Դիտումների քանակ՝ 1111
Միջազգային ծրագրերի իրականացման կենտրոնում  այսօր կայացավ  «Ֆինանսական ծառայությունների հասանելիություն» գիտաուսումնական խմբի (ԳՈՒԽ) 2-րդ միջանկյալ հաշվետվությունը, որին մասնակցում էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ:
Մասնակիցներին ողջունեց պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը՝ նշելով, որ «Ֆինանսական ծառայությունների հասանելիություն» գիտաուսումնական խումբը միակ միջազգային խումբն է, և գովելի է ՀՊՏՀ-ում սովորող սիրիացի ուսանողների (մագիստրանտների) նվիրվածությունը գիտահետազոտական աշխատանքին:
Գիտաուսումնական խմբի ղեկավար, տ.գ.թ., դոցենտ Խորեն Մխիթարյանը ներկայացրեց  հետազոտական աշխատանքների ընթացքը, առկա արդյունքները: Նա ընդգծեց, որ խմբում ընդգրկված  սիրիացի մագիստրանտներն  ուսումնասիրում են  Սիրիայի ֆինանսաբանկային հատվածը՝ նախապատերազմյան և հետպատերազմյան շրջանում:
ԳՈւԽ անդամ, տ.գ.թ., դոցենտ Աղավնի Հակոբյանը  հանդես եկավ «ՀՀ-ում ֆինանսական ծառայությունների հասանելիության SWOT վերլուծություն» զեկուցմամբ՝ խոսելով  ֆինանսական ծառայությունների սուբյեկտային կազմի, ՀՀ-ում ֆինանսական ծառայությունների հասանելիության ուժեղ կողմերի, ՀՀ-ում ֆինանսական ծառայությունների հասանելիությունը բնութագրող ցուցանիշների դինամիկայի (2004-2013), ԵՏՄ անդամ պետություններում ֆինանսական ծառայությունների հասանելիության (2013թ.) մասին: Մատնանշվեցին  նաև մեր երկրում ֆինանսական ծառայությունների հասանելիության թույլ կողմերը, հնարավորությունները, սպառնալիքները:
Մագիստրանտներ Մահմուդ Ադելան և Շադի Ջենդին  հանդես եկան համապատասխանաբար «Ֆինանսական ծառայությունների հասանելիությունը Սիրիայի Արաբական Հանրապետության պետական և ոչ պետական առևտրային բանկերում» և «Իսլամական բանկային համակարգի առանձնահատկությունները ֆինանսական ծառայությունների հասանելիության տեսանկյունից» զեկուցումներով:
Հարցադրումներով  հանդես եկան Գագիկ Վարդանյանը, Սամվել Ավետիսյանը, տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ Վարդան Սարգսյանը, ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի դեկան Ատոմ Մարգարյանը, կառավարման ֆակուլտետի դեկանի
տեղակալ Մերի Բադալյանը և այլք:  Նշված պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչները նաև գոհունակություն հայտնեցին խմբի ներկայացրած հաշվետվության վերաբերյալ: Ծավալվեց քննարկում, զեկուցողները հանդես եկան պարզաբանումներով:

В центре осуществления международных программ Армянского государственного экономического университета сегодня состоялся второй промежуточный отчет научно-учебной группы «Доступность финансовых услуг», в котором участвовали проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян, директор исследовательского центра «Амберд» Самвел Аветисян, представители профессорско-преподавательского состава, студенты.
Проректор Гагик Варданян, поприветствовал участников, отмечая, что научно-учебная группа «Доступность финансовых услуг» единственная международная группа и похвально приверженность сирийских студентов (магистрантов), обучающихся в АГЭУ к научно-исследовательским работам.
Руководитель научно-учебной группы, к.э.н., доцент Хорен Мхитарян представил процесс исследовательских работ, имеющиеся результаты. Он подчеркнул, что сирийские магистранты изучают финансовый и банковский сектора Сирии в довоенный и послевоенный периоды.
Член научно-учебной группы, к.э.н., доцент Агавни Акобян выступила с докладом «SWOT анализ доступности финансовых услуг в РА». Она рассказала о субъектном составе финансовых услуг, сильных сторон финансовой доступности в РА, динамике показателей, характеризующих доступность финансовых усулуг в РА (2004-2013), доступности финансовоых услуг в государствах-членах ЕАЭС (2013). Были указаны также слабые стороны доступности финансовых услуг в нашей стране, возможности, угрозы.
Магистранты Махмуд Адела и Шади Дженди выступили соответственно с докладами «Доступность финансовых услуг в государственных и негосударственных коммерческих банков в Сирийской Арабской Республике» и «Особенности исламской банковской системы с точки зрения доступности финансовых услуг».
Представители профессорско-преподавательскоги состава выразили удовлетворение в связи с докладом группы. Развернулась дискуссия, докладчики выступили с разъяснениями.