ՀՊՏՀ-ում ներկայացվեց «CERGE-EI»-ի հետբուհական ծրագիրը
Տնտեսագիտական համալսարանում այսօր հյուրընկալվել էր Պրահայի Կարլովի համալսարանի «CERGE-EI» ծրագրի ուսանող Գայանե Ղարաջյանը,ով նիստերի սրահում ներկայացրեց նշված հետբուհական ծրագիրը՝ արտերկրում ասպիրանտական կրթությամբ հետաքրքրված ուսանողների համար:
Գայանե Ղարաջյանը խոսեց արտերկրում ասպիրանտական կրթության հնարավորությունների, կրթաթոշակային ծրագրի առավելությունների մասին: Նա մասնավորապես նշեց, որ «CERGE-EI» ծրագրի ուսանողները հնարավորություն ունեն անվճար ուսանելու նշված ծրագրով, իսկ բարձր առաջադիմություն դրսևորած ուսանողները կստանան կրթաթոշակ, որը բավարար է Պրահայում նրանց կեցության ծախսերը հոգալու համար: Ծրագրին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է անգլերեն լեզվի գերազանց իմացություն, սակայն ուսանողները կարող են առանց «TOEFL» կամ «IELTS» քննություններ հանձնելու մասնակցել ծրագրին՝ ներկայացնելով անհրաժեշտ փաստաթղթերը: Հետբուհական հնգամյա ծրագրի ավարտին ուսանողները կստանան մեկ մագիստրոսի դիպլոմ և գիտությունների թեկնածուի եվրոպական և ամերիկյան դիպլոմներ, ինչը ծրագրի առավելություններից է: Փաստաթղթերի ներկայացման վերջնաժամկետը 2015թ. ապրիլի 30-ն է:
Գայանե Ղարաջյանը պատասխանեց ներկաներին հետաքրքրող հարցերին, ուսանողներին բաժանվեցին տեղեկատվական գրքույկներ: Ծրագրի մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնում:

В АГЭУ была представлена послевузовская программа «CERGE-EI»
Сегодня  в  Экономический  университет  была  приглашена  студентка      программы   «CERGE-EI» Пражского  Карлов  университета    Гаяне  Гараджян,  которая  в  зале  заседаний  представила  указанную  послевузовскую  программу  для  студентов, заинтересованных  в  зарубежном  аспирантском  образовании.
Гаяне  Гараджян  говорила  о  возможностях  зарубежного  аспирантского  образования,  преимуществах  стипендиальной  программы. Она  в  частности  отметила, что  студенты  программы «CERGE-EI» имеют  возможность  бесплатно  обучаться  по  указанной  программе, а  студенты,  показавшие    высокую  успеваемость  получат  стипендию, которая  достаточна  для  расходов  проживания  в  Праге. Для  участия  в   программе  необходимо  отличное  знание  английского  языка,  однако  студенты  могут  без  сдачи  экзаменов   «TOEFL» или «IELTS» участвовать  в  программе,  представляя  необходимые  документы.  По  окончании  пятилетней  послевузовской  программы  студенты  получат  один  диплом  магистра  и   европейский  и   американский  дипломы  кандидата  наук,  что  является  преимуществом  программы. Последний  срок  приема  документов  30-ое  апреля  2015г.
Гараджян  ответила  на  интересующие  вопросы  присутствующих, студентам  раздали  информационные  буклеты. С  подробностями  программы  можно  ознакомиться  в  отделе  внешних  связей  АГЭУ.