ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի խոսքը ՀՊՏՀ 27-րդ գիտաժողովում
Սիրելի այցելուներ, Ձեզ ենք ներկայացնում ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի բացման խոսքը «Տնտեսության և հասարակության զարգացում. 21-րդ դարի մարտահրավերներ և հնարավորություններ» խորագրով ՀՊՏՀ 27-րդ գիտաժողովում:
Հարգելի հյուրեր
Գիտաժողովի հարգելի մասնակիցներ
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի 27-րդ գիտաժողովի բացման առթիվ և ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել գիտաժողովի բոլոր մասնակիցներին, ովքեր հետաքրքրություն են ցուցաբերել տնտեսության և հասարակության զարգացմանն առնչվող հրատապ հարցերի նկատմամբ:
Մեր համալսարանի տարեկան գիտաժողովները գեղեցիկ ավանդույթ են դարձել, բայց ես ուրախությամբ եմ նշում, որ դրանց կողքին այսօր առկա են մեր համալսարանի գիտական գործունեությունն արտացոլող այլ ձևաչափեր նույնպես: Հպարտությամբ եմ նշում, որ հետազոտական համալսարան դառնալու և մեր պետության տնտեսական կյանքին մասնագիտական մասնակցություն ունենալու իմ տեսլականը կամաց-կամաց կյանքի է կոչվում: Համալսարանի «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի գործունեությունն այսօր տալիս է նշանակալի արդյունքներ. այստեղ ոչ միայն իրականացվում են հանրապետության տնտեսական արդիական հիմնախնդիրների վերաբերյալ հետազոտություններ, այլև կենտրոնի աշխատակիցները բուհի դասախոսական կազմի ներկայացուցիչների հետ, որպես փորձագետներ, հանդես են գալիս համապետական քննարկումներում:
Մինչ տարեկան գիտաժողովի կազմակերպումը գիտական սեմինարների ձևաչափերով հանդես եկան մեր ամբիոնները՝ շնորհանդեսներով ներկայացնելով իրենց ուսումնասիրության առանցքում առկա թեմաները: Այս ուսումնական տարվանից տրվեց գիտաուսումնական լաբորատորիաների մեկնարկը, ինչը գիտական դրամաշնորհներ, գիտաուսումնական խմբեր և գիտահետազոտական կյանքի աշխուժացմանը միտված այլ ձևաչափեր ներդնելու մեր մոտեցումների հրաշալի շարունակությունն է:
Համալսարանի տարեկան գիտաժողովը ես հատկապես կարևորում եմ ակնկալիքով, որ այն պետք է վեր հանի մեր հավաքական գիտական ներուժը, ցույց տա համալսարանում գիտական կյանքի որակական փոփոխությունը և դառնա հետագա գործունեության յուրօրինակ ուղենիշ: Այս գիտաժողովի հիմքում տնտեսության և հասարակության զարգացման հարցերն են, որոնք ի ցույց են դնում մեր դարաշրջանի մարտահրավերներն ու հնարավորությունները: Իսկապես, սրանք այնքան փոխկապակցված և կարևոր հարցեր են, որոնք չպետք է անտարբեր թողնեն տնտեսագետներին, չէ՞ որ չի կարող լինել հասարակական զարգացման որևէ մակարդակ` առանց կենսունակ տնտեսության:
Հուսով եմ, որ գիտաժողովը՝ իր բաժանմունքներով և կլոր սեղաններով, հնարավորություն կտա մասնագետներին ներկայացնելու իրենց մոտեցումները, բացահայտելու գիտաժողովի խորագրում արտացոլված թեման՝ իր բոլոր շերտերով և նրբություններով: Այնպես որ, արգասաբեր և աշխույժ աշխատանք եմ մաղթում Ձեզ:

Речь ректора АГЭУ, профессора Корюна Атояна в 27-ой научной конференции
Дорогие посетители, представляем Вам речь ректор АГЭУ, профессора Корюна Атояна на открытии 27-ой научной конференции АГЭУ под заголовком: «Экономическое и общественное развитие: вызовы и возможности 21-ого века».
Уважаемые гости!
Уважаемые участники научной конференции!
Поздравляю всех нас с открытием 27-ой научной конференции Армянского государственного экономического университета и хочу выразить благодарность всем участникам научной конференции, которые проявили интерес к актуальным вопросам, связанным с экономическим и обществненым развитием.
Ежегодные научные конференции нашего университета уже стали красивой традицией, но я с радостью отмечаю, что рядом с ними сегодня есть также другие форматы, отражающие академическую деятельность нашего университета. С гордостью отмечаю, что постепенно реализуется мое введение стать исследовательским университетом и принять участие в экономической жизни нашего государства. Деятельность исследовательского центра университета «Амберд» дает значительные результаты: здесь не только осуществляются исследования об актуальных экономичеких проблемах республики, но и сотрудники центра вместе с представителими преподавательского состава вуза, выступают в республиканских обсуждениях в качестве экспертов.
Для меня очень важна ежегодная научная конференция университета в том смысле, что она должна выявить коллективный научный потенциал, показать качественное изменение научной жизни и стать своеобразным ориентиром дальнейшего сотрудничества. В основе этой конференции лежат вопросы экономического и общественного вопроса, которые демонстрируют проблемы и возможности нашей эпохи. В действительности, это настолько взаимосвязанные и важные проблемы, что не должны оставить равнодушнымни ни одного экономиста, ведь не может быть никакого уровня социального развития без жизнеспособной экономики.
Надеемся, что научная конференция со своими секциями и круглыми столами, даст возможность специалистам представить свои подходы, открыть тему, отраженную в заголовке конференции со всеми слоями и тонкостями. Итак, желаю Вам плодотворной и активной работы.