Յան Զահրադիլին շնորհվեց ՀՊՏՀ պատվավոր դոկտորի կոչում
Եվրոպայի պահպանողականների և ռեֆորմիստների դաշինքի նախագահ Յան Զահրադիլն այսօր Տնտեսագիտական համալսարանում էր. նրան դիմավորեցին ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՊՏՀ միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանը, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը: Պատվավոր հյուրը համալսարանի հանդիսությունների դահլիճում հանդիպեց բուհի ղեկավարության, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների, աշխատակիցների, և ուսանողների հետ:
Ողջույնի խոսքում ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն իր ուրախությունը հայտնեց Յան Զահրադիլին հյուրընկալելու առթիվ, խոսեց ՀՀ կրթական համակարգի մասին, որը Բոլոնիայի գործընթացում է, ներկայացրեց ՀՊՏՀ-ն և նրա համագործակցությունը եվրոպական համալսարանների հետ:
Հյուրին ներկայացրեց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՊՏՀ միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանը՝ անդրադառնալով հյուրի կենսագրությանը, գործունեությանը:
Յան Զահրադիլը հանդես եկավ համաշխարհային առևտրի շրջափուլում փոքր պետությունների դերակատարման շուրջ դասախոսությամբ:  Իր խոսքն ամփոփելիս՝ եվրապատգամավորը նշեց, որ Հայաստանը միշտ եղել է, կա և կմնա իր լավագույն ընկերը, և ինքը պատրաստ է աջակցել այդ հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանդիպումն ամփոփվեց նշանակալի իրադարձությամբ. ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը հայտարարեց, որ ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի որոշմամբ Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության զարգացման գործում նշանակալի ձեռքբերումների և անգնահատելի ավանդի համար Եվրոպայում պահպանողականների և ռեֆորմիստների դաշինքի նախագահ Յան Զահրադիլին շնորհվում է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի պատվավոր դոկտորի կոչում: ՀՊՏՀ այս որոշումը հյուրն ընդունեց ուրախությամբ և խոստացավ այդ պատվաբեր կոչումը ցուցադրել իր աշխատասենյակում:

Количество просмотров: 1609
Председателя Союза консерваторов и реформистов Европы Ян Заградил побывал в Экономическом университете: его встретили ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян, зампредседателя НС РА, заведующий кафедрой микроэкономики и предпринимательской деятельности АГЭУ, д.э.н., профессор Микаел Мелкумян, проректор по науке и внешним связям Гагик Варданян. В зале торжеств университета почетный гость встретился с руководством вуза, представителями профессорско-преподавательского состава, сотрудниками и студентами.
В приветственной речи ректор Корюн Атоян выразил свою радость в связи с встречей с Яном Заградилем, рассказал об образовательной системе РА, представил АГЭУ и сотрудничество с другими университетами.
Гостя представил зампредседателя НС РА, заведующий кафедрой микроэкономики и предпринимательской деятельности АГЭУ, д.э.н., профессор Микаел Мелкумян.
Ян Заградил выступил с лекцией о роли маленьких государств в мировой торговли. Подытожив свою речь, евродепутат отметил, что Армения всегда была есть и будет его лучшим другом, и он готов способствовать развитию этих отношений.
В завершение встречи ректор Корюн Ятоян объявил, что решением ученого совета АГЭУ, председателю Союза консерваторов и реформистов Европы Яну Заградилу присваивается звание почетного доктора Армянскгого государственного экономического университета.