ՀՊՏՀ աշխատաշուկայի և շրջանավարտների հետ աշխատանքի բաժինը, արձագանքելով «Երևակ» կրթահամալիրի սաների ցանկությանը, այսօր մեր համալսարանում կազմակերպեց կրթահամալիրի 11-րդ և 12-րդ դասարանի աշակերտների հյուրընկալությունը:
Սաներին համալսարանի մուտքի մոտ դիմավորեց և ողջունեց ՀՊՏՀ աշխատաշուկայի և շրջանավարտների հետ աշխատանքի բաժնի պետ Լիլիթ Գյուլգյուլյանը, ապա կրթահամալիրի սաների հետ հանդիպեցին նաև ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանը, արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Պարույր Ջանգուլյանը, ՀՊՏՀ աշխատակիցներ:
«Սիրելի աշակերտներ, Տնտեսագիտական համալսարանն այժմ բարեփոխումների ակտիվ փուլում է, և գրեթե ամեն օր մենք իրականացնում ենք փոփոխություններ և ներկայացնում մեր շահառուներին»,- ողջունելով կրթահամալիրի սաներին՝ ասաց ՀՊՏՀ ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ մեր համալսարանը դիմորդներին ցանկանում է գրավել ոչ թե գրավիչ կոչերով, այլ իրական և որակյալ առաջարկներով: Ռուբեն Հայրապետյանի խոսքով՝ ՀՊՏՀ-ում ներդրվում են նոր մասնագիտություններ, ստեղծվում են ուսանողների առաջընթացի լավ պայմաններ, օրակարգում են զարգացման մի շարք նախագծեր, որոնց իրագործման արդյունքում ՀՊՏՀ-ն հավակնում է մի քանի տարում դառնալ տարածաշրջանի հեղինակավոր բուհերից մեկը: Բուհի ղեկավարը աշակերտների հետ խոսեց տնտեսագիտություն մասնագիտության մասին՝ ընդգծելով, որ մասնագիտության մասին պատկերացումը մեծապես կօգնի աշակերտներին մասնագիտական կողմնորոշման հարցում:
Այնուհետև ուսանողներին դիմեց արտաքին կապերի դեպարտամենտի տնօրեն Պարույր Ջանգուլյանը՝ հետաքրքրվելով, թե ուսանողները ինչն են կարևորում մասնագիտություն ընտրելիս, ապա խորհուրդ տվեց՝ ինչ համալսարան էլ ընտրեք, ուշադիր եղեք, թե այն ինչպես է հարաբերվում արտաքին աշխարհի հետ, ինչ միջազգային ծրագրեր ունի:
Կրթահամալիրի աշակերտական խմբի ղեկավար Շուշանիկ Աբովյանը, շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար, նշեց, որ մասնագիտական կողմնորոշման այցերի շրջանակներում իրենք արդեն այցելել են երկու բուհ, իսկ այժմ հետաքրքրված են Տնտեսագիտական համալսարանով:
ՀՊՏՀ մեր գործընկերները աշակերտներին ուղեկցեցին նաև ՀՊՏՀ գրադարան, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոն, միջազգային ծրագրերի կենտրոն, ծանոթացրեցին համալսարանի ենթակառուցվածքներին: Միջազգային ծրագրերի կենտրոնում «Ուսանողական աշխատանքի»-ի շրջանակներում մեր համալսարան աշխատանքի ընդունված Քրիստինե Թաթոսյանը աշակերտներին պատմեց ՀՊՏՀ-ում աշխատանքային հեռանկարների մասին: Այնուհետև ՀՊՏՀ աշխատաշուկայի և շրջանավարտների հետ աշխատանքի բաժնի պետ Լիլիթ Գյուլգյուլյանը հյուրերին նվիրեց ՀՊՏՀ բրենդային գույներով և պատկերանշանով տպագրված օրացույցներ:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Լիլիթ Գյուլգյուլյանը նշեց, որ նախաձեռնությունը կրթահամալիրի սաների կողմից էր, ինչին իրենց բաժինը արձագանքել է սիրով: «ՀՊՏՀ-ն ներկա փոփոխությունների շրջանում սերտացնում է իր համագործակցային կապերը արտաքին աշխարհի հետ, և այս հանդիպումն էլ այդ համատեքստում պետք է դիտարկել, հատկապես, որ խոսքը վերաբերում է մեր հիմնական շահառուներին, ապագա դիմորդներին»,- նշեց Լիլիթ Գյուլգյուլյանը:

Отдел рынка труда и работы с выпускниками департамента внешних связей АГЭУ, отклинувшись на желание учеников учебного комплекса “Еревак”, сегодня в нашем университете организовали прием учеников 11-го и 12-го классов.
Учеников у входа в университет встретила и поприветствовала начальник отдела рынка труда и работы с выпускниками Лилит Гюлгюлян, после чего была организована встреча с исполняющим обязанности ректора АГЭУ Рубеном Айрапетяном, директором департамента внешних связей Паруйром Джангуляном и сотрудниками университета.
“Дорогие ученики, сегодня экономический университет находится на активном этапе реформ, каждый день мы осуществляем изменения и представляем студентам” - приветствуя учеников сказал Рубен Айрапетян, подчеркнув, что наш университет желает привлечь студентов реальными изменениями и качеством”.
Руководитель университета побеседовал с учениками об экономическом образовании, подчеркнув, что знание специальности поможет им сориентироваться при выборе профессии. После чего директор департамента внешних связей Паруйр Джангулян поинтересовался у учеников, чем они руководствуются при выборе профессии и посоветовал, какой бы университет они не выбрали, должны быть внимательными как вуз соотносится с реальным миром, какие международные программы есть в вузе.
Руководитель ученической группы Шушаник Абовян, поблагодарив за гостеприимство, отметила, что в рамках ориентировочных визитов они посетили 2 вуза, а сейчас они заинтересованы экономическим университетом .
Наши коллеги из АГЭУ сопроводили учеников в библиотеку АГЭУ, исследовательский центр “Амберд”, центр международных программ, ознакомились с инфраструктурами вуза. В центре международных программ студентка АГЭУ Кристина Татосян в рамках программы “Студенческая работа” получившая работу в университете, рассказала о перспективах работы в АГЭУ.
После чего Лилит Гюлгюлян подарила ученикам календари с логотипом нашего вуза.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ Лилит Гюлгюлян отметила, что инициатива была со стороны учеников центра, на что отдел отреагировал с удовольствием.