Կայացավ ՀՊՏՀ գիտաուսումնական խմբերի՝ տարվա վերջին շնորհանդեսը. հանդես եկավ «Գյուղատնտեսական ռիսկերի ապահովագրություն» խումբը
Դիտումների քանակ՝ 1928
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր  2014-2015թթ. գիտաուսումնական խմբերի այս տարվա վերջին  շնորհանդեսն էր. հանդես եկավ  «Գյուղատնտեսական ռիսկերի ապահովագրություն» խումբը: Շնորհանդեսին մասնակցում էին պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ: Ներկաներին ողջունելու էր եկել ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը:
«Գյուղատնտեսական ռիսկերի ապահովագրություն» գիտաուսումնական խմբի ղեկավարն է ՀՊՏՀ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի դեկան, տ.գ.թ., Մանուկ Մովսիսյանը, խմբի մասնակիցներն են բանկային գործ և ապահովագրության ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ. Արման Դաղունցը, նույն ամբիոնի տ.գ.թ., դոցենտ Վահե Միքայելյանը և տ.գ.թ.,  ասիստենտ Արմեն Վարդանյանը, մագիստրանտներ Սիրարփի Սահակյանը, Վիլյամ Շահինյանը: Խմբի աշխատության թեման է «Գյուղատնտեսական ռիսկերի ապահովագրության համակարգի ներդրման ուղիները ՀՀ-ում»:
Ողջույնի խոսքում պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը նշեց, որ գիտաուսումնական խմբերի առաջին պարբերաշրջանի վերջին սեմինարն է, օրվա սեմինարի թեման բավականին ուշագրավ է: Պրոռեկտորը, կարևորելով հետազոտական աշխատանքները, ընդգծեց, որ որոշ դասախոսների համար այն կենսակերպ է, ինչը ողջունելի է: Գագիկ Վարդանյանը շեշտեց նաև այս աշխատանքներում հնարավորինս շատ մագիստրանտների ներգրավելու անհրաժեշտությունը:
Մանուկ Մովսիսյանը, ներկայացնելով գիտաուսումնական խմբի անդամներին, խոսեց աշխատանքի բաժանման մասին, հիմնավորեց թեմայի ընտրությունը: Մատնանշվեցին այն հիմնական նպատակներն ու խնդիրները, որն իր առջև դրել է խումբը: Դրանցից մեկն, օրինակ, միջազգային լավագույն փորձի ուսումնասիրությունն ու դրա ներդրումն է Հայաստանում (անշուշտ, հաշվի առնելով առանձնահատկությունները):
Գիտաուսումնական խմբի ղեկավարը խոսեց գյուղատնտեսական ճյուղի՝ տնտեսական աճին նպաստելու չափի, ՀՀ ընդհանուր հողային մակերեսների և ըստ տեսակների գյուղատնտեսական  նշանակության հողերի, ըստ մարզերի՝ ՀՀ գյուղատնտեսության  համախառն արտադրանքի կառուցվածքի, գյուղատնտեսությանը տրամադրվող վարկերի, դրանց տոկոսադրույքների և այլնի մասին: Հաջորդիվ զեկուցմամբ հանդես եկավ Արման Դաղունցը՝ անդրադառնալով գյուղատնտեսական ռիսկերի դասակարգմանը, ապահովագրության իրականացման խնդիրներին, եղանակներին և այլն: Ներկայացվեց միջազգային փորձը: Խմբի անդամ Արմեն Վարդանյանը ներկայացրեց ապահովագական ծառայության սակագնի որոշմանն առնչվող զեկուցում:
Մանուկ Մովսիսյանն ամփոփելով սեմինարը՝ ասաց, որ խմբի կողմից կիրականացվեն դասախոսություններ, սեմինարներ, որը հնարավորություն կընձեռի հետազոտությունն իրականացնելիս նկատի ունենալ նաև տարբեր մարդկանց նկատառումներն ու դիտարկումները: Ներկաների կողմից հնչեցին հարցադրումներ ու նկատառումներ, իսկ հանդիպումը վարող ՏԿ և ՄՏՀ դեկան Ատոմ Մարգարյանը եզրափակեց սեմինարը՝ խմբին մաղթելով արգասաբեր աշխատանք:
Այսպիսով, գիտաուսումնական խմբերի այս տարվա շնորհանդեսներն ավարտվեցին: Հավելենք, որ 2014-2015թթ. ՀՊՏՀ գիտաուսումնական խմբերը 8-ն են. սեմինարները կշարունակվեն 2015 թվականին:

Состоялась последняя презентация года научно-учебных групп АГЭУ: выступила группа «Страхование сельскохозяйственных рисков»
Сегодня в зале заседаний АГЭУ прошла последняя презентация этого года научно-учебных групп 2014-2015 годов: выступила группа «Страхование сельскохозяйственных рисков». На презентации выступили представители профессорско-преподавательского коллектива, студенты. Присутствующих пришел приветствовать проректор по научным работам и внешним связям АГЭУ Гагик Варданян.
Руководителем научно-учебной группы «Страхование сельскохозяйственных рисков» является декан факультета информатики и статистики, к.э.н., Манук Мовсисян, участники группы -- доцент кафедры банковское дело и страхование, к.э.н. Арман Дагунц, к.э.н., доцент той же кафедры Ваге Микаелян и к.э.н, ассистент Армен Варданян, магистранты Сирарпи Саакян, Вильям Шагинян. Тема работы группы «Пути внедрения системы страхования сельскохозяйственных рисков в РА».
В приветственном слове Гагик Варданян отметил, что это последний семинар первого цикла научно-учебных групп, тема сегодняшнего семинара достаточно интересная. Проректор, подчеркивая исследовательские работы, отметил, что для некоторых преподавателей это образ жизни, что приветственно. Гагик Варданян подчеркнул также необходимость вовлечения в эти работы по возможности много магистрантов.
Манук Мовсисян, представляя членов научно-учебной группы, говорил о распределении работы, обосновал выбор темы. Были указаны те основные цели и задачи, которые перед собой поставила группа. Одна из них, например, исследование лучшего международного опыта и его внедрение в Армении (несомненно, учитывая особенности).
Руководитель научно-учебной группы говорил о сельскохозяйственной отрасли, размере, стимулирующего экономический рост, общей земельной поверхности РА и земель сельскохозяйственного значения по видам, по марзам, о структуре валовой сельскохозяйственной продукции РА, кредитах, предоставляемых сельскому хозяйству, об их процентных ставках и многом другом. Далее с докладом выступил Арман Дагунц, обращаясь к классификации сельскохозяйственных рисков, проблемам осуществления страхования, видам и т.д. Был представлен международный опыт. Член группы Армен Варданян представил доклад, касающийся решения стоимости страховой услуги.
Манук Мовсисян обобщая семинар, сказал, что группа проведет лекции, семинары, которые предоставят возможность при исследовании иметь ввиду наблюдения и замечания разных людей. Присутствующие обратились с вопросами и замечаниями, а ведущий этой встречи декан РЭ и МЭО Атом Маргарян завершил семинар, желая группе плодотворной работы.
Таким образом, завершились презентации этого года научно-учебных групп. Добавим, что в 2014-2015гг. научно-учебных групп АГЭУ 8: семинары продолжатся в 2015 году.