Դիտումների քանակ՝ 2382
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր «Գյուղատնտեսական ռիսկերի ապահովագրություն» գիտաուսումնական խմբի (ԳՈՒԽ)2-րդ միջանկյալ հաշվետվությունն էր, որին ներկա էին գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, դասախոսներ, ուսանողներ:
Նշելով, որ սա ԳՈՒԽ-երի վերջին միջանկյալ հաշվետվությունն է, Գագիկ Վարդանյանն ասաց, որ ընդհանուր առմամբ, արդյունքները գոհացուցիչ են, թեև կան  թերություններ, որոնք կշտկվեն: Մեր երկրի համար կարևորելով  սույն ԳՈՒԽ-ի ուսումնասիրության թեման՝ պրոռեկտորը նշեց, որ խմբի գործունեության  նկատմամբ կա հետաքրքրություն ապահովագրական տարբեր ընկերությունների կողմից:
Գյուղատնտեսական ռիսկերի ապահովագրություն ԳՈՒԽ ղեկավար, ինֆորմատիկայի և վիճակագրության
ֆակուլտետի դեկան, տ.գ.թ., դոցենտ Մանուկ Մովսիսյանը համառոտ ներկայացրեց խմբի կողմից կատարված աշխատանքները և անելիքները: Ինչպես տեղեկացրեց նա՝ խումբն աշխատել է 3 հիմնական ուղղություններով:
Մագիստրոս Վիլյամ Շահինյանը հանդես եկավ «Գյուղատնտեսական ռիսկերի ճանաչում և դասակարգում:  Միջազգային փորձի ուսումնասիրություն» զեկուցմամբ, որտեղ ներկայացրեց Հայաստանի գյուղատնտեսությանը տարբեր տարիներին կարկտահարության, ցրտահարության պատճառած վնասները,  ՀՀ մարզերի խոցելիությունը հիդրոօդրերևութաբանական վտանգավոր երևույթների նկատմամբ, դասակարգեց գյուղատնտեսական ռիսկերը: Զեկուցման երկրորդ հատվածում բանախոսն անդրադարձավ միջազգային փորձի ուսումնասիրությանը, ներկայացրեց Կանադայի, ԱՄՆ-ի, Իսպանիայի փորձը, խոսեց  մեր երկրում գյուղատնտեսական ռիսկերի ապահովագրության ներդրման հնարավորությունների մասին:
Հաշվետվությունը եզրափակվեց խմբի մեկ այլ ներկայացուցչի՝ բանկային գործի և ապահովագրության ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Արման Դաղունցի ելույթով, ով հանդես եկավ «Ապահովագրային սակագնի չափի որոշման, դրա հաշվարկման եղանակները և մեխանիզմները» զեկուցմամբ:
Այսպիսով, ավարտվեց գիտաուսումնական խմբերի 2-րդ հաշվետվությունների փուլը: Նշենք, որ ՀՊՏՀ 2014-2015թթ. խմբերի գործունեությունը կամփոփվի հունիսին՝ շնորհանդեսներով:

В зале заседаний АГЭУ сегодня выступила научно-учебная группа «Страхование сельскохозяйственных рисков» со вторым промежуточным отчетом. На встрече присутствовали проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян, директор исследовательского центра «Амберд» Самвел Аветисян, представители профессорско-преподавательского состава, студенты.
Отметив, что это последний промежуточный отчет научно-учебных групп, Гагик Варданян сказал, что в целом, результаты были удовлетворительными, хотя есть недостатки, и они будут исправлены.
Руководитель научно-учебной группы «Страхование сельскохозяйственных рисков», декан факультета статистики, к.э.н., доцент Манук Мовсисян кратко представил работы группы а также предстоящие работы. Как сообщил Манук Мовсисян, группа работала по трем направлениям
Магистрант Вилям Шагинян выступил с докладом «Признание и классификация сельскохозяйственных рисков: изучение международного опыта». Спикер коснулся изучению международного опыта Канады, Испании, США, рассказал о возможностях внедрения страхования сельскохозйственных рисков в нашей стране.
Отчет завершил другой представитель группы, доцент кафедры банковское дело, к.э.н. Арман Дагунц. Последний выступил с докладом «Методы и механизмы определения и расчета страховового тарифа».