«Ամբերդում» հետազոտվում են ՀՀ տարածքային համաչափ զարգացման սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրները
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի խորհրդակցությունների սրահն այսօր հյուրընկալել էր «ՀՀ  տարածքային համաչափ զարգացման սոցիալ- տնտեսական հիմնախնդիրները» հետազոտական ծրագրի կատարողներին.  սույն ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ «ՀՀ տարածքային զարգացման համահարթեցման մոդելները և կլաստերների ձևավորման հիմնախնդիրները »խորագրով գիտական սեմինար: Օրվա բանախոսներն էին տ.գ.թ., դոցենտներ  Կարեն Հակոբյանը և Նարեկ Կեսոյանը: ՀՀ մարզերի 2012թ. սոցիալ-տնտեսական  որոշ փոփոխականներ, դրանց առնչվող ցուցանիշների (բնակչության զբաղվածության, աղքատության, գործազրկության և այլ գործակիցներ), JR  չափանիշների էականության գնահատումը, ՀՆԱ-ի կառուցվածքային տեղաշարժերի և կառուցվածքային տարբերությունների հաշվարկման տվյալները, փոխատեղված գործոնների մատրիցը, ՀՀ մարզերի  գործոնային վերլուծությունները և հետազոտական այլ տվյալներ ներկայացրեց Կարեն Հակոբյանը:
Նարեկ Կեսոյանը խոսեց «Տարածաշրջանային անհավասարությունը և ապակենտրոնացումը. էմպիրիկ վերլուծություն» թեմայի մասին. անդրադարձ կատարվեց  վարիացիայի գործակցին, ճշգրտված Ջինիի գործակցին, ներկայացվեց ՀՀ տարածաշրջանային անհավասարությունը՝ ըստ տարբեր ցուցանիշների, ցույց տրվեց մեկ շնչին ընկնող մարզային ՀՆԱ-ի ցրվածքի դինամիկան, Ջինիի գործակցի և տնտեսական աճի միջև  ռեգրեսիոն կապը, հանրապետական միջինից մարզերի մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ շեղումները 2000-2013թթ. և այլն:
Նշված հետազոտական խմբի ղեկավարն է ՀՊՏՀ Միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի պրոֆեսոր, տնտեսագիտության դոկտոր Զոյա Թադևոսյանը:

В «Амберде» исследуются социально-экономические проблемы равномерного регионального развития РА
Сегодня   в  конференц-зал  исследовательского  центра  «Амберд» были  приглашены  исполнители  исследовательской  программы    «Социально-экономические  проблемы  равномерного  регионального  развития РА»: в  рамках  данной  программы  состоялся  научный  семинар  на  тему     «Выравнивающие  модели  регионального  развития  РА  и  проблемы  формирования  кластеров». Докладчиками  дня  были  к.э.н., доценты  Карен  Акопян  и  Нарек  Кесоян.  Карен  Акопян  представил  некоторые  социально-экономические  переменные  марзов  РА 2012г., касающаяся  их  оценка  показателей (уровня  занятости  населения, бедности, безработицы  и  других  коэффицентов), оценка  существенности  JR  критерий, данные  учета  структурных  различий  и  структурных  изменений  в  ВВП, матрица  перемещенных  факторов, факторные  анализы  регионов  РА  и  другие  исследовательские  данные.
Нарек  Кесоян  говорил  о  теме «Региональное  неравенство  и   рассредоточение: эмпирический  анализ»:  о коэффициенте изменчивости, коэффициенте  скорректированного  Джини, представил  региональное  неравенство  РА  по  различным  показателям, показал  динамику  региональной  разбросанности ВВП   на  душу  населения,  регрессивную  связь  между  коэффицентом  Джини  и  экономическим  ростом,  отклонения  ВВП  2000-2013 годов, падающих   на  душу  населения  регионов   из  среднего  республиканского и  другие.
Руководитель  указанной  исследовательской  группы: профессор  кафедры  международные  экономические  отношения  АГЭУ, доктор  экономических  наук  Зоя  Тадевосян.
Докладчики  и  члены  исследовательской  группы  ответили  на  вопросы  присутствующих.
Отметим, что  в  соответствии  с  запланированным,   окончательные  результаты  исследовательских  программ будут  представлены  в  конце  года.