Ռուբեն Հայրապետյան. Ուսանողների պարբերական հարցումները փոքր, բայց անբաժանելի մասն են ՀՊՏՀ-ում ընթացող համակարգային փոփոխությունների
ՀՊՏՀ հանդիսությունների դահլիճում այսօր կայացավ ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատար, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Ռուբեն Հայրապետյանի հանդիպումը ուսանողների հետ, որոնց թվում էին ոչ միայն առկա, այլև հեռակա կրթաձևի ներկայացուցիչներ: Հանդիպման առիթը ՀՊՏՀ-ում ներդրվելիք ուսանողական էլեկտրոնային հարցումների հայեցակարգի ներկայացումն էր:
Ռուբեն Հայրապետյանը ներկայացրեց հայեցակարգը, մատնանշեց հիմնական առանձնահատկությունները՝ դրանց շարքում առանձնացնելով հետևյալը՝ հարցումները լինելու են անանուն, իրականացվելու են «Մուդըլ» համակարգում՝ էլեկտրոնային եղանակով, հարցումը լինելու է հնարավորինս պարզեցված, ներառելու է 10 հարց յուրաքանչյուր դասախոսի մասին, որոնցից 9-ը ուղղորդող և միայն վերջինը պարտադրող: Հարցմանը պարտադրող ձայնի իրավունքով մասնակցելու համար ուսանողը պետք է նախորդ կիսամյակի քննաշրջանի արդյունքում ապահովի առնվազն 13.0 ՄՈԳ: Եթե անգամ ամբողջ ուսումնառության ընթացքում ուսանողի ՄՈԳ-ը ցածր է եղել, տվյալ կիսամյակում նա կարող է այն բարելավել և մասնակցել հարցմանը: Ուսանողներին փակ ծրարով կտրվի համակարգ մուտք գործելու հասցեն ու գաղտնաբառը: Համալսարանի ղեկավարի ներկայացմամբ, նախատեսվում է հարցումներն իրականացնել յուրաքանչյուր կիսամյակ՝ նախորդ կիսամյակում դասավանդած դասախոսների մասին: Հարցման արդյունքներն օգտագործվելու են դասախոսների պարգևավճարները տարբերակելու նպատակով: Հարցման արդյունքում շատ ցածր գնահատականի դեպքում խնդիրները վերհանվելու են և դասախոսներին դրանք շտկելու հնարավորություն է տրվելու, իսկ ծայրահեղ բացասական գնահատականի դեպքում, երբ ակնհայտ է, որ դասախոսը բացարձակապես կոմպետենտ չէ, նրա հետ պայմանագիր կարող է լուծվել:
«Ուսանողների պարբերական հարցումները փոքր, բայց անբաժանելի մասն են համակարգային այն փոփոխությունների, որոնք ներկայում ընթացքի մեջ են»,- շեշտադրեց Ռուբեն Հայրապետյանը:
Այնուհետև ՀՊՏՀ էլեկտրոնային սարքավորումների սպասարկման և ծրագրային ապահովման բաժնի աշխատակիցների օգնությամբ մեկ ուսանողի կողմից դահլիճում իրականացվեց փորձնական հարցում՝ ուսանողների համար գործընթացն ավելի տեսանելի դարձնելու նպատակով:
«Այս հայեցակարգը վերջնական չէ, քանի դեռ չենք քննարկել ձեզ հետ, չենք լսել ձեր մոտեցումները: Մեր համալսարանում, սիրելի' ուսանողներ, այժմ մասշտաբային փոփոխություններ են, և այս հարցումների հայեցակարգի ներդրումն էլ իմաստավորվում է այս շրջանում իրականացված բոլոր բարեփոխումների համատեքստում: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ համակարգը ճիշտ գործի և ծառայի իր նպատակին: Մեր համոզմունքն այն է, որ ուսանողներին պետք է հնարավորություն տրվի համակարգված ձևով արտահայտելու իր կարծիքը, ուստի կարծում ենք, որ այս հարցումների համակարգը պետք է ծառայի այդ նպատակի իրագործմանը»,- դիմելով ուսանողներին՝ հայտարարեց համալսարանի ղեկավարը: Ռուբեն Հայրապետյանն ընդգծեց նաև. «Շատ կարևոր է, որ դուք այս հարցին մոտենաք բարձր գիտակցությամբ և այն ընկալմամբ, որ համալսարանի ղեկավարության և ուսանողների շահերը համընկնում են՝ երկու կողմերի նպատակն էլ մեկն է՝ բարելավել կրթության որակը: Եվ սա պետք է անել գործընկերային համագործակցությամբ: Մեր ցանկությունն է այնպես անել, որ բոլոր շահակիցները դառնան մեր համալսարանի առաքելության կրողը»:
