ՀՊՏՀ աշխատակիցը մասնակցել է բուհական թանգարաններին նվիրված եռօրյա աշխատաժողովի
Հոկտեմբերի 28-30-ը, ԻԿՕՄ-ի  (International Council of Museums (ICOM)) հայկական թանգարանների ազգային կոմիտեի նախաձեռնությամբ, Երևանի Վալերի  Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանում տեղի է ունեցել «Հանրահռչակումը բուհական և ակադեմիական թանգարաններում» խորագրով աշխատաժողովը, որին մասնակցել են  Հայաստանի բուհական, ակադեմիական և ինստիտուտ- թանգարանների 12 ներկայացուցիչներ: Աշխատաժողովին մեր բուհից մասնակցել է ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի աշխատակից Նանե Ավանեսյանը: Եռօրյա սեմինարները վարել են հատուկ հրավիրված փորձագետներ՝  Ստրասբուրգի համալսարանի փոխնախագահ Հյուգ Դրեսսը և Տամպերեի (քաղաք Ֆինլանդիայի հարավ-արևմուտքում) թանգարանների տնօրեն  Մարիո Ռիտա Սալոնիեմին:
Սեմինարի ընթացքում խոսվել է համալսարանական թանգարան հասկացության, դրա գործունեության, կազմակերպվող միջոցառումների, զարգացման ծրագրերի, մարքեթինգային գործիքների, բրենդի, թիրախային խմբերի  և այլնի մասին: Գործնական աշխատանքների միջոցով մասնակիցներից յուրաքանչյուրը ներկայացրել է իր թանգարանի տեսլականը, զարգացմանն ուղղված քայլերը: Այցելություններ են կատարվել դեպի ԵՊԼՀ Վալերի Բրյուսովի թանգարան, ՀՀ ԳԱԱ ԵԳԻ երկրաբանական թանգարան, մասնակիցները ծանոթացել են դրանց ստեղծման պատմությանը:
Բուհական և ակադեմիական թանգարանների ներկայացուցիչները ստացել են մասնակցության վկայականներ:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը, օգտվելով պատեհ առիթից, հայաստանյան բուհական թանգարանների հիմնախնդիրների մասին  զրուցել է ԻԿՕՄ-ի նախագահ Մարինե Հարոյանի հետ, ով մասնավորապես, նշել է, որ բուհական թանգարանների միջև կապը այնքան էլ ակտիվ չէ, մինչդեռ փոխադարձ շփումները, փորձի փոխանակումը նպաստում են թանգարանների զարգացմանը: Նրա խոսքով՝ բուհական թանգարանը պետք է լինի կենդանի, ակտիվ գործունեություն իրականացնող: Նա կարևորեց նաև այլ երկրների թանգարանների գործունեությանն իրազեկ լինելը:
«Այս աշխատաժողովի կազմակերպումը նպատակ ուներ միջազգային փորձը ներկայացնել մեր բուհական և ակադեմիական  թանգարանների  աշխատակիցներին, նախաձեռնությունը ԻԿՕՄ-ի փոխնախագահ Մարինե Մկրտչյանինն է: Հաշվի առնելով, որ աշխարհում կատարվող արագընթաց փոփոխություններն ու առաջընթացները նոր մարտահրավերներ են նետում, և մենք չենք կարող անմասն մնալ դրանից, անհրաժեշտ է ծանոթ լինել միջազգային փորձին, դրանից քաղել և կիրառել օգտակարը», -ընդգծել է Մարինե Հարոյանը և հավելել, որ նախատեսվում է դեկտեմբերին   Հայաստանում Թանգարանային կրթության կենտրոն ստեղծել, որը նպատակ ունի ներգրավելու տեղական բոլոր թանգարաններին, իրականացնելու կրթական ծրագրեր:
Մեր բաժնի աշխատակից Նանե Ավանեսյանն աշխատաժողովից վերադարձել է տպավորված՝ նշելով, որ աշխատաժողովը և' օգտակար էր, և' հաճելի:
«Կարևոր էր ոչ միայն տեսական և գործնական գիտելիքներ ստանալը, այլև միջբուհական շփումը, փորձերի փոխանակումը, քննարկումները, խնդիրների վերհանումն ու համատեղ դրանց լուծման ուղիների փնտրումը: Երեք օրերի ընթացքում հնարավորություն ստեղծվեց  նոր գործընկերներ ձեռք բերելու և  հետագայում  համագործակցելու», -ասում է նա՝ պատրաստակամություն հայտնելով  իր նպաստը ներդնելու  ՀՊՏՀ թանգարանի զարգացման գործում:
Նշենք, որ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի կենտրոնական մասնաշենքի նախասրահում բուհի պատմությունը վավերացնող 2004 թվականին հիմնադրված թանգարանը 2014 թվականի սեպտեմբերին նորովի ներկայացավ հիմնանորոգված ու նորովի ձևավորված ճեմասրահում: Չորս ցուցափեղկերը վերտառված են «Մենք փոխվում ենք», «Զարգացման նոր ճանապարհին», «Մեր ռեկտորները», «Ուսանողական  խորհուրդ» և ընդգրկում են լուսանկարներ, փոստաթղթեր, հուշանվերներ ու գավաթներ: ՀՊՏՀ թանգարան այցելեք հետևյալ հղումով՝ http://www.asue.am/am/կյանքը-հպտհ-ում/թանգարան-281:

