Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնը ներկայացնում է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) հերթական զեկույցը՝ «Կապվելով էմիգրանտների հետ.Սփյուռքի ամբողջական դեմքը 2015»:
Միջազգային միգրանտների թիվն ամբողջ աշխարհում 2000-2013 թթ. աճել է մեկ երրորդով՝ 2013 թ. կազմելով 232 մլն մարդ: Ներկայումս նկատվում է ինչպես միգրացիայի ծագման, այնպես էլ նշանակման երկրների բազմազանեցման միտում: Բացի այդ, աճում է որակավորված միգրանտների թվաքանակը:
«Կապվելով էմիգրանտների հետ. Սփյուռքի ամբողջական դեմքը 2015» ՏՀԶԿ զեկույցը (Connecting with Emigrants. A Global Profile of Diasporas 2015) ներառում է վիճակագրական տվյալների լայն շրջանակ ՏՀԶԿ անդամ, ինչպես նաև ոչ ՏՀԶԿ անդամ մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության, միգրանտների վերաբերյալ:
Սփյուռքը, ինչպես հայտնի է, իրենից ներկայացնում է արժեքավոր ֆինասնական և մարդկային ռեսուրսներ հայրենի երկրի համար: ՏՀԶԿ զեկույցում առաջարկվում են մի շարք միջոցառումներ, որոնք թույլ կտան ծագման երկրների զարգացման համար առավելագույնս օգտագործել այդ ռեսուրսները: Այդ միջոցառումների թվին են դասվում բարենպաստ ներդրումային միջավայրի ձևավորումը, ենթակառուցվածքների զարգացումը, դատական գործընթացների թափանցիկությունը, ինչպես նաև բիզնեսի վարման հնարավորությունների վերաբերյալ բազմակողմ տեղեկատվության տրամադրումը: Վերոնշյալ միջոցառումների մշակման համար անհրաժեշտ է սփյուռքի մանրամասն ուսումնասիրություն, որն էլ իրականացվել է տվյալ զեկույցում:

Исследовательский центр Армянского государственного экономического университета “Амберд” представляет очередной обзор Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) “Соединяясь с эмигрантами: Глобальный профиль диаспор 2015”.
Международная миграция стала проблемой глобального масштаба, занимающей важное место во Всемирной повестке дня. В течение 2013 года международная миграция неоднократно оказывалась в центре внимания мировой общественности. В 2013 году 232 млн человек, или 3,2 процента населения мира, были международными мигрантами, по сравнению с 175 млн в 2000 году и 154 млн в 1990 году.
Обзор “Соединяясь с эмигрантами: Глобальный профиль диаспор 2015” (Connecting with Emigrants. A Global Profile of Diasporas 2015) включает широкий круг статистических данных о мигрантов не только стран-членов ОЭСР, но и нечленов организации, в том числе о мигрантах Республики Армения.
Диаспоры, живущие заграницей, представляют собой ценные финансовые и человеческие ресурсы для тех стран, откуда они родом. В новом докладе ОЭСР предлагается ряд мер, способствующих максимальному использованию этих ресурсов для развития стран происхождения. К этим мерам относятся создание благоприятного инвестиционного климата, развитие инфрастуктуры, прозрачность судебных процессов, а также предоставление всесторонней информации о возможностях ведения бизнеса и техническая поддержка для мигрантов на их родине. Для разработки этих мер необходимо детальное изучение диаспор, которое и предпринимается в данном докладе.