Փոխանակային ծրագրով ՀՊՏՀ-ում էր Կրակովի տնտեսագիտական համալսարանի պրոֆեսոր Մարեկ Դաբրովսկին (լուսանկարներ)
12.10.2021
Դիտումների քանակ՝ 1169
ԵՄ «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում հոկտեմբերի 4-8-ը մեր համալսարանում էր Կրակովի տնտեսագիտական համալսարանի պրոֆեսոր Մարեկ Դաբրովսկին: Պրոֆեսորի քառօրյա այցը հագեցած էր երկուստեք օգտակար ու բովանդակալից հանդիպումներով: Այսպես՝տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի բակալավրիատի ուսանողների համար նա դասախոսել է «Փոքր բաց տնտեսության մակրոտնտեսական մոդելավորում. փոխարժեքի անհամապատասխանություններ» թեմայով, ապա հանդիպել է ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի գործընկերների հետ, քննարկել երկու ակադեմիական հաստատությունների միջև համագործակցության հնարավորությունները՝ համատեղ հետազոտական ծրագրերի իրականացում, միջոցառումների կազմակերպում: Մարեկ Դաբրովսկին մասնակցել է նաև ՀՊՏՀ պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների հետ հանդիպում-քննարկումների, որոնց ընթացքում արծարծվել են տնտեսագիտական, մասնավորապես՝ մակրոտնտեսագիտական հիմնախնդիրներ, կատարվել են Հայաստանի և Լեհաստանի տնտեսական իրողությունների համադրումներ: Լեհ գործընկերը մասնակցել է նաև հոկտեմբերի 8-ին մեր համալսարանում կայացած Աշխատանքի տոնավաճառին և ուսանողներին ներկայացրել է «Էրազմուս+» ծրագրի շրջանակում Կրակովի տնտեսագիտական համալսարանում ուսանելու հնարավորությունները:

По программе обмена АГЭУ посетил профессор Краковского экономического университета Марек Дабровски (фотографии)
В рамках программы ЕС «Эразмус+» 4-8 октября в нашем университете с четырехдневным визитом находился профессор Краковского экономического университета Марек Дабровски.
Марек Дабровски выступил с лекцией “Макроэкономическое моделирование малой открытой экономики: несоответствия курса” перед студентами бакалавриата факультета регулирования экономики и международных экономических отношений, встретился с коллегами из исследовательского центра “Амберд”, обсудил возможности сотрудничества между вузами (реализация совместных исследовательских программ, организация мероприятий). Марек Дабровски принял участие во встречах-обсуждениях с представителями профессорско-преподавательского состава АГЭУ, в ходе которых были обсуждены актуальные проблемы макроэкономики, проведены параллели между экономическими реалиями Армении и Польши. Польский коллега также принял участие в мероприятия Ярмарки труда, организованной 8 октября, и представил студентам возможности учебы в Краковском экономическом университете в рамках программы «Эразмус+».