Մակրոտնտեսական վերլուծություն մասնագիտության մագիստրանտները ուսումնական այց են կատարել Հայաստանի ֆոնդային բորսա
Մակրոտնտեսական վերլուծություն մասնագիտացման մագիստրատուրայի առաջին կուրսի ուսանողները, մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.թ., դոցենտ Կարեն Գրիգորյանի նախաձեռնությամբ մարտի 4-ին ուսումնական այցելություն են կատարել Հայաստանի ֆոնդային բորսա, մասնակցել բաց սեմինարի:
«Մագիստրոսական կրթական ծրագրի մաս կազմող «Ներդրումային քաղաքականություն» դասընթացի շրջանակներում ստացած գիտելիքները գործնական հմտություններով և կարողություններով հարստացնելու, մակրոտնտեսական հիմնական շուկաներից մեկի՝ ֆինանսական շուկայի և ֆինանսական ինստիտուտների գործունեության առանձնահատկություններին տեղում ծանոթանալու համար դիմել էինք Հայաստանի ֆոնդային բորսայի աշխատակազմին: Բորսայում սիրով համաձայնեցին ՀՊՏՀ ուսանողներին տրամադրել բարձրակարգ մասնագետ և ուսումնական նյութեր: Սեմինարը բազմաբովանդակ էր և հագեցած տեղեկատվությամբ, այն վարեց բորսայի ցուցակման բաժնի ղեկավար Հասմիկ Սալնազարյանը, ով ի դեպ, ՀՊՏՀ շրջանավարտ է: Ուսանողներին հետաքրքրող գործնական բնույթի մի շարք հարցերի նա տվեց հանգամանալից և սպառիչ պատասխաններ»,- այցի մասին մանրամասներ հաղորդեց Կարեն Գրիգորյանը և հավելեց, որ ուսանողների համար ՀՀ-ում գործող կազմակերպություններում նմանատիպ սեմինարները և ուսումնական այցելությունները մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնը փորձում է դարձնել պարբերական:
Մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնը շնորհակալություն է հայտնում Հայաստանի ֆոնդային բորսայի ղեկավարությանը՝ պատրաստակամության և անձամբ Հասմիկ Սալնազարյանին՝ բարձրորակ սեմինարի անցկացման համար:
Ի լրումն այցի՝ ամբիոնից հիշեցնում են՝ Հայաստանի ֆոնդային բորսան գործող միակ ֆոնդային բորսան է, որի կազմում է նաև Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիան (ՀԿԴ)։ Վերջինս ՀՀ արժեթղթերի շուկայի ձևավորման առաջին իսկ փուլում ստեղծված ինստիտուտներից մեկն է: 2009թ.-ից ՀԿԴ բաժնետոմսերի 100%-ի սեփականատերը Հայաստանի ֆոնդային բորսան է: ՀԿԴ-ի գործունեությունը կարգավորող և վերահսկող մարմինը ՀՀ Կենտրոնական բանկն է:

Магистранты специальности макроэкономический анализ посетили фондовую биржу Армении
Студенты первого курса магистратуры специальности макроэкономический анализ, по инициативе заведующего кафедрой макроэкономики к.э.н., доцента Карена Григоряна, 4 марта посетили фондовую биржу Армении и приняли участие в открытом занятии. В рамках курса, составляющего часть магистерской образовательной программы "Инвестиционная политика", для закрепления полученных теоретических знаний практическими навыками, для ознакомления на месте с деятельностью финансовых рынков и институтов, обратились к персоналу фондовой биржы Армении. В бирже с любовью согласились и предоставили студентам учебные материалы и высококлассного специалиста. Семинар был содержательным и насыщенным информацией, его провела начальник отдела Асмик Салназарян, которая является выпускницей АГЭУ. На многочисленные вопросы студентов, касающиеся практической деятельности, она дала подробные и исчерпывающие ответы"- о подробностях визита рассказал Карен Григорян и добавил, что для студентов, посещения в такого рода организации, кафедра макроэкономики пытается сделать периодическими.
Кафедра макроэкономики выражает благодарность руководству Фондовой биржи Армении и лично Асмик Салназарян, за готовность принять студентов и проведение высококлассного семинара.
В дополнение к визиту, из кафедры напоминают, что фондовая биржа Армении является единственной фондовой биржей, которая составляет Армянский центральный депозитарий. Последний является первым институтом, формирующим рынок ценных бумаг Армении. С 2009 года собственником 100% акций Центрального депозитария Армении является фондовая биржа Армении. Центральный банк РА является органом, регулирующим и контролирующим деятельность Центрального депозитария Армении.