Սեպտեմբեր ամսվա ուշագրավ իրադարձությունները ՀՊՏՀ-ում
Սեպտեմբերին մեկնարկեց 2015-2016 ուսումնական տարին  և տարվա առաջին իսկ ամիսը Տնտեսագիտական համալսարանում հագեցած էր բազմաբնույթ միջոցառումներով:
Ներկայացնում ենք սեպտեմբեր ամսվա ուշագրավ իրադարձությունները:
Սեպտեմբերի 1-ին ՀՊՏՀ-ն իր առաջին կուրսեցիների մուտքը դիմավորեց տոնական մթնոլորտում, ուսանողներին շնորհավորեցին ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, դեկանները, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, ՈւԽ նախագահը:
Սեպտեմբերի 3-ին ՀՊՏՀ ՈւԽ և ՀԵՀ նախաձեռնությամբ անցկացվեց  1-ին կուրսեցիներին նվիրված համերգային երեկո. օրն ուսանողների համար հիշարժան տոն դարձրեց հայտնի  DJ  Վակցինան:
Եվրոպական Միության Տեմպուսի «Աջակցություն բուհական ինքնավարությանը և հաշվետվողականությանը. բարձրագույն կրթության կառավարման ժամանակակից և Բոլոնիայի գործընթացի սկզբունքներին համահունչ համակարգի մշակում՝ արդյունավետ փոփոխությունների իրականացման նպատակով («GOVERN»)» ծրագրի շրջանակներում սեպտեմբերի 3-ին ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի կենտրոնում տեղի ունեցավ սեմինար-քննարկում՝ նվիրված համալսարանի մարդկային ռեսուրսների և ֆինանսական կառավարման ռազմավարական ասպեկտներին:
Սեպտեմբերին հրատարակվեց  նախորդ տարվա հոկտեմբերի 29-31-ը Տնտեսագիտական համալսարանում անցկացված «Զարգացման ժամանակակից մարտահրավերներ» խորագրով ՀՊՏՀ 24-րդ գիտաժողովի նյութերի ժողովածուն:
Սեպտեմբերի 7-ին առաջին կուրսեցիներին բաժանվեց լրամշակված և որոշակի փոփոխություններով, ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի որոշմամբ լույս  տեսած  նոր «Ուսանողի ուղեցույցը»:
սեպտեմբերի 15-ին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի միջազգային համագործակցության կենտրոնում կայացել է «Տեմպուսի» «Արարատ» ծրագրի մասնակիցների ամենամսյա հանդիպումը, որին մասնակցել են ծրագրի շահակից գործընկերները, ՀՊՏՀ որակի ապահովման բաժնի աշխատակիցները` բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանի ղեկավարությամբ:
Սեպտեմբերի 15-ին մեր բուհում մեկնարկեց ՀՀ քաղծառայողների վերապատրաստման դասընթացների աշնանային փուլը:
Սեպտեմբերի 17-ին ՀՊՏՀ-ում էին Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ներկայացուցիչները: Բուհի միջազգային համագործակցության կենտրոնում նրանց ընդունեց ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը:
Տեմպուսի «Վերիտաս» ծրագրի շրջանակներում ՀՊՏՀ նիստերի սրահում սեպտեմբերի 18-ին  տեղի ունեցավ «Զալցբուրգյան սկզբունքների իրականացումը ՀՀ-ում» թեմայով վերապատրաստման սեմինար, որը վարեց  մեր բուհի մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի դոցենտ Կարեն Գրիգորյանը:
Սեպտեմբերի 19-ին, ՀՀ անկախության 24-րդ տարեդարձին ընդառաջ, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում հյուրընկալվեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Բուհում էր նաև Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի համակարգող Կարեն Ավագյանը: Պաշտպանության նախարարն ու ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը այդ օրը կատարեցին ՀՊՏՀ հրաձգարանի բացումը:
Սեպտեմբերի 22-ին մեկնարկեց Տնտեսագիտական համալսարանում իրականացվող օտարերկրյա քաղաքացիների երկրորդ մագիստրոսական կրթական ծրագիրը՝ գործարար կառավարում մասնագիտությամբ:
Սեպտեմբերին լույս տեսավ  “Global marketing”  անգլերենի ուսումնական ձեռնարկը՝ ՀՊՏՀ լեզուների ամբիոնի վարիչի ժ/պ, բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Սուսաննա Չալաբյանի հեղինակությամբ:
Սեպտեմբերի 24-ին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի գլխավորությամբ ՈւԽ ներկայացուցիչները այցելեցին Ճամբարակի զորամաս: Այցը Անկախության տոնին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում էր:
Սեպտեմբերի 25-ին ՈւԽ արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ  «Արմենիա Տելեֆոն Կոմպանի» ՓԲԸ (ապրանքանիշը` «Beeline») գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը  մեր բուհում հանդես եկավ դասախոսությամբ:
Սեպտեմբերի 27-ին 16-րդ հանրապետական  մարզական խաղերում  ՀՊՏՀ-ն հրաձգության առաջնությունում դարձավ չեմպիոն:

Количество просмотров: 1138
В сентябре стартовал 2015-2016 учебный год и мервый месяц года в Экономическом университете проходило множество мероприятий.
