Դիտումների քանակ՝ 1484
2015 թվականի փետրվարի 14-ին և 15-ին Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում անց է կացվել ՌԴ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի (НИУ ВШЭ) ուսանողների և շրջանավարտների օլիմպիադա`մագիստրատուրա  դիմել ցանկացողների համար: Օլիմպիադային մասնակցել են հայաստանյան տարբեր բուհերի ուսանողներ:
Այս մասին հայտնում են ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնից՝ ներկայացված տեղեկատվության մեջ նշելով, որ փետրվարի 14-ին օլիմպիադան անց է կացվել ֆինանսներ և վարկ, իրավագիտություն, համաշխարհային տնտեսագիտություն, տնտեսագիտություն, մաթեմաթիկական մեթոդներ և վերլուծություն մասնագիտական ուղղություններով, իսկ փետրվարի 15-ին՝ կառավարում, բիզնես, ինֆորմատիկա, լրագրություն, լեզվաբանություն, պատմություն, գովազդ և հանրային կապեր ուղղություններով։
Օլիմպիադայի բացմանը ներկա են գտնվել ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, արտաքին կապերի բաժնի պետ  Վարդ  Ղուկասյանը, նույն բաժնի  գլխավոր մասնագետ Աղավնի  Հակոբյանը: Օլիմպիադան անց են կացրել  «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի» Հայաստանի նախագծերի համակարգող Նոնա Միրզախանյանը և սոցիոլոգիական գիտությունների դոկտոր, ՌԴ  «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական  համալսարանի սոցիոլոգիական տնտեսագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր, «Мир России» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Սվետլանա Բարսուկովան։
Ողջունելով ազգային հետազոտական համալսարանի ներկայացուցիչներին՝ Գագիկ Վարդանյանը կարևորել է  երկու բուհերի միջև ձևավորված շարունակական համագործակցությունը։ Պրոռեկտորը բարձր է գնահատել ՀՊՏՀ-ում օլիմպիադայի անցկացումը, ինչի մասին  վկայում է  արդեն երկրորդ տարին օլիմպիադան ՀՊՏՀ-ում անցկացնելու ավանդույթը: Սվետլանա Բարսուկովան էլ իր հերթին երախտագիտություն է  հայտնել ՀՊՏՀ-ում օլիմպիադան անցկացնելու հնարավորության համար՝ հույս հայտնելով, որ այսուհետ ևս համալսարանները տարբեր ձևաչափերում կզարգացնեն փոխշահավետ համագործակցությունը և կնպաստեն առավել մրցունակ ուսումնական միջավայրի ձևավորմանը:
Օլիմպիադիայի արդյունքները հայտնի կլինեն մեկ ամսից, իսկ հաղթողները հնարավորություն կունենան  մագիստրոսական անվճար կրթություն ստանալու «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցում»:

14-го и 15-го февраля 2015г. в Армянском государственном экономическом университете   прошла  олимпиада  студентов  и  выпускников  вузов  для  желающих  обратиться  в  магистратуру, организованная    национальным  исследовательским  университетом  «Высшая   экономическая  школа» (НИУ ВШЭ)  РФ. На олимпиаде участвовали студенты из разных армянских вузов.
Об этом сообщают из отдела внешних связей, отмечая, что 14-го февраля олимпиада состоялась по направлениям финансы и кредит, правоведение, мировая экономика, экономика, математическое методы и анализ, а 15-го февраля – менеджмент, бизнес, информатика, журналистика, лингвистика, история, реклама, связи с общественностью.
На открытии олимпиады присуствовали проректор по научной работе и внешним связям Гагик Варданян, начальник отдела внешних связей Вард Гукасян, главный специалист того же отдела Агавни Акобян. Олимпиаду проводили координатор проектов Армении «Высшей   экономической  школы» Нона Мирзаханян и доктор социологических наук, профессор кафедры социологической экономики национального  исследовательсого  университета  «Высшая   экономическая  школа», главный редактор журнала «Мир России» Светланна Барсукова.
Приветствуя представителей национального исследовательского университета, Гагик Варданян подчеркнул важность продолжительного сотрудничества между двумя вузами. Проректор высоко оценил проведение олимпиады в АГЭУ, о чем свидетельствует традиция проведения уже второй год олимпиады в АГЭУ. В свою очередь, Барсукова выразила благодарность за возможность проведении Олимпиады в АГЭУ, выразив надежду, что и в дальнейшем университеты в разных форматах будут развивать взаимовыгодное сотрудничество и способствовать формированию более конкурентоспособной среды обучения.
Отдел внешних связей сообщает, что результаты олимпиады будут известны через месяц, а победители будут иметь возможность получить бесплатное магистерское образование в «Высшей   экономической  школе».