Լույս է տեսել Մաքսիմ Մուրադյանի «Բարձրագույն մաթեմատիկա» դասագիրքը
ՀՊՏՀ բարձրագույն մաթեմատիկայի ամբիոնի պրոֆեսոր, ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր Մաքսիմ Մուրադյանի հեղինակությամբ լույս է տեսել «Բարձրագույն մաթեմատիկա» դասագիրքը (անալիտիկ երկրաչափություն, գծային հանրահաշիվ, մաթեմատիկական անալիզ, դիֆերենցիալ հավասարումներ): Այն հրատարակման է երաշխավորված ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի կողմից:
Մեզ հետ զրույցում հեղինակն ասաց, որ դասագիրքը նախատեսված է տնտեսագիտական և հարակից մասնագիտությունների ուսանողների համար, ներառում է բուհերում կարդացվող բարձրագույն մաթեմատիկայի դասընթացի հիմնական բաժինները: Գիրքը հագեցած է տեսական նյութերով, խնդիրներով ու վարժություններով, որոնց զգալի մասն ունի տնտեսագիտական բովանդակություն: Պարունակում է ավելի քան 2600 խնդիր և վարժություն:
Բացի ավանդական ծրագրային նյութից, գրքում զետեղված են նաև մի քանի թեմաներ, որոնք անհրաժեշտ են ժամանակակից տնտեսագետին: Այդպիսիք են, օրինակ, ֆինանսական մաթեմատիկայի տարրերը, ֆունկցիայի առաձգականությունը, վերջավոր աճերով հավասարումները:
Ինչպես նշվում է ծանոթագրությունում՝ տնտեսագիտական մասնագիտություններից բացի, դասագիրքը կարող է կիրառվել նաև սոցիոլոգիայի, կենսաբանության, բժշկության, գյուղատնտեսական, քիմիական և այլ ֆակուլտետներում:

Вышел в свет учебник профессора Максима Мурадяна "Высшая математика"
Вышел в свет учебник под авторством профессора кафедры высшей математики АГЭУ, доктора физико-математических наук Максима Мурадяна "Высшая математика" (аналитическая геометрия, линейная алгебра, математический анализ, диференциальные уровнения). Данная публикация гарантирована министерством образования и науки РА и ученым советом АГЭУ.
В беседе с нами автор сказал, что учебник предназначен для студентов экономических и смежных специальностей, включает в себе основные разделы курса высшей математики. Книга насыщена теоретическими материалами, задачами и упражнениями, большая часть которых имеет экономическую направленность. Содержит более 2600 задач и упражнений.
Кроме традиционных програмных материалов, в книги представлено несколько тем, которые необходимы современным экономистам.
Основной для книги послужили проведенные на протяжении нескольких десятилетий лекции в АГЭУ. Учебник "Высшая математика" доступен в библиотеке АГЭУ и продаже.