Մհեր Փարվանյանը նշանակվել է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ֆինանսական տնօրեն
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնակատար Ռուբեն Հայրապետյանի մարտի 12-ի հրամանով տնտեսագետ, «Փարվանյան Քոնսալթինգ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Մհեր Փարվանյանը նշանակվել է մեր համալսարանի ֆինանսական տնօրեն: Ներկայացնում ենք պարոն Փարվանյանի հետ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի առաջին հարցազրույցը:
- Հարգելի՛ պարոն Փարվանյան, նախ շնորհավորում եմ Ձեզ Տնտեսագիտական մայր բուհի ֆինանսական տնօրենի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ և շնորհակալություն հայտնում զրույցի պատրաստակամության համար:
-Ես էլ եմ շնորհակալ շնորհավորանքի ու նաև հարցազրույցի համար:
-Պարո՛ն Փարվանյան, կխնդրեի մի քանի խոսքով ներկայացնեիք Ձեր անցած ուղին:
-Իհարկե, սիրով համառոտ ներկայացնեմ: Կրթությունս ստացել եմ այս համալսարանում, պետական և մունիցիպալ կառավարում մասնագիտությամբ, վերապատրաստվել եմ Գերմանիայում՝ ՆԱՏՕ-ի դպրոցում, ապա նաև Մեծ Բրիտանիայում: Երկար տարիներ զբաղվել եմ Հայաստանի տնտեսական անվտանգության հիմնախնդիրներով, զբաղեցրել եմ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի ֆինանսական բաժնի ղեկավարի պաշտոնը: Այսինքն՝ զբաղվել եմ և՛ Հայաստանի տնտեսական անվտանգության հիմնախնդիրներով, և՛ պետական ֆինանսների կառավարմամբ՝ վերը նշված հիմնարկի մակարդակով: Բացի դրանից, հիմնադրել եմ և ղեկավարում եմ «Փարվանյան Քոնսալթինգ» խորհրդատվական ընկերությունը, որը Հայաստանի Հանրապետությունում ոչ այնքան անհայտ խորհրդատվական ընկերություններից է:
- Ի՞նչ հիմնական գործառույթներ պետք է իրականացնեք և որո՞նք են լինելու Ձեր առաջնահերթ անելիքները:
-Որպես ֆինանսական տնօրեն՝ գործառույթները կարելի է բաժանել երկու հիմնական մեծ խմբի՝ համակարգման և վերահսկման, ինչը ենթադրում է ենթակա ստորաբաժանումների գործունեության համակարգում, վերահսկում և արդյունավետության բարձրացում: Եվ երկրորդ խումբը ֆինանսական կառավարման գործառույթներն են, ինչն արդեն ենթադրում է նոր ֆինանսական կառավարման համակարգի ներդրում, գոյություն ունեցողի վերանայում, որի հիմնական նպատակն է լինելու ոչ միայն ֆինանսների, այլև առհասարակ կառավարման արդյունավետության բարձրացումը, որովհետև ֆինանսների կառավարումը և ընդհանուր կառավարումը փոխկապակցված են, մեկը մյուսի մասն է կազմում: Հետևաբար, երկրորդ խումբ գործառույթները պարոն Հայրապետյանի կողմից հայտարարված բարեփոխումների շրջանակում շատ կարևոր են:
- Ձեր համակարգման ներքո, ըստ ՀՊՏՀ նոր կառուցվածքի, երկու ստորաբաժանում է լինելու, կանդրադառնա՞ք նրանց աշխատանքին, ի՞նչ փոփոխություններ են սպասվում:
- Անկեղծ ասած, քանի որ ես նոր եմ նշանակվել, աշխատանքի որակական կողմին դեռևս ծանոթ չեմ, չնայած վստահ եմ, որ լավ մասնագետներ են խմբված և բավականաչափ որակյալ աշխատանք են կատարում: Գործառույթների վերաբերյալ կարող եմ ասել հետևյալը. հաշվապահական հաշվառման բաժնի մասով կարևորը սա է՝ հաշվապահական հաշվառումը պետք է վարվի միջազգային ստանդարտներին համապատասխան: Իսկ ինչ վերաբերում է գնումների բաժնին, ապա այստեղ գլխավոր գործառույթը պետք է լինի գնումների բաժնի ղեկավարի ակտիվ մասնակցությունը նյութատեխնիկական ռեսուրսների պլանավորման գործընթացին՝ ի թիվս գնումների համակարգման գործընթացի: Բացի այդ, բնականաբար, ես համագործակցելու եմ նաև բուհի մյուս ստորաբաժանումների հետ:
