Երկօրյա աշխատաժողով ՀՊՏՀ-ում. «Compass»-ը համախմբել էր հայաստանյան համալսարանների ուսանողներին
ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ  և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի աջակցությամբ մարտի 19-20-ը մեր համալսարանի միջազգային ծրագրերի իրականացման կենտրոնում կայացել է «Compass» միջբուհական-ուսանողական աշխատաժողովը, որին մասնակցել են հայաստանյան 6 համալսարանների 100 ուսանողներ (800 դիմորդից ընտրվել է 100-ը): Աշխատաժողովի ընթացքում դասախոսություններով հանդես են եկել առաջատար մասնագետներ Հայաստանից և արտերկրից: Այս մասին տեղեկացնում են մեր համալսարանի ուսանողական խորհրդից:
Աշխատաժողովի մեկնարկին ներկա են եղել ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, ուսանողների և շրջանավարտների հետ աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Սևակ Խաչատրյանը, ՈւԽ նախագահ Սերգեյ Խառատյանը:
Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը բացման խոսքում  կարևորել է  ուսանողների պրակտիկ գիտելիքների և հմտությունների բարձրացմանը նպաստող նմանօրինակ միջոցառումների իրականացումը՝ շեշտելով հանգամանքը, որ ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ արդեն երկրորդ տարին մեր համալսարանում են հավաքվում հայաստանյան մի շարք բուհերի ուսանողներ, որոնց միավորում են մասնագիտական հետաքրքրությունները, գիտելիքներ ձեռք բերելու, փոխշփումներ ստեղծելու ցանկությունը: ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն անդրադարձել է նաև համալսարանում իրականացվող գիտահետազոտական աշխատանքներին՝ ընդգծելով, որ մեծ ուշադրություն է դարձվում դրանցում ուսանողների ներգրավման հարցին:
Սերգեյ Խառատյանն իր ելույթում նշել է, որ ուսանողների ուսումնագիտական մակարդակի բարձացմանն ուղղված միջոցառումների անցկացումը, կրթական որակների բարելավումը մշտապես ՈւԽ ուշադրության կենտրոնում են, և այսօրինակ միջոցառումների անցկացումը ավանդույթ է դարձել:
Առաջին դասախոսությունը վարել է մեր համալսարանում մեկ կիսամյակով հյուրընկալված «Ֆուլբրայթի» կրթաթոշակակիր դասախոս Փիտր Թումանոֆը: Հաջորդիվ բանախոսել է ՀՀ ՓՄՁ հաշվապահների ասոցացիայի նախագահ, հաշվապահական գրասենյակների հիմնադիր Վահագն Համբարձումյանը: Բանախոսության հիմքում եղել է այն աստիճանակարգը, ըստ որի՝ անհատը համալսարանն ավարտելուց հետո կկարողանա ինտեգրվել աշխատաշուկայում սեփական կարողությունների բացահայտման միջոցով: Երկրորդ օրը բանախոսել է PR մասնագետ Հայկ Կիրակոսյանը՝ «Հայ բիզնես PR. ոչնչից դեպի համաշխարհային մոնոպոլիա» թեմայով: Ներկայացվել են  գովազդի, PR-ի տարբեր ձևերը, դրանց օգտագործման արդյունավետությունը և այլն:
Դասախոսություններից բացի, կազմակերպվել են խմբային աշխատանքներ, խաղ-մրցույթներ, ինչպես օրինակ՝ «Brand Game» ինտերակտիվ խաղը, որում առավել արագ կողմնորոշվողներն արժանացել են  մրցանակների:
Աշխատաժողովն ամփոփվել է մարտի 20-ին, մասնակիցները ստացել են հավաստագրեր, որոնք  հանձնել են  ՀԵՀ գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Տեր-Հովակիմյանը, ՈւԽ փոխնախագահ Գրիշա Ամիրխանյանը և ՈւԽ նախագահի տեղակալ Հովհաննես Հարությունյանը:
Ուշագրավ է, որ ուսանողները հնարավորություն են ունեցել աշխատաժողովին մասնակցել առցանց, ինչի հնարավորությունն ընձեռել է  1-ին ուսանողական ալիքը: «Ուղղությունները շատ են, որոշողը՝ դու». սա աշխատաժողովի կարգախոսն էր, որի ընթացակարգն ու թեմաները նախապես  ընտրվել էին  մասնակիցների կողմից:

По инициативе студенческого совета АГЭУ и при поддержке Молодежного фонда Армении 19-20 марта в центре реализации международных программ нашего университета состоялась межвузовская студенческая рабочая конференция «Compass», в которой приняли участие более 100 студентов из 6 армянских университетов (из 800 претендентов были выбраны 100). В ходе рабочей конференции с лекциями выступили ведущие специалисты Армении и зарубежья. Об этом сообщает студенческий совет нашего университета.
На конференции присутствовали ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян, проректор по научным работам и внешним связям Гагик Варданян, проректор по работам со студентами и выпускниками Севак Хачатрян, председатель студенческого совета Сергей Харатян.
Ректор Корюн Атоян в своей вступительной речи подчеркнул важность проведения подобных мероприятий, отметив, что по инициативе студенческого совета АГЭУ уже воторой год подряд в нашем университете собираются студенты различных университетов, которых объединяют профессиональные интересы, желание получить знания и создать взаимоконтакты. Ректор Корюн Атоян рассказал также о научно-исследовательских работах университета, подчеркнув, что большое внимание уделяется вопросу привлечения студентов к научно-исследовательской работе университета.
Сергей Харатян в своем выступлении отметил, что проведение мероприятий по повышению научно-учебного уровня студентов, улучшение образовательных качеств всегда находятся в центре внимания студсовета, и проведение подобных мероприятий уже стало традицией.
Первую лекцию провел стипендиат “Фулбрайта” Питер Туманоф. Далее с докладом выступил председатель Ассоциации бухгалтеров МСБ Армении Ваагн Амбарцумян. В ходе воторօго дня конференции провел лекцию PR-специалист Айк Киракосян на тему: “Армянский PR-бизнес: от ничего до мировой монополии:
Кроме лекций, были организованы групповые работы, игры-конкурсы, например, интерактивная игра «Brand Game», в которой быстро ориентирующиеся игроки удостоились призов.
20 мая были подведены итоги конференции, участники получили сертификаты, которые вручили исполнительный директор МФА Александр Тер-Овакимнян, вице-председатель СС Гриша Амирханян и заместитель председателя СС Ованнес Арутюнян.
Примечательно, что у студентов была возможность принять участие в конференции в онлайн режиме, которую предоставила первая студенческая волна. “Направлений много, решения принимаешь ты”: это девиз конференции, процедура и темы которой заранее были выбраны участниками.