Տնտեսագիտականը դիրքավորվում է նաև STEM ոլորտում. ՀՊՏՀ-ն STARMUS հեղինակավոր փառատոնի գործընկերն է
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը պաշտոնապես դարձավ STARMUS հեղինակավոր փառատոնի (որը կկայանա սեպտեմբերի 5-10-ը՝ Երևանում) գործընկերը։ Փառատոնը կրում է «STARMUS VI. 50 տարի Մարսի վրա» խորագիրը։
Հունիսի 15-ին ՀՊՏՀ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը և STARMUSE UNIVERSE 2007 SL կազմակերպության հիմնադիր-տնօրեն, դոկտոր, պրոֆեսոր Գարիկ Իսրայելյանը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր։ Այն նախատեսում է համագործակցություն ոչ միայն STARMUS փառատոնի կազմակերպման գործում, այլև՝ ապագայում համատեղ նախագծերի իրականացում։
Ողջունելով կազմակերպության տնօրենին և կազմակերպության գործընկերների հետ հարաբերությունների պատասխանատու Քրիստինե Խաչիկյանին՝ ռեկտոր Դիանա Գալոյանը նշեց, որ Տնտեսագիտական համալսարանն ուրախությամբ է միանում փառատոնի կազմակերպմանը և որպես գործընկեր հավատացած է՝ այն մեծապես կնպաստի թե՛ բուհի, թե՛ երկրի հեղինակության բարձրացմանն աշխարհում։ «Տնտեսագիտական համալսարանը փորձում է դիրքավորվել նաև STEM ոլորտում (Science, technology, engineering և mathematics (STEM)/ Գիտություն, տեխնոլոգիա, ճարտարագիտություն և մաթեմատիկա) այնքանով, որքանով դա կարող է առնչվել մեր մասնագիտություններին՝ բիզնեսին, տվյալագիտությանը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին։ Այնպես որ, ուրախ ենք՝ որպես գործընկեր միանալ ձեր նախաձեռնությանը»,- ասաց ՀՊՏՀ ռեկտորը՝ հավաստիացնելով, որ ՀՊՏՀ գործընկերները և ուսանողները կհրավիրվեն մասնակցելու փառատոնին։
Գարիկ Իսրայելյանը շնորհակալություն հայտնեց համագործակցության համար, ապա մանրամասնեց, որ փառատոնը միայն աստղագիտության կամ տիեզերագնացության մասին չէ։ Այն հեղինակավոր է իր մասնակիցներով (մասնակցում են Նոբելյան դափնեկիրներ), ապա նաև՝ քննարկվող թեմաների բազմազանությամբ։

Позиционирование Экономического университета в сфере STEM: АГЭУ – партнер престижного фестиваля STARMUS
Армянский государственный экономический университет официально стал партнером престижного фестиваля STARMUS, который состоится 5-10 сентября в Ереване. Фестиваль пройдет под названием “STARMUS VI. 50 лет на Марсе”.
15 июня ректор АГЭУ Диана Галоян и учредительный директор организации STARMUSE UNIVERSE 2007 SL, профессор Гарик Исраелян подписали меморандум о сотрудничестве, предусматривающий сотрудничество не только в деле организации фестиваля STARMUS, но и осуществление совместных проектов в будущем.
Приветствовав директора организации и ответственного за отношения с партнерскими организациями Кристине Хачикян, ректор Диана Галоян отметила, что АГЭУ с радостью присоединяется к организации Фестиваля, который поднимет как авторитет страны, так и вуза в мире. “Экономический университет начинает позиционирование в сфере STEM (Science, technology, engineering и mathematics (STEM)/ Наука, технологии, инженерия и математика) в той степени, в которой это может относиться к нашим направлениям подготовки (бизнес, наука о данных, информационные технологии). Мы рады в качестве партнера присоединиться к вашей инициативе”, - сказала Диана Галоян, отметив, что партнеры и студенты АГЭУ будут приглашены к участию в Фестивале.
Гагик Исраелян выразил благодарность за сотрудничество, а затем подчеркнул, что Фестиваль проводится не только в рамках астрономии и космонавтики. Фестиваль престижен тем, что участниками являются авторитетные люди, в том числе нобелевские лауреаты, и намечается обсуждение различных тем.