Ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետում մայիսի 8-ին կայացել է բաց դաս՝ նվիրված մայիսի 9-ի Եռատոնին: Դասը նախաձեռնել են «Նժդեհ» ռազմահայրենասիրական ակումբի անդամները ու ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանող Վահե Վերդյանը. այս մասին մեզ տեղեկացրեց նշված ֆակուլտետի դեկան Մանուկ Մովսիսյանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են ֆակուլտետի դեկանը, փոխդեկանը, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ: Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել դեկան Մանուկ Մովսիսյանը, «Նժդեհ» ակումբի փոխնախագահ Գրիգոր Ոսկերչյանը:
Ուսանողները ներկայացրել են Հայրենական պատերազմում հայ ժողովրդի տեղն ու դերը, մի շարք ուշագրավ փաստեր: Ցուցադրվել է «Հարսանիք լեռներում» կարճամետրաժ ֆիլմը, որը պատմում էր արցախյան հաղթանակների, Շուշիի ազատագրման մասին: Միջոցառման ավարտին անդրադարձ է կատարվել նաև հայոց բանակի ստեղծման և կազմավորման պատմությանը:
Մեզ հետ զրույցում Մանուկ Մովսիսյանը կարևորեց ֆակուլտետում նմանատիպ միջոցառումների անցկացումը՝ նշելով, որ դրանք պետք է շարունակական լինեն: «Մայիսյան հաղթանակները մեր պատմության լավագույն էջերից են, և ուրախալի է, որ ուսանողներն իրենց ժողովրդի պատմությունը շատ լավ գիտեն, լավ են ներկայացնում: Եռատոնին նվիրված միջոցառումը բավականին լավ էր կազմակերպված, ուսանողները խանդավառված էին»,-ասաց դեկանը:

8 мая на факультете информатики и статистики состоялся открытых урок, посвященный тройному майскому празднику. Урок инициировали члены военно-патриотического клуба «Нждэ» и студент 3-го курса факультета информатики и статистики Ваге Вердян: об этом нам сообщил декан факультета Манук Мовсисян.
В мероприятии приняли участие декан, заместитель декана, представители профессорскопреподавательского состава, студенты факультета. С приветственной речью высупили декан Манук Мовсисян, зампредседателя клуба “Нждэ” Григор Воскерчян.
Студенты представили роль и место армянского народа в Великой Отечественной войне, и ряд интересных фактов. Был показан краткометражный фильм «Свадьба в горах», который рассказывает об арцахских побед, освобождении Шуши. В завершении мероприятия была представлена история создания и формирования армянской армии.
В беседе с нами Манук Мовсисян подчеркнул важность проведения подобных мероприятий, отметим, что они должны быть непрерывными. “Майские победы одни из лучших страниц нашей истории, и радостно, что студенты знают историю своего народа, хорошо представляют. Мероприятие было организовано достаточно хорошо”, - сказал декан.