Представляем вашему вниманию самые интересные событии сентября.
1 сентября вход первокурсников в АГЭУ прошел в праздничной атмосфере, студентов поздравил ректор Корюн Атоян, деканы, представители профессорско-преподавательского состава, председатель студенческого совета.
Двор экономического университета 3 сентября  был также полон студентами: родная атмосфера объединила вокруг концертного вечера студентов всех факультетов. Вечер, организованный по инициативе студенческого совета АГЭУ и Армянского молодежного фонда был посвящен первокурсникам. Знаменитая DJ Вакцина сделала незабываемым этот день для студентов.
В рамках программы “Поддержка вузовской автономии и отчетности: обработка современной системы управления высшего образования и соответствующая принципам Болонского процесса в целях реализации эффективных изменений («GOVERN») ” 3 сентября в Центре международных программ АГЭУ состоялся семинар-дискуссия, посвященный стратегическим аспектам человеческих ресурсов и финансового управления университета.
В сентябре вышел  в  свет  сборник  материалов  24-ей  научной  конференции   Армянского  государственного  экономического  университета «Современные вызовы развития» , которая проходила 29-31 октября прошлого года. Председатель редакционного совета - ректор АГЭУ, доктор экономики, профессор Корюн Атоян.
По  решению  ученого  совета  АГЭУ  7 сентября вышел в свет новый, доработанный и с некоторыми изменениями «Справочник студента», который сегодня был роздан первокурсникам всех факультетов.
15 сентября в центре международного сотрудничества Армянского государственного экономического университета состоялась ежемесячная встреча участников программы Темпуса  “Арарат”, в которой приняли участие партнеры и бенефициары программы, сотрунидки отдела обеспечения качества АГЭУ под руководством начальника отдела Нерсеса Геворгяна.
В Армянском государственном экономическом 15 сентября стартовал осенний этап курсов переподготовки гражданских служащих РА.
17 сентября в центре международного сотрудничества нашего универсистета проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян принял представителей Международного валютного фонда.
18 сентября в зале заседаний АГЭУ в рамках программы Темпуса «Веритас» состоялся семинар переподготовки на тему “Реализация Зальцбургских принципов в РА”, который вел доцент кафедры макроэкономики нашего вуза Карен Григорян.
22 сентября в Экономическом университета стартовала вторая магистерская образовательная программа для иностранных граждан по специальности деловой менеджмент.
Под авторством заведующей кафедрой языков,  кандидата филологических наук, доцента Сусанны Чалабяна в сентябре также вышло в свет учебное пособие “Global marketing” на английском языке
24 сентября  группа студентов АГЭУ во главе ректора АГЭУ Корюна Атояна, в сопровождении проректора по работам со студентами и выпускниками Севака Хачатряна, председателя Студенческого совера Сергея Харатяна посетили одну из воинских частей ВС Армении, расположенной в Чамбараке.
По инициативе Комитета по внешним связям Студенческого совета АГЭУ сегодня генеральный директор ЗАО «АрменТел» (бренд Beeline) Андрей Пятахин выступил с лекцией.
29 сентября состоялись вступительные экзамены в магистратуру Экономического университета по заочной форме обучения по специальностям на 2015/2016 учебный год.