ՀՊՏՀ-ում մեկնարկեցին Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին նվիրված ՈւԽ միջոցառումները. համալսարանում էին «ԱՍԱԼԱ»-ի լեգենդար մարտիկները (լուսանկարներ)
Դիտումների քանակ՝ 1804
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում ուսանողական խորհրդի նախաձեռնությամբ այսօր հյուրընկալվել էին  «ԱՍԱԼԱ»-ի (Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակ)  լեգենդար մարտիկներ, «Վան» գործողության հրամանատար Վազգեն Սիսիլյանը և նույն գործողության մասնակից Հակոբ Ջուլֆայանը:
ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի ուղեկցությամբ մարտիկները եղան մեր բուհի ուսանող-ազատամարտիկների անվան լսարանում, ծանոթացան  լսարանի ստեղծման պատմությանը,  իրենց ստորագրությունը թողեցին կարմիր հուշագորգի վրա: Մեծ դահլիճում ուսանողները  դիտեցին «ԱՍԱԼԱ» -ի գործունեության մասին պատմող փոքրիկ ֆիլմ, այնուհետև դիմավորեցին մարտիկներին: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՊՏՀ պրոռեկտորներ, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, աշխատակիցներ, մեծ թվով ուսանողներ:  Հանդիպման սկիզբը ազդարարվեց հայոց օրհներգով:
Ներկաներին ողջույնի խոսք ասաց Կորյուն Աթոյանը՝ ընդգծելով, որ համալսարանի ուսանողական խորհուրդը միջոցառումների շարք է սկսում՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին, և այդ համատեքստում մեծ պատիվ է Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակի մարտիկներին հյուրընկալելը:
«Մենք հավատացած ենք, որ երիտասարդ սերունդը պետք է լավ ծանոթ լինի իր պատմությանը, իր ժողովրդին պատուհասած դժբախտություններին, ինչպես նաև պատմության նշանակալի դեպքերին ու դրվագներին: Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը մեզ համար ավելին է, քան սոսկ հիշատակի, ոգեկոչման օր լինելը»,-նշեց Կորյուն Աթոյանը՝ հույս հայտնելով, որ հանդիպումը կանցնի բովանդակային մթնոլորտում և ուսանոսղներին հնարավորություն կտա ավելի լավ ծանոթանալու լեգենդար կառույցի գործունեությանը: Ռեկտորի ամբողջական խոսքին ծանոթացեք հետևյալ հղումով՝ http://media.asue.am/upload/Asalayi_het_handipum.pdf:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ նաև ՈւԽ նախագահ Սերգեյ Խառատյանը՝ նշելով, որ ուսանողական խորհրդում  ստեղծվել է ժամանակավոր հանձնաժողով, որը ձեռնարկելու է Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառումներ: Նա նաև խորհրդանշական նվեր հանձնեց մարտիկներին:
Վազգեն Սիսիլյանը ներկայացրեց «ԱՍԱԼԱ»-ի գործունեությունը, ստեղծման պատմությունը, խմբի նպատակները, խնդիրները: Խոսվեց նաև  «Վան» գործողության մասին: Ընդգծվեց խմբի կողմից իրականացվող  Հայկական հարցի միջազգայնացմանն ուղղված միջոցառումների կարևորությունը, անդրադարձ եղավ խմբի գործունեության հիշարժան դեպքերին: «Մեզ համար կարևոր էր հայկական հարցի միջազգայնացումը, ինչին, կարծում եմ, մենք հասանք»,- կարճ իրենց գործունեության նպատակը ներկայացրեց Վազգեն  Սիսիլյանը, ում  հայրենասիրական գաղափարները մեծ ոգևորություն առաջացրեցին ՀՊՏՀ ուսանողների մոտ: Նա նաև  պատասխանեց ուսանողների հարցերին: Հանդիպման ավարտին մարտիկը կոչ արեց ուսանողներին՝ հավատալ հայ ժողովրդի պայքարին, քանի որ այն արդարացի է:
Նշենք, որ Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի առիթով ՀՊՏՀ ՈւԽ-ը նախաձեռնել է միջոցառումների շարք, որի մեկնարկը տրվեց այսօրվա հանդիպմամբ:

В АГЭУ стартовали мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян: в университете побывали легендарные борцы «АСАЛА» (фото)
Количество просмотров: 1193
Сегодня по инициативе студенческого совета АГЭУ легендарные борцы АСАЛА (Армянская секретная армия освобождения Армении), командир операции «Ван» Вазген Сисилян и участник той же операции Акоб Джулфаян, посетили Армянский государственный экономический университет.
В сопровождении ректора АГЭУ Корюна Атояна борцы побывали в аудитории имени студентов-борцов за свободу нашего университета, познакомились с историей создания аудитории, оставили свою подпись на красном ковре памяти. В большом зале студенты посмотрели маленький фильм, рассказывающий о деятельности «АСАЛА». На встрече присутствовали проректора АГЭУ, представители профессорско-преподавательского состава, сотрудники, студенты.
Корюн Атоян поприветствовал всех присутствующих, подчеркнув, что студенческий совет университета начинает серию мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян и в этом контексте большая честь визит борцов Армянской секретной армии освобождения Армении.
«Мы верим, что молодое поколение должно быть хорошо осведомлено о своей истории, несчастьях, выпавших на долю своего народа, а также значимых событий и эпизодов истории. 100-летие Геноцида армян для нас болшье чем просто день памяти жертв», - отметил Корюн Атоян, выразив надежду, что встреча пройдет в  содержательной атмосфере и даст возможность студентам лучше познакомиться с деятельностью легендарной структуры.
С приветственной речью выступил также председатель студенческого совета Сергей Харатян, отмечая, что в студенческом совете создана временная комиссия, которая будет организовать мероприятия, посвященные сотой годовщине Геноцида армян. Он также вручил символический подарок бойцам.
Вазген Сисилян представил деятельность «АСАЛА», историю создания, цели и задачи группы. Подчеркнулась важность мероприятий, направленных на интернационализацию Армянского вопроса. «Для нас была важна интернационализация армянского вопроса, и я думаю, мы достигли этого», - Вазген Сисилян кратко представил цель их деятельности, его патриотические идеи вызвали большой энтузиазм у студентов АГЭУ. Он также ответил на вопросы студентов. В завершении борец призвал студентов верить в борьбу армянского народа, потому что она справедлива.