառավարությունների խորհրդատու, «Ինչպե՞ս են հարուստ երկրները դարձել հարուստ և ինչո՞ւ են աղքատ երկրները մնում աղքատ» հանրահայտ բեսթսելլեր գրքի հեղինակ, պրոֆեսոր Էրիկ Ռայներտի բաց դասախոսությանը Հայ-ռուսական համալսարանում:
Այս մասին մեզ հայտնեց ամբիոնի վարիչ Կարեն Գրիգորյանը՝ մանրամասնելով, որ Էրիկ Ռայներտի դասախոսությունն անդրադարձ էր ժամանակակից տնտեսագիտությանը, հագեցած էր նրա երկար տարիների հետազոտությունների արդյունքներով և հարուստ տվյալներով: Բաց դասախոսության վերջում նորվեգացի պրոֆեսորը նաև պատասխանել է ունկնդիրների հարցերին:
«Նման կենդանի հանդիպումը նշանավոր գիտնականի հետ իսկական վարպետաց դաս էր դասախոսների, հետազոտողների և ուսանողների համար: Հրատապ է հատկապես Ռայներտի այն դրույթը, որ տնտեսական զարգացումը հնարավոր է տնտեսության պետական կարգավորման և ռազմավարական ներդրումների ներդաշնակ համադրման շնորհիվ»,-նշեց մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչը:

Преподаватели кафедры макроэкономики: заведующий кафедрой, к.э.н., доцент Карен Григорян, к.э.н., доценты Кнарик Варданян и Гаяне Авагян 29-го марта приняли участие в открытой лекции известного представителя экономики развития, эксперта правительств многих стран, автора известного бестселлера "Как богатые страны стали богатыми и почему бедные страны остаются бедными?" профессора Эрика Райнерта в Российско-армянском университете.
Об этом нам сообщил задедующий кафедры макроэкономики Карен Григорян, уточнив, что лекция Эрика Райнерта была обращением к современной экономике, была полна данными и результатами исследований долгих лет. В конце лекции норвежский профессор ответил на вопросы присутствующих.
"Такая живая встреча с известным ученым - настоящий мастер-класс для преподавателей, исследователей и студентов. Актуальной является, в частности Райнертовское положение, что экономическое развитие возможно благодаря гармоничному сочетанию государственного регулирования экономики и стратегических инвестиций" - отметил заведующий кафедрой.