«ՀՀ տնտեսական աճի միտումները Մաքսային միությանն անդամակցելու պայմաններում» խորագրով սեմինար՝ «Ամբերդում»
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի «ՀՀ տնտեսության ոլորտային զարգացման և հարկաբյուջետային քաղաքականության հիմնախնդիրները Մաքսային միության անդամակցության պայմաններում» ծրագրի շրջանակներում այսօր խորհրդակցությունների սրահում կայացավ «ՀՀ տնտեսական աճի միտումները Մաքսային միությանն անդամակցելու պայմաններում» խորագրով գիտական սեմինար՝ ծրագրի կատարողներ, տ.գ.թ., դոցենտ Ֆրիդա Բահարյանի և ասպիրանտ Հասմիկ Հովակիմյանի բանախոսությամբ:
Ֆրիդա Բահարյանը խոսեց հարկային համակարգերի ներդաշնակեցման, ներդաշնակեցման գործընթացի փուլերի, ուղղակի հարկերի ներդաշնակեցման հիմնական ուղղությունների մասին, լուսապատկերի միջոցով ներկայացրեց ուշագրավ տվյալներ, զեկուցման ավարտից հետո պատասխանեց ներկաների հարցերին: Հասմիկ Հովակիմյանը ներկայացրեց ՀՀ և ՄՄ մի քանի երկրների տնտեսական համեմատություն, ապա՝ տնտեսական աճի ավելացման ուղղությամբ ռիսկերը, արտահանման-ներմուծման գործակիցները, գլոբալ, ինովացիոն մրցունակության համաթվերը, համախառն մրցունակության միգրացիայի գործակիցները ՌԴ-ի հետ (2013թ.), 2013-2015 թթ. հարկաբյուջետային ամփոփ ցուցանիշները, ներմուծվող ապրանքների՝ ՀՀ գործող և ՄՄ դրույքաչափերը, խոսեց հարկային և մաքսային օրենսդրության ներդաշնակեցման ռազմավարկան ծրագրի մասին:
Սեմինարի ավարտին թեմային առնչվող ամփոփ վերլուծություններով հանդես եկավ հետազոտական խմբի ղեկավար, ՀՊՏՀ միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանը, ով կարևորեց «Ամբերդում» տիրող, իր խոսքով՝ հավասարության մթնոլորտը: «Ցանկանում եմ նշել, որ մենք «Ամբերդը» ընկալում ենք որպես լուրջ գործընկեր և ուզում եմ շեշտել այստեղ տիրող փոխադարձ ընկալման մթնոլորտի կարևորությունը»,-ասաց պրոֆեսորը:
Իր գոհունակությունը հայտնեց նաև հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը՝ ներկայացվածը գնահատելով որպես հետաքրիր աշխատանք, թիմին մաղթեց հաջողություն:

Семинар в «Амберд»-е на тему «Тенденции экономического развития РА в условиях присоединения к Таможенному союзу»
Количество просмотров: 1379
Сегодня  в  рамках  программы   «Проблемы  развития  экономической  области  и  бюджетно-налоговой  политики  РА  в  условиях  присоединения  к  Таможенному  союзу»  в  конференц-зале исследовательского  центра «Амберд»  состоялся научный  семинар  на  тему  «Тенденции  экономического  развития  РА  в  условиях  присоединения  к  Таможенному  союзу», исполнители  программы:  выступления  к.э.н., доцента  Фриды  Баарян  и  аспиранта  Асмик  Овакимян.
Фрида  Баарян  говорила   о  гармонизации  налоговых  систем,  этапах  процесса  гармонизации, основных  направлениях  гармонизации  прямых  налогов, с  помощью  проектора  представила  интересные  данные, после  доклада  ответила  на  вопросы  присутствующих. Асмик  Овакимян   представила  экономическое  сравнение  РА  и  нескольких  стран  ТС,  затем риски  экономического  роста, коэффицент  импорт-экспорта, индексы  глобальной, инновационной  конкурентоспособности, коэффиценты  миграции  валовой  конкурентоспособности  с  РФ (2013г.), краткие  бюджетно-налоговые  показатели 2013-2015 гг.,   ставки  действующих  в  РА  и  ТС импортированных  товаров, говорила  о  стратегической  программе  гармонизации  налогового  и  таможенного  законодательства.
В  конце  семинара  с  обобщенными  анализами,  касающихся  темы, выступил  руководитель  исследовательской  группы, заведующий  кафедрой  микроэкономики  и  организации  предпринимательской  деятельности  АГЭУ, д.э.н., профессор  Микаел  Мелкумян,  кто  подчеркнул       господствующую  в  «Амберде», по  его  словам,  атмосферу  равенства. «Хочу  отметить,  что  мы  воспринимаем   «Амберд»   в  качестве  серьезного  партнера  и  хочу  подчеркнуть  значимость  господствующей  здесь  атмосферы  взаимного  восприятия»,-сказал  профессор.
Свое  удовлетворение  выразил  и  директор  исследовательского  центра  Самвел  Аветисян,  оценивая  представленное  как  интересную  работу,  пожелал  команде  успехов.