«Երկրատեղեկատվական համակարգեր» գիտաուսումնական խումբը՝ 2-րդ միջանկյալ հաշվետվությամբ
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր 2-րդ միջանկյալ հաշվետվությամբ հանդես եկավ  «Երկրատեղեկատվական համակարգեր» գիտաուսումնական խումբը: Հաշվետվությանը ներկա էին գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, դասախոսներ, ուսանողներ:
Գագիկ Վարդանյանը ողջույնի խոսքում նշեց, որ գիտաուսումնական խմբերի նախորդ հաշվետվությունների արդյունքները, ինչպես նաև սեմինարների ընթացքում ծավալված քննարկումները գոհացուցիչ էին: Պրոռեկտորը հույս հայտնեց, որ խմբերի գործունեությունը իր նպաստը կբերի:
Գիտաուսումնական խմբի ղեկավար,  բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Սուրեն Գևոորգյանը հակիրճ ներկայացրեց խմբի ընթացիկ աշխատանքները, առկա արդյունքները և անելիքները: Ղեկավարը նշեց, որ ամփոփիչ շնորհանդեսին կներկայացվեն կոնկրետ առաջարկներ, կհրավիրվեն նաև համապատասխան կառույցների (օր.՝ կադաստրի պետական կոմիտեի) ներկայացուցիչներ:
Խմբի անդամ, տեխ.գ.թ. Գևորգ Ալոյանը անդրադարձավ երկրատեղեկատվական համակարգերի (ԵՏՀ) հիմնական գաղափարին, էությանը, ԵՏՀ գործունեության սխեմային, ՀՀ-ում ԵՏՀ ստեղծման սկզբունքներին, ներկայացրեց ԵՏՀ ստեղծման համար մշակված անհրաժեշտ միջոցառումների շարքը:
Հաջորդիվ ելույթ ունեցան խմբի մյուս անդամները: Հնչեցին մի շարք հարցեր, ի պատասխան՝ բանախոսները հանդես եկան պարզաբանումներով:
Նշենք, որ սույն ԳՈւԽ կազմը հետևյալն  է ՝ ղեկավար՝ Սուրեն Գևորգյան, մասնակիցներ՝ բնօգտագործման ամբիոնի ասիստենտ, տեխ.գ.թ. Գևորգ Ալոյան, նույն ամբիոնի ասիստենտ Արմեն Ռուբինյան, մագիստրոսներ Քրիստինե  Մքոյան, Աբով Խաչատրյան: Խմբի աշխատության թեման է «ՀՀ-ում երկրատեղեկատվական համակարգերի կիրառումը անշարժ գույքի կառավարման բնագավառում»:

Количество просмотров: 1136
В зале заседаний АГЭУ сегодня выступила научно-учебная группа «Геоинформационные системы»  со вторым промежуточным отчетом. На отчете присутствовали проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян, директор исследовательского центра «Амберд» Самвел Аветисян, представители профессорско-преподавательского состава, студенты.
В своей вступительной речи Гагик Варданян отметил, что  результаты предыдущих отчетов, а также дискуссии в процессе семинаров были удовлетворительными. Проректор надеется, что деятельность групп принесет свою пользу.
Руководитель научно-учебной группы, заведующий кафедрой экономики природопользования, д.э.н., профессор Сурен Геворгян кратко представил текущие работы группы и имеющиеся результаты: Руководитель отметил, что на заключительной презентации будут представлены конкретные предложения, приглашены представители конкретных структур (например, Государственного комитета кадастра).
Член группы, к.т.н. Геворг Алоян коснулся основной идее геоинформационных систем, сущности, схемы деятельности ГИС, принципам создания ГИС в Армении, представил серии разработанных мероприятий, необходимых для  создания ГИС.
Далее выступили другие члены группы. Были озвучены ряд вопросов, в ответ, спикеры выступили с разъяснениями.
Отметим, что в составе научно-учебной группы: руководитель Сурен Геворгян, участники: ассистент кафедры природопользования, к.т.н. Геворг Алоян, ассистент той же кафедры Армен Рубинян, магистранты Кристинэ Мкоян, Абов Хачатрян. Исследовательскоая  тема группы - «Внедрение  геоинформационных  систем  в  Республике  Армения  в  области  управления  недвижимостью».