Сотрудница АГЭУ участвовала в трехдневном семинаре, посвященном вузовским музеям
С 28-30 октября по инициативе Национального комитета армянских музеев ИКОМ-а (International Council of Museums (ICOM)) в Ереванском государственном лингвистическом университете имени Валерия Брюсова состоялся семинар на тему «Популяризация в вузовских и академических музеях», в котором участвовали 12 представителей вузовских, академических и институт-музеев Армении. В семинаре из нашего вуза участвовала сотрудница отдела информации и связей с общественностью АГЭУ Нане Аванесян. Трехдневные семинары провели специально приглашенные эксперты: зампредседателя Страсбургского университета Гюг Дресс и директор Тамперейских музеев (город в юго-западе Филяндии) Марио Рита Салониеми.
Во время семинара говорили о понятии университетский музей, о его деятельности, об организуемых мероприятиях, программах развития, маркетинговых инструментах, бренде, целевых уппах и другом. С помощью практических работ каждый из участников представил свой музей, шаги, направленные на развитие. Были посещения в музеи ЕГЛУ имени Валерия Брюсова, геологический музей НАН РА, участники ознакомились с историей их создания.
Представители вузовских и академических музеев получили сертификаты участия.
Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ, пользуясь случаем, беседовал с председателем ИКОМ-а Марине Ароян о проблемах армянских вузовских музеев, кто в частности, отметила, что связь между вузовскими музеями не совсем активна, в то время как взаимные общения, обмен опытом способствуют развитию музеев. По ее словам, вузовский музей должен быть живым, осуществляющим активную деятельность. Она подчеркнула значимость осведомленности деятельностью музеев других стран.
«Цель организации этого семинара представить международный опыт сотрудникам нашего вузовского и академических музеев, инициатива была зампредседателя ИКОМ-а Марине Ароян. Учитывая, что происходящие в мире прогрессивные изменения и прогрессы бросают новые вызовы, и мы не можем оставаться безучастными в этом, необходимо знать международный опыт, из него брать и внедрять полезное», -подчеркнула Марине Ароян и добавила, что планируется в декабре создать в Армении Центр музейного образования, который ставит цель вовлечь все местные музеи, осуществлять образовательные программы.
Сотрудница нашего отдела Нане Аванесян вернулась под впечатлением, отмечая, что семинар был и полезным, и приятным.
«Было важно получить не только теоретические и практические знания, но и межвузовское общение, обмен опытом, дискуссии, озвучивание проблем и совместный поиск путей их решения. В течение трех дней была возможность приобрести новых партнеров и в дальнейшем сотрудничать с ними», - сказала она, выражая готовность внести свой вклад в дело развития музея АГЭУ.
Отметим, что музей в холле центрального корпуса Армянского государственного экономического университета, основанный в 2004 году и рассказывающий об истории вуза, в сентябре 2014 года по-новому представился в фойе, полностью отремонтированным и с новым оформлением. Четыре баннера подписаны «Мы меняемся», «На новом пути развития», «Наши ректоры», «Студенческий совет» и включают фотографии, документы, памятные подарки и кубки. Музей АГЭУ посетите по следующей ссылке: http://www.asue.am/am/կյանքը-հպտհ-ում/թանգարան-281.