էստոնական համալսարաններում ուսանելու հնարավորություններ. ՀՊՏՀ-ում էին էստոնացի հյուրեր
Այսօր մեր համալսարանում էին Էստոնիայի 3 բուհերի՝  Տարտուի համալասարանի, Տալլինի համալսարանի և Տալլինի տեխնոլոգիական համալսարանների ներկայացուցիչներ՝ Տարտուի համալսարանի մարքեթինգի և հաղորդակցության բաժնի ղեկավար Էվելի Սոոն, Տալլինի տեխնոլոգիական համալսարանի միջազգային հաղորդակցության և համագործակցության բաժնի ղեկավար Քեյթ Կիիսսելը և Տալլինի համալսարանի միջազգային մարքեթինգի մասնագետ Կարոլին Մեգին, ովքեր ուսանողներին ներկայացրին  նշված բուհերում կրթություն ստանալու հնարավորությունները, ուսումնական գործընթացը:
Միջոցառումը կազմակերպել էր ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնինը, ներկա էր բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը: Վերջինս ներկայացրեց հյուրերին և նշեց, որ մեր համալսարանի ուսանողներից մեկն արդեն Տարտուի համալսարանում է ՝ «Էրասմուս +» ծրագրով և առաջիկայում նույն ծրագրով  ՀՊՏՀ-ում կհյուրընկալվի նշված համալսարանից  մեկ դասախոս: Արտաքին կապերի բաժնի պետի խոսքով՝ Տարտուի համալսարանում հյուրընկալված մեր ուսանողը բավականին լավ տպավորություններ ունի:
Հյուրերից յուրաքանչյուրը ներկայացրեց իր համալսարանի, կրթական, կրթաթոշակային  ծրագրերի (բակալավրիատ, մագիստրատուրա, ասպիրանտուրա), ուսանողական առօրյայի, վարձավճարների, դիմելու կարգի և վերջնաժամկետների մասին տեղեկատվություն: Բանախոսները համառոտ  անդրադարձ կատարեցին Էստոնիայի բնակչությանը, բնակլիմայական պայմաններին:
Տեսապատկերի միջոցով ուսանողները ծանոթացան Էստոնական համալսարանների ֆակուլտետներին, գրադարաններին, մարզական, մշակութային կենտրոններին և այլն: Նշենք, որ դիմորդներից  պահանջվում է անգլերենի իմացություն («Toefl», «Ielts»):

Сегодня  представители трех эстонских вузов, руководитель Отдела маркетинга и коммуникаций университета Тарту Эвели Соон, руководитель отдела международной коммуникации и сотрудничества Технологического университета Таллина Кейт Кииссел и специалист по международному маркетингу Таллинского университета Каролин Меги. Представители представили возможности обучения в указанных вузах и учебный процесс.
Мероприятие было организовано  Отделом внешних связей АГЭУ, присутствовала начальник отдела Вард Гукасян. Последняя представила гостей и отметила, что один из студентов нашего университета уже продолжает учебу в Университете Тарту по программе “Эрасмус +” и в ближайшее время по той же программе АГЭУ посетит преподаватель того же университета. По словам начальника отдела внешних связей, у нашего студента достаточно хорошие впечатления.
Каждый из гостей представил информацию об университетах, образовательных, стипендиальных программах (бакалавр, магистратура, аспирантура), студенческих буднях, оплате за обучения, порядке заявки, крайних сроках.
С помощью видеоматериала студенты ознакомились с факультетами эстонских университетов, библиотеками, культурными и спортивными центрами и т.д.