- Ֆինանսների կառավարումը ցանկացած կազմակերպության կենսագործունեության ամենակարևոր ուղղություններից է, ո՞րն է ֆինանսների արդյունավետ կառավարման Ձեր բանաձևը:
-Ֆինանսների արդյունավետ կառավարման բանաձևը ոչ թե քիչ ծախսն է, այսինքն՝ տնտեսումը, այլ ըստ արդյունքի ֆինանսավորումը: Սա նշանակում է, որ մենք տնտեսում ասելով նկատի ունենք ոչ թե քիչ փող ծախսելը, ինչը խորհրդային ժամանակաշրջանից եկած մոտեցում է և, ցավոք, կիրառվում է նաև այժմ, այլ արդյունավետությունը, որը նշանակում է նպատակադրված թիրախներին հասնելու համար հաշվարկված և հիմնավորված ծախսեր: Այստեղ շատ կարևոր է «նպատակադրված թիրախ» ձևակերպումը, որովհետև կարող է կատարվի համապատասխան ծախս, բայց չլինի թիրախային արդյունք: Այստեղ մենք պետք է խոսենք ծրագրային բյուջետավորման մեթոդաբանության մասին, ինչը 2018 թվականից ներդրվեց պետական համակարգում և 2019 թվականից պետական բյուջեն այդ մեթոդաբանությամբ է կազմված: Մեր առաջիկա քայլերից մեկը լինելու է այս մեթոդաբանության կիրառումը բուհում: Ծրագրային բյուջետավորումը շատ կարևոր է, ֆինանսները պետք է պլանավորվեն՝ միաժամանակ պետք է պլանավորվեն դրանց համապատասխան չափելի ոչ ֆինանսական արդյունքները:
2019 թ. համար արդեն համալսարանի բյուջեն կազմված է, բայց գալիք ժամանակաշրջանում պարարտ հող կնախապատրաստենք 2020 թ. բյուջեն ծրագրային բյուջետավորման մեթոդաբանությամբ պլանավորելու համար: Սա այն հիմնական գործիքներից է, որը միտված է բուհի ռազմավարության իրագործմանը:
Եվ հաջորդը, որ կցանկանայի անդրադառնալ, արդյունավետության ցուցանիշն է, ինչը նշանակում է, որ լինելու է աշխատանքի վարձատրության տարբերակված մոտեցում ըստ արդյունքի, հետևաբար, երբ աշխատակիցն իր առջև դրված չափելի խնդիրները լուծում է, ապա նա պետք է ստանա համապատասխան աշխատավարձ: Սրանք, ըստ էության, այն հիմնական ուղղություններն են, որոնք ցանկանում ենք կյանքի կոչել և հենց այս ուղղություններով իմ փորձառությունը հաշվի առնելով է, որ պարոն Հայրապետյանն ինձ հրավիրել է զբաղեցնելու այս պաշտոնը:
- Լինելով հայաստանյան խորհրդատվական ընկերությունների շուկայում կայացած ընկերության տնօրեն՝ ինչպե՞ս ընդունեցիք ՀՊՏՀ-ում աշխատանքի հրավերը:
-Այո՛, դա կարևոր հարց է: Ըստ էության, ես, լինելով «Փարվանյան Քոնսալթինգ» ընկերության տնօրեն, համաձայնում եմ ստանձնել այս պաշտոնը: Այն համոզմանն եմ, որ ցանկացած բրենդ ձևավորող բիզնես պետք է ունենա սոցիալական պատասխանատվություն: «Փարվանյան Քոնսալթինգի» ու նաև իմ՝ որպես ՀՀ քաղաքացու, սոցիալական պատասխանատվությունը տնտեսությանն աջակցելու մղումն է, և ես հանդես եմ գալիս իմ հեղինակային հաղորդմամբ, տնտեսական, օրենսդրական տարբեր նախաձեռնություններով, վերլուծություններով: Այս համատեքստում, երբ հրավեր ստացա պարոն Հայրապետյանից, հասկացա, որ սա այդ առաքելությունն իրագործելու յուրահատուկ հնարավորություն է: Համարում եմ, որ ՀՊՏՀ-ն պարտավոր է դառնալ նոր իշխանությունների կողմից հայտարարված տնտեսական հեղափոխության լոկոմոտիվներից մեկը և կարծում եմ, որ իմ անելիքն ունեմ այստեղ՝ որպես ֆինանսական տնօրեն: Այսինքն՝ այն բարեփոխումները, որոնք հռչակված են բուհի ռազմավարությամբ և իրատեսական են, դրանց իրագործմանը կարող եմ իմ նպաստը բերել որպես ֆինանսական տնօրեն, որպես տնտեսագետ ու նաև որպես գիտնական՝ իմ աշխատանքով, վերլուծություններով: Հուսամ՝ ՀՊՏՀ-ն կդառնա նշածս գործընթացի լոկոմոտիվ, և ես դրանում իմ անձնական պատասխանատվությունն եմ տեսնում:
