Դիտումների քանակ՝ 1104
«Զարգացման ժամանակակից մարտահրավերներ» խորագրով ՀՊՏՀ 24-րդ գիտաժողովը, որը մեկնարկել էր երեկ, այսօր իր աշխատանքը շարունակեց բաժանմունքներում: Ինչպես հայտնի է, երեկ սկսել էին աշխատել 3՝ «ՀՀ սոցիալ-տնտեսական զարգացման գերակայությունները», «Ֆինանսական շուկաներ և ենթակառուցվածքներ», «Միջազգային տնտեսական համագործակցություն և կրթության որակի ապահովում» բաժանմունքները: Այսօր իր աշխատանքը սկսեց նաև «Կայուն զարգացման ապահովում» բաժանմունքը՝ ՀՊՏՀ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետում՝ ֆակուլտետի դեկան, տ.գ.թ., դոցենտ Մանուկ Մովսիսյանի համակարգմամբ:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինն այցելեց Զեյթունում տեղակայված ֆակուլտետի մասնաշենք և մասնակցեց բաժանմունքի աշխատանքներին: «Երեկվանից մեր բուհում մեկնարկել է «Զարգացման ժամանակակից մարտահրավերներ» խորագրով 24-րդ գիտաժողովը և ուրախալի է, որ բաժանմունքներից մեկի աշխատանքն էլ կազմակերպվել է մեր ֆակուլտետում, ինչի կապակցությամբ շնորհավորում եմ: Սա շատ կարևոր է մեզ համար, որովհետև մեր ֆակուլտետի 3 մասնագիտություններն էլ կիրառական նշանակություն ունեն, իսկ մեր գիտնականների ներկայացրած զեկուցումների թեմաներն էլ բավական արդիական են»,- հայտարարեց բաժանմունքի համակարգող, ֆակուլտետի դեկան Մանուկ Մովսիսյանը: Բացման խոսքից հետո ներկայացվեց առաջին զեկուցումը՝ «Մարդկային կապիտալի անուղղակի գնահատումը Հայաստանում» թեմայով՝ ՀՊՏՀ տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի ասիստենտ, տ.գ.թ. Կարինե Հարությունյանի և նույն ամբիոնի դոցենտ, տ.գ.թ., Ելենա Մանուկյանի համահեղինակությամբ: Զեկուցումը ներկայացրեց Կարինե Հարությունյանը:
Մեզ հետ զրույցում ֆակուլտետի դեկանը նշեց, որ գիտաժողովի նկատմամբ հետաքրքրությունը բարձր է, բաժանմունք է ներկայացվել 23 զեկուցում, ինչը շատ ոգևորիչ է: Մանուկ Մովսիսյանը հույս հայտնեց, որ հետագա տարիներին գիտաժողովի որևէ բաժանմունքն իրենց ֆակուլտետում կազմակերպելը դրական արդյունք կտա, որակապես կփոխվեն նաև զեկուցումները: «Համալսարանը կրթականից բացի գիտական բաղադրիչ է պարունակում և վերջին տարիներին այս բաղադրիչն ամրապնդելու ուղղությամբ բուհի ղեկավարության կողմից հստակ ջանքեր են ներդրվում, ինչը ուրախալի փաստ է: Գիտաժողովի առիթով ևս մեկ անգամ շնորհավորում եմ բոլորիս»,- նշեց ֆակուլտետի դեկանը:
Այսօր իրենց աշխատանքներն են շարունակել նաև «Ֆինանսական շուկաներ և ենթակառուցվածքներ», «Միջազգային տնտեսական համագործակցություն և կրթության որակի ապահովում» բաժանմունքները:

24-ая  научная  сессия  АГЭУ  на  тему  «Современные  вызовы  развития»,  открытие  которой  было  вчера,  сегодня  продолжила  свою  работу  в  секциях.  Как  известно, вчера  начали  работать  3  сеции:  «Приоритеты  социально-экономического  развития», «Финансовые  рынки  и  инфраструктуры», «Международное  экономическое  сотрудничество  и  обеспечение  качества  образования». Сегодня  свою  работу   начала  и  секция   «Обеспечение  стабильного  развития»на  факультете  информатики  и  статистики,  координатором  которой   декан  факультета, к.э.н., доцент Манук  Мовсисян.
Отдел  информации  и  связей  с  общественностью  посетил   корпус  факультета, размещенного  в  Зейтуне,  и  участвовал  в  работах  секции. «Со  вчерашнего  дня  в  нашем  вузе  началась  24-ая  научная  сессия  на  тему  «Современные  вызовы  развития» и  отрадно,  что  работа  одной  из  секций   организована  у  нас  на  факультете, с  чем  и  поздравляю. Это  очень  важно  для  нас,  так  как   3  специальности  нашего  факультета   имеют  прикладное   значение, а  темы  докладов, представленных  нашими    учеными, достаточно актуальны»,- объявил  координатор  секции, декан  факультета  Манук  Мовсисян. После  приветственного  слова  был  представлен  первый  доклад  на  тему   «Непрямая  оценка  человеческого  капитала  в  Армении» ассистента  кафедры  экономико-математических  методов  АГЭУ, к.э.н.  Карине  Арутюнян   в  соавторстве  с  доцентом  той  же  кафедры, к.э.н.  Эленой  Манукян.  Доклад  представила  Карине  Арутюнян.
В  беседе  с  нами  декан  факультета  отметил, что  интерес  к  сессии  велик,  в  секцию  представлены  23  доклада, что  очень  вдохновляет.  Манук  Мовсисян  выразил  надежду,  что  в  будущем  организация  секции  научной  сессии  на  их  факультете  будет  иметь  положительный  результат, качественно  изменятся  и  доклады.  «Университет  кроме  образовательного  включает  и  научный  компонент  и  в  последние  годы   для  укрепления  этого   компонента   руководство   вуза  прилагает  особые  усилия, что  и  отрадно.  По  поводу  научной  сессии  еще  раз  поздравляю  всех  нас»,- отметил  декан  факультета.
Сегодня  свои  работы  продолжили  и  секции    «Финансовые  рынки  и  инфраструктуры», «Международное  экономическое  сотрудничество  и  обеспечение  качества  образования».
Отметим, что  начавшаяся  вчера  ежегодная  университетская  научная  сессия  трехдневная,  будет  обобщена  завтра.