Ամփոփվեց «Զարգացման ժամանակակից մարտահրավերներ» խորագրով ՀՊՏՀ 24-րդ գիտաժողովը
Համալսարանի նիստերի դահլիճում այսօր ամփոփվեց «Զարգացման ժամանակակից մարտահրավերներ» խորագրով ՀՊՏՀ 24-րդ գիտաժողովը: Նիստը ղեկավարում էր ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, ներկա էին գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը, ամբիոնների վարիչներ, ասպիրանտներ:
Բաժանմունքների հաշվետվությունները լսելու համար սկզբում խոսքը տրամադրվեց գիտաժողովի բաժանմունքների ղեկավարներին: «ՀՀ սոցիալ-տնտեսական զարգացման գերակայությունները» բաժանմունքի ղեկավար, ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնի վարիչ, ԳԱԱ ակադեմիկոս, դոկտոր, պրոֆեսոր Յուրի Սուվարյանի խոսքը ներկայացրեց գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը՝ նշելով, թե քանի զեկուցում է ներկայացվել բաժանմունքում, ինչպես են անցել աշխատանքները:
Նրա խոսքով՝ այս բաժանմունքում հատկապես ակտիվ են եղել համալսարանի մասնաճյուղերի դասախոսներն ու ասպիրանտները: «Ֆինանսական շուկաներ և ենթակառուցվածքներ» բաժանմունքի ղեկավար, ՀՊՏՀ ֆինանսների ամբիոնի վարիչի ժ/պ, դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Սալնազարյանը նշեց, որ գիտաժողովի 3 օրերն էլ իրենց մոտ հագեցած են եղել, աշխատանքներն ուղեկցվել են ասպիրանտների և դասախոսների ակտիվ մասնակցությամբ: «Միջազգային տնտեսական համագործակցություն և կրթության որակի ապահովում» բաժանմունքի ղեկավար՝ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, դոկտոր, պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանն, անդրադառնալով իր ղեկավարած բաժանմունքի աշխատանքներին, նշեց, որ ներկայացվել են բազմաբնույթ զեկուցումներ, բաժանմունքի աշխատանքի առանձնահատկությունը մասնակիցների աշխարհագրությանն մեծությունն է եղել՝ մասնակիցներ են եղել տարբեր բուհերից:
«Կայուն զարգացման ապահովում» բաժանմունքի ղեկավար, ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի դեկան, տ.գ.թ., դոցենտ Մանուկ Մովսիսյանը շնորհակալություն հայտնեց բաժանմունքներից մեկի աշխատանքն իրենց ֆակուլտետում կազմակերպելու համար՝ նշելով, որ այդ փաստն ուրախացրել է ֆակուլտետի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմին: Զեկուցումները բնութագրեց կիրառական նշանակության լուրջ աշխատանքներ, ապա ավելացրեց, որ բաժանմունքի աշխատանքն ուղեկցվել է հետաքրքիր քննարկումներով:
Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը գիտաժողովը որակեց կայացած, շեշտադրեց զեկուցումների մեծ քանակը: Պրոռեկտորն անդրադարձավ նաև ներկաների մատնանշած հիմնախնդիրներին՝ շեշտելով, որ հետագայում պետք է մտածել գիտաժողովի անցկացման ձևաչափի կատարելագործման մասին, մշակել գիտաժողովների անցկացման հայեցակարգ:
Գիտաժողովի կազմակերպման ընթացակարգը բարելավելու մասին առաջարկներ հնչեցրեցին նաև ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը, բնօգտագործման տնտեսագիտության ամբիոնի վարիչ, դոկտոր, պրոֆեսոր Սուրեն Գևորգյանը:
Նիստն ամփոփեց ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով հատկապես գիտաժողովին ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերած մարդկանց: Համալսարանի ղեկավարը նշեց, որ չնայած նախորդ տարիների գիտաժողովների համամատ առաջընթաց կա, սակայն բոլորն են ցանկանում ավելի կատարելագործված տեսնել գիտաժողովների կազմակերպումը, ինչի վկայությունն, ըստ ռեկտորի, ներկաների հնչեցրած առաջարկներն են:
Կորյուն Աթոյանն ընդգծեց այն հանգամանքը, որ համալսարանում այսօր առկա է գիտահետազոտական որակյալ աշխատանքների կարևորության գիտակցումը, ինչը ողջունելի է, ապա ավելացրեց, որ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի հետազոտական աշխատանքներն արժանացել են ՀՀ Կառավարության հետաքրքրությանը և որոշ գերատեսչությունների կողմից արդեն իսկ կան համագործակցության առաջարկներ: Համալսարանի ռեկտորը նշեց, որ հանրապետության տնտեսական ցանկացած իրադարձության, որոշման ՀՊՏՀ-ն՝ որպես մասնագիտացված տնտեսագիտական համալսարան, պետք է ունենա մասնագիտական մոտեցում, ձևավորի հեղինակավոր կարծիք՝ դրանով ստեղծելով պահանջարկ իր մասնագիտական վերծությունների նկատմամբ: «Մեզ համար սա շատ կարևոր է, և հետագա տարիներին ևս մենք պետք է աշխատենք այս ուղղությամբ»,- ասաց Կորյուն Աթոյանը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 29-ին լիագումար նիստով ՀՊՏՀ-ում բացվեց «Զարգացման ժամանակակից մարտահրավերներ» խորագրով համալսարանի 24-րդ գիտաժողովը: Եռօրյա գիտաժողովն ընթացավ 4 բաժանմունքներում՝ «ՀՀ սոցիալ-տնտեսական զարգացման գերակայությունները», «Ֆինանսական շուկաներ և ենթակառուցվածքներ», «Միջազգային տնտեսական համագործակցություն և կրթության որակի ապահովում» և «Կայուն զարգացման ապահովում»:

Сегодня в зале заседаний университета был подведен итог 24-ой научной сессии АГЭУ на тему «Современные вызовы развития». Заседанием руководил ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян, присутствовали проректор по научным работам и внешним связям Гагик Варданян, проректор по учебно-методическим работам Паруйр Калантарян, заведующие кафедрами, аспиранты.
