ՀՊՏՀ-ում կատարվեց հաստատության օրհնության արարողություն (լուսանկարներ)
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի հիմնանորոգված նախասրահում այսօր կատարվեց հաստատության օրհնության արարողություն՝ տեր Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանի հանդիսապետությամբ: Արարողությանը մասնակցում էին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը, վարչատնտեսական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միխաիլ Կարապետյանը, ուսանողների և շրջանավարտների հետ աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Սևակ Խաչատրյանը, պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, բուհի վարչական ու ուսումնական ստորաբաժանումների աշխատակիցներ, ուսանողներ: Արարողությունն սկսվեց Տերունական աղոթքով, ապա Մուշեղ սրբազանն օրհնեց խորհրդանշական հացը, ջուրը, աղը:
Արարողության ավարտին սրբազանը նշեց, որ սույն արարողությամբ կատարվեց հաստատության և նրա բնակիչների, այսինքն՝ աշխատակիցների ուսանողների օրհնության կարգ: Մուշեղ սրբազանը գոհունակությամբ նաև նկատեց, որ Տերունական աղոթքը ՀՊՏՀ-ականները հնչեցրին վստահաշատ ձայներով, ինչը նշանակում է, որ իրենք գիտեն՝ ում են ուղղում իրենց աղոթքը: Օրհնության արարողությունից հետո ներկաները համտեսեցին օրհնված հացը, աղն ու ջուրը, իսկ ՀՊՏՀ նիստերի սրահում շարունակվեց հոգևորականի և ՀՊՏՀ ուսանողների հետ հանդիպումը՝ ՀՊՏՀ ռեկտորի գլխավորությամբ:
Կորյուն Աթոյանը նշեց, որ համալսարանի օրհնության արարողության անցկացման նախաձեռնությունը ՀՊՏՀ ղեկավարությանն է՝ ուսանողների հետ քննարկման արդյունքում: «Համալսարանը ոչ միայն ուսումնական, գիտելիք տվող հաստատություն է, այլև ձևավորում է ապագա քաղաքացուն, որը պետք է ամուր լինի նաև իր հոգևոր արժեհամակարգով»,- նշեց բուհի ղեկավարը: Մուշեղ եպիսկոպոսն ուսանողներին բացատրեց օրհնության խորհուրդը՝ կարևորելով անձի հավատն առ Աստված: Այնուհետև Մուշեղ սրբազանը պատասխանեց ուսանողների հարցերին, որոնք վերաբերում էին հայ առաքելական եկեղեցու ծրագրերին ու գործունեությանը, աղանդավորական շարժումներին եկեղեցու մոտեցմանը, բանակում՝ հոգևորականների ներկայությանը:
Հանդիպման ավարտին ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը ամբողջ կոլեկտիվի և ուսանողության անունից շնորհակալություն հայտնեց օրհնության արարողության և հանդիպման համար, նշեց, որ ցանկալի է՝ նման այցելությունները շարունակական լինեն: Տեր Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանն իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց ռեկտորին հրավերի համար և շեշտադրեց հետագա համագործակցության կարևորությունը:

В АГЭУ была проведена церемония благословения учреждения (фотографии)
Сегодня  в  отремонтированном  фойе  Армянского  государственного  экономического  университета  была  проведена  церемония  благословения  учебного  заведения  под  председательством  епископа  Мушега  Бабаяна. На  церемонии  участвовали  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян, проректор  по  учебно-организационным  работам  Мирдат  Арутюнян, проректор  по  административно-хозяйственным  работам  Михаил  Карапетян,  проректор  по  работам  со  студентами  и выпускниками  Севак  Хачатрян, представители  профессорско-преподавательского  коллектива, сотрудники  административных  и  учебных  отделов  вуза,  студенты. Церемония  началась   с  молитвы  Господня, затем  епископ  Мушег  благославил  символический  хлеб, воду, соль.
В  завершении церемонии  епископ  отметил, что  этой  церемонией  проведено  благославение  учебного  заведения  и  его  жителей,  то  есть  процесс  благословения  сотрудников  и  студентов. Епископ  Мушег  с  одобрением  отметил,  что  молитву  Господню  университетовцы     говорили  уверенно, это  означает, что  они  знают  к  кому  обращаются  с  молитвой.  После  церемонии  присутствующие  привкусили  благословенный  хлеб, соль  и  воду,  а  в  зале  заседаний  АГЭУ  продолжилась  встреча   священника  со  студентами  во  главе  с  ректором  АГЭУ.
Корюн  Атоян  отметил, что  инициатива  проведения  церемонии  благословения  университета  принадлежит  руководству  АГЭУ  в  результате  обсуждения  со  студентами.  «Университет  не  только  учебное, дающее  знания  заведение,  но  и    формирует  будущего  гражданина,  у  которого  должна  быть  твердой   система  духовных  ценностей»,- отметил  руководитель  вуза. : Епископ  Мушег  объяснил  студентам  символ  благословения,  указывая  на  веру  человека  в  Бога. Затем  епископ  Мушег  ответил  на  вопросы  студентов, которые  касались   программ   и  деятельности армянской   апостольской  церкви, подходу  церкви  к  сектантским  движениям,  присутствию    священников  в  армии.
В  конце  встречи  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян  от  имени  всего  коллектива  и  студентов  выразил  признательность  за  церемонию  благословения  и  встречу,  отметил, желательно, чтоб  подобные  визиты  были  постоянными. Епископ  Мушег  Бабаян,  в  свою  очередь,  поблагодарил  ректора  за  приглашение  и  подчеркнул  важность  дальнейшего  сотрудничества.