-Ֆինանսական առանձին ուղղության ստեղծումը նշանակում է, որ մեր համալսարանում ֆինանսական կառավարմանը մեծ ուշադրություն է դարձվելու, ի՞նչ սպասելիքներ կարելի է ունենալ այս առումով:
-Անշուշտ, ֆինանսական կառավարմանը մեծ ուշադրություն է դարձվելու: Ֆինանսական տնօրենի ինստիտուտը ֆինանսական կառավարչի, մենեջերի ինստիտուտն է: Երբ մենք խոսում ենք ֆինանսական տնօրենի ինստիտուտի մասին, մենք խոսում ենք ֆինանսների կառավարման մասին, ինչը նշանակում է՝ ֆինանսներ ներգրավել և դրանք ծախսել այնպես, որ լինեն հստակ արդյունքներ: Այսինքն՝ այստեղ արդյունքի և ծախսի կապն է ամենաէականը, այլ կերպ ասած՝ ոչ ֆինանսական ցուցանիշների և ֆինանսական ցուցանիշների ուղիղ կապն է, և, այո, այդ ամենը կարևորվում է ՀՊՏՀ ռեկտորի պաշտոնակատարի կողմից բուհի նոր ռազմավարության իրականացման համատեքստում:

Мгер Парванян назначен финансовым директором Армянского государственного экономического университета
Приказом исполняющего обязанности ректора Армянского государственного экономического университета от 12-ого марта, экономист, главный директор компании "Парванян Консалтинг" Мгер Парванян назначен финансовым директором нашего университета. Представляем первое интерью отделу информации и связей с общественностью.
- Уважаемый господин Парванян, прежде всего поздравляю Вас с назначением на должность финансового директора и благодарю за готовность побеседовать.
- Я тоже весьма благодарен за поздравления и интервью.
- Господин Парванян, попрошу Вас двумя словами представить, прошедший Вами путь.
- Конечно, представлю коротко. Образование я получил в этом университете, по специальности государственное и муниципальное управление, переквалифицировался в Германии- в школе НАТО, а после и в Великобритании. Долгие годы занимался проблемами экономической безопасности Армении, занимал должность руководителя финансового отдела исследовательского университета национальной обороны МО РА. Занимался проблемами экономической безопасности Армении и управлением государственных финансов на уровне высшеуказанного заведения. Кроме этого, основал и руковожу консалтинговой компанией "Парванян Консалтинг", которая имеет известность в Республике Армения.
- Какие основные функции вы собираетесь осуществлять и какими являются Ваши первоочередные действия?
- В качестве финансового директора мои функции можно разделить на две большие группы: координационные и функции контроля, что предполагает координацию деятельности соответствующих структур, контроль и повышение эффективности. И вторая группа функций- функции финансового управления, что предполагает внедрение новой системы финансового управления, пересмотр действующей, основной целью которой будет повышение не только финансов, а и управления в целом, поскольку управление финансами и общее управление взаимосвязаны, одно является частью другого.
