ՀՊՏՀ երեք ուսանողներ՝ 15-րդ մարզական խաղերի լավագույն մարզիկներ
Դեկտեմբերի 20-ին կայացել է  Հայաստանի ուսանողական 15-րդ մարզական խաղերի հաղթողների պարգևատրումը: Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի երեք ուսանող-մարզիկներ՝ ֆուտզալի հավաքականի անդամ, մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի մագիստրատուրայի 3-րդ կուրսի (հեռակա) ուսանող Կարեն Անդրեասյանը, նույն ֆակուլտետի ուսանողուհի, հրաձգության առաջնության հաղթող  Էլմիրա Կարապետյանը և ֆինանսական ֆակուլտետի  4-րդ կուրսի ուսանող, աթլետիկայի առաջնության հաղթող Արթուր Մուրադյանը պարգևատրվել են «Լավագույն մարզիկ» անվանակարգում:
Հիշեցնենք, որ  հանրապետական ուսանողական 15-րդ մարզական խաղերին մասնակցել են ՀՀ պետական և ոչ պետական 21 բուհերի ավելի քան 3000 ուսանողներ, 9 մարզաձևից անցկացվել է 12 առաջնություն։ Խաղերը կազմակերպվել են Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի, ՀՀ ԿԳ նախարարության  և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի համագործակցությամբ: Այս տարի ՀՊՏՀ-ն թիմային հաղթանակ է արձանագրել ֆուտզալի և հրաձգության առաջնություններում, ինչին ավելի մանրամասն անդրադարձել ենք նախորդիվ:
Հայտնելով մրցույթի ամփոփման արդյունքները՝ ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և ՔՊ ամբիոնի վարիչի ժ/պ Հովհաննես Գաբրիելյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ուրախությամբ փաստեց, որ մեր բուհը 15-րդ մարզական խաղերում հաղթանակներ արձանագրած 5 բուհերից է: Ամբիոնի ղեկավարը նշեց նաև, որ առաջիկայում շատ անելիքներ կան:
«Այս տարի ունեցանք բավականին ուշագրավ արդյունքներ: Ցանկանում եմ նշել, որ կան մարզաձևեր, որոնց մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք եկող առաջնություններում հաջող հանդես գալու համար. ՀՊՏՀ-ն սեղանի թենիս, շախմատ և վոլեյբոլ մարզաձևերում հաջող փորձ ունի, սակայն այս տարի տվյալ մարզաձևերում հաղթանակներ չունեցանք: Եկող տարի Երևանում կայանալու է շախմատի համալսարանական եվրոպական առաջնությունը, ուստի պետք է ուշադրություն սևեռենք նաև շախմատի վրա, որպեսզի այս առաջնությունում հաջող հանդես գանք: Փորձում ենք բուհում զարգացնել նաև հանդբոլ, բասկետբոլ մարզաձևերը»,- ասաց Հովհաննես Գաբրիելյանը:
Նշենք, որ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը այս օրերին կազմակերպել է 15-րդ ուսանողական մարզական խաղերի հաղթողներների ծաղկաձորյան հանգիստը։

20-го  декабря  состоялось  награждение  победителей  15-ых  Армянских  студенческих  спортивных  игр. Три  спортсмена-студента  Армянского  государственного  экономического  университета: член  сборной  команды  по  футзалу,  студент  3-го  курса(заочного  обучения) магистратуры  факультета  маркетинга  и  организации  бизнеса  Карен  Андреасян, студентка  того  же  факультета,    победительница  чемпионата  по  стрельбе  Эльмира  Карапетян  и  студент  4-го  курса  финансового  факультета, победитель  чемпионата  по  атлетике  Артур  Мурадян    были  награждены  в  номинации   «Лучший  спортсмен».
Напомним, что  в  республиканских  студенческих  15-ых  спортивных  играх  участвовали  более  3000 студентов  из  21  государственных и  не  государственных  вузов  РА,  провели  12  чемпионатов  по  9  видам  спорта. Игры  были  организованы  при  сотрудничестве  Армянской  студенческой  спортивной  федерации, министерства  ОН  РА  и  Армянского  молодежного  фонда. В  этом  году  зарегистрирована  командная  победа  АГЭУ   в  чемпионатах  по  футзалу  и  стрельбе,  к  чему  подробнее  обращались  ранее.
Сообщая  результаты  соревнования,  и/о  заведующего  кафедрой  физвоспитания, ЧС  и  ГО  АГЭУ  Ованнес  Габриелян  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  с  радостью  сообщил, что  наш  вуз    один  из  5-ти  вузов, зарегистрировавших  победы  в   15-ых  спортивных  играх. Руководитель  кафедры  отметил, что  на  ближайшее  время   есть  много  планов.
«В  этом  году  были  достаточно  интересные  результаты.  Желаю  отметить, что  есть  такие  виды  спорта,  на  которые  мы  должны   обратить  внимание  для  успешного  выступления  в  предстоящих  чемпионатах: по  настольному  теннису, шахматам  и  волейболу  АГЭУ  имеет  успешный  опыт,  однако  в  этом  году  в  указанных  видах  спорта  побед  не  имели. В  будущем году  в  Ереване  пройдет  европейский  университетский  чемпионат  по  шахматам,  поэтому  должны  внимание  уделить  и  шахматам,  чтобы   успешно  выступить  в  этом  чемпионате.  Пытаемся  в  вузе  развить  такие  виды  спорта, как  гандбол, баскетбол»,- сказал  Ованнес  Габриелян.
Отметим, что  в  эти  дни  Армянский  молодежный  фонд  организовал  цахкадзорский  отдых    победителей  15-ых  студенческих  спортивных  игр.