Հրատարակվել է ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի կողմից կազմակերպված «Մարզերի զարգացման սոցիալ-տնտեսական հիմնախնդիրները Հայաստանի Հանրապետությունում» խորագրով հանրապետական գիտաժողովի նյութերի ժողովածուն, որը հրատարակության է երաշխավորվել ՀՊՏՀ գիտական խորհրդի կողմից: Խմբագրական խորհրդի նախագահն է տ.գ.դ., պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, կազմն է ՝ տ.գ.դ., պրոֆեսորներ Գագիկ Վարդանյան, Արարատ Զաքարյան, Միքայել Մելքումյան, տ.գ.դ., դոցենտներ Սոս Խաչիկյան, Էդգար Ղազարյան, Արմեն Քթոյան, Մանուկ Մովսիսյան:
Ժողովածուն բաղկացած է 3 բաժնից. առաջին բաժինը վերտառված է «Մարզերի կառավարման հիմնախնդիրները», ներառում է 21 հոդված, երկրորդը՝ «Տնտեսության ոլորտների կառավարում», ներառում է 10 հոդված, երրորդը՝ «Հանրային ֆինանսներ», ներառում է 20 հոդված: Ժողովածուի առաջին հոդվածը ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի և Եղեգնաձորի մասնաճյուղի տնօրեն, տ.գ.թ., դոցենտ Սոս Խաչիկյանի համահեղինակությամբ է՝ «Տնտեսության տարածքային զարգացման հնարավորությունները բուհ-աշխատաշուկա հարաբերությունների քաղաքականության բարելավման միջոցով»:
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ խորագրով հանրապետական գիտաժողովը կայացել է 2013թ. դեկտեմբերին, Եղեգնաձոր քաղաքում:

Издан  сборник  материалов  республиканской  научной  сессии  на  тему  «Социально-экономические  проблемы  развития  марзов  в  Республике  Армения», организованная  Ехегнадзорским  филиалом  АГЭУ,  сборник  был  рекомендован  к  печати   ученым  советом  АГЭУ. Председатель  редакционной коллегии -- д.э.н., профессор  Корюн  Атоян, в  составе д.э.н., профессора    Гагик  Варданян, Арарат  Закарян, Микаел  Мелкумян, д.э.н., доценты  Сос  Хачатрян, Эдгар  Казарян, Армен  Ктоян, Манук  Мовсисян.
Сборник  состоит  из  3  разделов: первый  раздел  под  названием  «Проблемы  управления  марзами», включает  21  статью, второй -- «Управление  экономическими  отраслями», включает 10 статей, третий -- «Публичные  финансы», включает  20 статей. Первая  статья  сборника –статья  «Возможности  регионального  развития  экономики  посредством   улучшения  политики  отношений  вуз-рынок  труда», соавторами  которой  являются  ректор  АГЭУ, профессор  Корюн  Атоян   и  директор  Ехегнадзорского  филиала, к.э.н., доцент  Сос  Хачикян.
Напомним, что  республиканская  научная  сессия   по  вышеуказанной  теме  состоялась  в  декабре  2013 года в  городе  Ехегнадзор.