Հայաստանյան համալսարանական հետազոտական կենտրոններից ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնն արժանացել է ռուսական հեղինակավոր` Ռազմավարական հետազոտությունների ռուսական ինստիտուտի ուշադրությանը: Ռազմավարական հետազոտությունների ռուսական ինստիտուտը խոշոր գիտահետազոտական և վերլուծական կենտրոն է, զբաղվում է ազգային անվտանգության ապահովման հարցերով, մյուս երկրների հետ Ռուսաստանի փոխհարաբերությունների ուսումնասիրությամբ, վերլուծում և կանխատեսում է քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական գործընթացների միտումները գլոբալ և տարածաշրջանային մակարդակներում: Կենտրոնի մասին մանրամասներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով` http://riss.ru/:
Վերոնշյալ ինստիտուտը «Ազգային ռազմավարության հիմնախնդիրները» ամսագրի 2016 թվականի թիվ 1 համարում ««Ուղեղային կենտրոնները» ԱՊՀ երկրներում և Վրաստանում. կառուցվածքը, նպատակները, զարգացման հիմնական միտումները» զեկույցում «Անդրկովկասի երկրների «ուղեղային կենտրոնները»» ենթավերնագրի ներքո ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետությունում գործող «ուղեղային կենտրոնները», որոնց շարքում` որպես համալսարանական միակ ուղեղային կենտրոն, անդրադառնում է ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնին` բարձր գնահատելով կենտրոնի գործունեությունը, նշելով, որ «Ամբերդը» ակտիվորեն մասնակցում է դրամաշնորհային ծրագրերի և նպատակ է հետապնդում զարգացնել համալսարանի գիտական գործունեությունը, համախմբել գիտնականներին, ուսումնասիրել և տեղայնացնել համաշխարհային և հայաստանյան «ուղեղային կենտրոնների» փորձը, կատարել նորաստեղծական մշակումներ: Զեկույցին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով` riss.ru/images/pdf/journal/2016/1/05_.pdf:

Один из исследовательских армянских центров -исследовательский центр Армянского государственного экономического университета «Амберд», удостоился вниманию авторитетного Российского института стратегических исследований. Российский институт стратегичеcких исследований (РИСИ) – крупный научно-исследовательский и аналитический центр. Центр занимается вопросами обеспечения национальной безопасности, изучением взаимоотношений России с другими странами, анализирует и прогнозирует тренды политических и социально-экономических процессов на глобальном и региональном уровнях, исследует возможные пути сохранения стратегической стабильности в новых геополитических условиях и оценивает факторы стратегического риска и т.д. С подробностями деятельности центра вы можете ознакомиться по следующей ссылке: http://riss.ru/.
Вышеуказанный институт в первом номере журнала «Проблемы национальной стратегии» 2016 года в докладе «Мозговые центры» в странах СНГ и Грузии: структура, задачи, основные тенденции развития», под подзаголовком «Мозговые центры» в странах Закавказья», представляет действующие «мозговые центры» Республики Армения, среди которых в качестве единственного университетского мозгового центра рассказывает об исследовательском центре АГЭУ «Амберд», высоко оценивает деятельность центра, отмечая активное стремление «Амберда» к участию в грантовых проектах. «Амберд» имеет целью развитие в университете научной деятельности, объединение ученых университета, изучение и локализация опыта мировых и армянских передовых «мозговых центров», осуществление инновационных разработок. С обзором вы можете ознакомиться по следующей ссылке: http://riss.ru/images/pdf/journal/2016/1/05_.pdf