Следовательно, вторая группа функция является довольно важной в контексте реформ, объявленных господином Айрапетяном.
- Под Вашей координацией, согласно новой структуре АГЭУ, будут две структуры, давайте обратимся к их работе, какие изменения ожидаются?
- Честно говоря, поскольку я только назначен, с качественной стороной работы пока не знаком, однако уверен, что собраны лучшие специалисты и они исполняют свою работу на высоком уровне. Относительно функций могу сказать следующее, по части отдела бухгалтерского учета важным является то, что бухгалтерский учет должен проводиться в соответствии с международными стандартами.
Что касается отдела закупов, то здесь главной функцией является активное участие руководителя отдела в процессе планирования материально-технических ресурсов.
Кроме того, естественно, я собираюсь сотрудничать с другими подразделениями вуза.
- Финансовое управление является одной из главных направлений деятельности любой организации, какой является Ваше формула эффективного управления финансами?
- Формула эффективного управления финансами - это не малые затраты, то есть экономия, а финансирование по результату. Это означает, что мы говоря экономия, имеем ввиду не тратить меньше денег, что является подходом, оставшимся из советских времен и к сожалению применяется и сегодня, а эффективность, которая означает осуществлять рассчитаные и обоснованные затраты, для достижения поставленных целей. Здесь важным является формулировка "намеченная цель", поскольку могут быть произведены затраты, но не быть намеченного результата. Здесь мы должны говорить о методологии бюджетирования, которая была внедрена с 2018 года в государственной системе и с 2019 года государственный бюджет составлен по этой методологии. Одним из наших первых шагов будет применение данной методологии в вузе. Программное бюджетирование является весьма важным, финансы должны быть запланированными, одновременно должны быть запланированы их измеряемые нефинансовые результаты.
Уже составлен бюджет университета на 2019 год, но мы подготовим почву для планирования бюджета 2020 года с методологией программного бюджетирования. Это является тем основным инструментом, который направлен на осуществление стратегии вуза.
И следующее к чему хотел бы обратиться - это показатель эффективности, что означает, что будет дифференцированный подход к оплате труда, по результативности, следовательно, когда сотрудник решает, поставленные перед ним измеряемые задчи, то он должен получить соответствующую зарплату.
Это по сути, те основные направления, которые мы желаем призвать к жизни и именно по этим направлениям учитывая мой опыт, господин Айрапетян пригласил меня на данную должность.
- Будучи директором, состаявшейся армянской консалтинговой компании, как Вы приняли приглашения на работу в АГЭУ?
-Да, конечно, это важный вопрос. По сути, я будучи руководителем компании "Парванян консалтинг", согласен занять эту должность. Я уверен, что любой бизнес, формирующий бренд должен иметь социальную ответственность. Социальной ответственностью компании "Парванян консалтинг" и меня лично, как гражданина РА является содействие продвижению экономики, и я выступаю с различными законодательными инициативами, анализами. В данном контексте, когда я получил приглашение от господина Парваняна, то понял, что это является особенной возможностью осуществить данную миссию. Считаю, что именно АГЭУ должен стать одним из локомотивов, экономической революции, провозглашенной со стороны новых властей и считаю, что мне есть что сделать в этом направлении, в качестве финансового директора. То есть я как финансовый директор, экономист и ученый, своей работой и анализами, могу принести пользу для осуществления тех реальных реформ, которые провозглашены стратегией университета. Надеюсь, что АГЭУ станет локомотивом указанных процессов, и я в этом вижу свою личную ответственность.
- Создание отдельного финансового направления означает, что финансовому управлению будет уделено большое внимание, какие ожидания можно иметь в этом смысле?
- Несомненно, финансовому управлению будет уделено большое внимание. Институт финансового директора - это институт финансового управляющего, менеджера. Когда мы говорим об институте финансового директора, мы говорим о финансовом управлении, что означает вовлечение финансов и их трату, таким образом, чтоб были реальные результаты. Здесь важным является связь между результатами и затратами, другим словом, прямая связь между между нефинансовыми и финансовыми показателями, и это все является весьма важным в контексте осуществления со стороны исполняющего обязанности ректора АГЭУ новой стратегии вуза.