Այնուհետև ռեկտորի պաշտոնակատարը պատասխանեց ուսանողների հարցերին, որոնք մի քանի տասնյակ էին: Շուրջ 3 ժամ տևած հանդիպմանը ուսանողները ներկայացրեցին իրենց առաջարկները, մոտեցումները, համակարգի աշխատանքի վերաբերյալ հարցադրումներ, որոնց Ռուբեն Հայրապետյանը մանրամասն պատասխանեց, ներկայացրեց պարզաբանումներ, ընդունելի առաջարկների մասով էլ խոստացավ դրանք ներառել հայեցակարգում:

Сегодня в актовом зале АГЭУ состоялась встреча исполняющего обязанности ректора АГЭУ, д.э.н., профессора Рубена Айрапетяна со студентами, в числе которых были студенты не только очной формы обучения, а и заочной формы также. Поводом послужило представление внедряемой в АГЭУ концепции студенческих электронных опросов.
Рубен Айрапетян представил концепцию, основные особенности, в ряде которых выделил следующие: опросы будут анонимные, будут проведены по электронной системе «Мудл», опросы будут довольно ясными, будет 10 вопросов о каждом преподавателе, 9 из которых направляющие, и лишь один последний обязательный.
Для участия в опросе по праву обязывающего голоса, студент должен по результатам прошедшей экзаменационной сессии обеспечить СКО 13.0. Если СКО студентов на протяжении всего обучения был низким, он может улучшить свои позиции и также принять участие в опросе. Студентам в закрытых конвертах будут даны логин и пароль для входа в систему. Как представил руководитель университета, такие опросы будут проведены каждый семестр, о преподавателях прошлого семестра. По результатам опроса будут дифференцированы премии преподавателей.
Преподавателям, набравшим низкие оценки, будет предоставлена возможность исправить, а в исключительных случаях, когда будет установлено, что преподаватель некомпетентен, договор с ним будет расторгнут. "Периодические опросы студентов, являются маленькой, но неотъемлемой частью тех системных изменений, которые на данный момент в процессе"- заявил Рубен Айрапетян. После чего при помощи сотрудников, один студент принял участие в опросе.
"Данная концепция не является окончательной, пока мы не обсудили с вами и не услышали ваши подходы. В нашем университете, дорогие студенты, сейчас осуществляются масштабные изменения, и внедрение данной концепция происходит также в контексте этих изменений. Для нас очень важно, чтобы система правильно действовала и служила своей цели. Мы уверены в том, что студентам должна быть дана возможность системно выразить свое мнение, и поэтому мы считаем, что она должна служить своей цели""- обращаясь к студентам сказал Рубен Айрапетян. Рубен Айрапетян подчеркнул также: "Очень важно, чтобы вы с высокой ответственностью подошли к данному вопросу и с пониманием того, что интересы руководителей университета и студентов совпадают, цель двух сторон одна: улучшить качество образования. И это необходимо сделать совместными усилиями. И желанием нашего университета является то, чтобы все заинтересованные стороны были довольны"
После чего, исполняющий обязанности ректора ответил на вопросы студентов, которых было несколько десятков. На встрече, которая длилась больше 3-х часов студенты представили свои предложения, подходы, на которые Рубен Айрапетян подробно ответил, представил свои объяснения, по поводу приемлимых предложений, обещал включить их в концепцию.