«Դրամավարկային քաղաքականություն և տնտեսական աճ» գիտաուսումնական լաբորատորիան այսօր միջազգային ծրագրերի սրահում հանդես եկավ «ՀՀ հարևան երկրների դրամավարկային քաղաքականությունների ուսումնասիրությունը և ԱՄՀ գնահատականները (Վրաստան, Իրան, Ադրբեջան, Թուրքիա)» խորագրով սեմինարով, որին մասնակցում էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը, դեկաններ, ամբիոնների վարիչներ, պրոֆեսոդասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, գիտաուսումնական լաբորատորիաների ղեկավարներ ու հետազոտողներ, ինչպես նաև ուսանողներ:
Գիտաուսումնական լաբորատորիայի ղեկավար, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Մաթևոսյանը ներկայացրեց խմբի կատարած աշխատանքը, թեմայի ընտրությունը, ապա խոսքը փոխանցեց բանախոսներին, որոնք ներկայացրեցին Իրանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Վրաստանի դրամավարկային քաղաքականությունը և ԱՄՀ գնահատականները, հետո համեմատականներ անցկացրեցին ՀՀ-ի հետ:
Կրտսեր գիտաշխատող Տաթևիկ Ազատյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ հետազոտական խմբի նպատակն է եղել ՀՀ հարևան պետությունների դրամավարկային քաղաքականության ուսումնասիրությունը, որոնց թվում դիտարկվել են ռազմավարությունները, գործիքակազմը, միտումները, մակրոտնտեսական ցուցանիշները, բացահայտվել են պատճառահետևանքային կապերը: «Սա մեզ համար կարևոր ուսումնասիրություն էր այն առումով, որ ուսումնասիրված տեղեկատվական նյութը նախանշելու է Հայաստանի դրամավարակային քաղաքականության հետազոտումը, այսինքն՝ հիմք է դառնալու հետագա աշխատանքների համար»,- ասաց Տաթևիկ Ազատյանը:

Количество просмотров: 1255
Сегодня в зале международных программ научно-учебная лаборатория «Денежно-кредитная политика и экономический рост» выступила с семинаром на тему: «Изучение денежно-кредитных политик соседних стран РА и оценки  МФА (Грузия, Иран, Азербайджан, Турция)», на которой присутствовали проректор по науке и внешним связям АГЭУ, профессор Гагик Варданян, деканы, заведующие кафедрами, представители профессорско-преподавательского сотава, руководители и исследователи научно-уичебных лабораторий, а также студенты.
Руководитель научно-учебной лаборатории, д.э.н., профессор Ашот Матевосян представил работу группы, затем передал слово докладчикам, которые представили денежно-кредитную политику Ирана, Азербайджана, Турции, Грузии и оценки МФА, затем провели сравнения с РА.
В беседе с нами младший научный сотрудник Татевик Азатян отметила, что целью исследовательской группы является изучение денежно-кредитной политики соседних стран РА, в числе котороых  были рассмотрены стратегии, инструментарий, тенденции, макроэкономические показатели, были выявлены причинно-следственные связи.