Для прослушивания отчетов секций вначале слово было предоставлено руководителям секций научной сессии. Слово руководителя секции «Приоритеты социально-экономического развития РА», заведующего кафедрой управления АГЭУ, академика НАН, доктора, профессора Юрия Суваряна представил начальник научного отдела Хорен Мхитарян, отмечая, сколько докладов представлено в секции, как прошли работы.
По его словам, в этой секции особенно активными были преподаватели и аспиранты университета. Руководитель секции «Финансовые рынки и инфраструктуры», и/о заведующего кафедрой финансы АГЭУ, доктор, профессор Ашот Салназарян отметил, что все 3 дня сессии у них были насыщенными, работы сопровождались активным участием аспирантов и преподавателей. Руководитель секции «Международное экономическое сотрудничество и обеспечение качества образования», директор исследовательского центра «Амберд», доктор, профессор Самвел Аветисян, обращаясь к работам секции, руководимым им, отметил, что были представлены различные доклады, особенность работы секции была в географической величине участников, были участники из различных вузов.
Руководитель секции «Обеспечение стабильного развития», декан факультета информатики и статистики, к.э.н., доцент Манук Мовсисян выразил благодарность за организацию работ одной из секций у них на факультете, отмечая, что этот факт обрадовал профессорско-преподавательский коллектив факультета. Доклады охарактеризовал как серьезные работы применительного значения, затем добавил, что работа секции сопровождалась интересными дискуссиями.
Проректор по научным вопросам и внешним связям Гагик Варданян охарактеризовал научную сессию удавшейся, почеркнул большое количество докладов. Проректор обратился к проблемам, указанным присутствующими, подчеркивая, что в дальнейшем нужно подумать об улучшении формата проведения научной сессии, разработать концепцию проведения научных сессий.
Об улучшении порядка организации научной сессии представили предложения и проректор по учебно-методическим работам Паруйр Калантарян, заведующий кафедрой экономика природопользования, доктор, профессор Сурен Геворгян.
Заседание завершил ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян, выражая блазодарность людям, особенно активно участвовавшим на научной сессии. Руководитель университета отметил, что, по сравнению с научными сессиями предыдущих лет замечается прогресс, однако все хотят видеть организацию научных сессий еще лучше, свидетельство чему, по словам ректора, прозвучавшие предложения присутствующих.
Корюн Атоян подчеркнул то обстоятельство, что сегодня в университете присутствует сознание важности качественных научно-исследовательских работ, что очень приветственно, затем добавил, что исследовательские работы центра «Амберд» удостоены интереса со стороны Правительства РА и некоторых ведомств и уже имеются предложения сотрудничества. Ректор университета отметил, что к любому экономическому событию, решению республики АГЭУ, как специализированный экономический университет, должен иметь профессиональный подход, формировать авторитетное мнение, тем самым создавая спрос к своим профессиональным анализам. «Для нас это очень важно, и в будущем мы должны работать в этом направлении»,- сказал Корюн Атоян.
Напомним, что 29-го октября в АГЭУ пленарным заседанием состоялось открытие 24-ой научной сессии университета на тему «Современные вызовы развития». Трехдневная сессия прошла в 4 секциях: «Приоритеты социально-экономического развития РА», «Финансовые рынки и инфраструктуры», «Международное экономическое сотрудничество и обеспечение качества образования» и «Обеспечение стабильного развития».