ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանի ելույթով այսօր բացվեց ՀՊՏՀ 24-րդ գիտաժողովը՝ «Զարգացման ժամանակակից մարտահրավերներ» խորագրով:
Ողջունելով գիտաժողովի մասնակիցներին և ընդգծելով, որ համալսարանական տարեկան գիտաժողովը մեկ հարկի տակ է համախմբել համալսարանական, գիտական և ակադեմիական շրջանակներին՝ Կորյուն Աթոյանը մասնավորապես նշեց. «Համաշխարհային զարգացումները և ներկա իրողությունները նոր մարտահրավերներ են պետությունների համար և պարտադրում են զարգացման նոր լուծումներ: Հարափոփոխ աշխարհում կատարվող իրադարձություններն ու զարգացումներն իրենց անմիջական ազդեցությունն են ունենում նաև մեր երկրի զարգացման վրա, հետևաբար անհրաժեշտություն է դառնում տնտեսական զարգացման համար նոր մոտեցումների կիրառումը:
Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության 2014-2017թթ. ծրագիրը արձանագրում է բարենպաստ գործարար միջավայրի ձևավորումը ՝ որպես ներդրումների ներգրավման գրավական: Այս նպատակին հասնելու համար նախատեսված են մի շարք քայլեր, ընդգծված են առաջնահերթություն համարվող ոլորտներ»:

Сегодня  выступлением  ректора  АГЭУ, доктора  экономических  наук, профессора  Корюна  Атояна   состоялось  открытие  24-ой  научной  сессии  АГЭУ  на тему  «Современные  вызовы  развития».
Приветствуя  участников  научной  сессии  и  подчеркнув,  что  университетская  ежегодная  научная  ссесия  объединила  университетские, научные  и  академические  круги, Корюн  Атоян,  в  частности,  отметил: «Мировые  развития  и  сегодняшние  реалии  -- новые  вызовы  для  государств  и  устанавливают  новые  решения  развития. Происходящие  события  и  развития  постоянно  изменяющегося  мира  непосредственно  воздействуют  и  на  развитие  нашей  страны, следовательно,  становится  необходимостью  применение   новых  подходов  для  экономического  развития. Программа  Правительства  Республики  Армения  2014-2017гг.  представляет  формирование   благоприятной  бизнес-среды   в  качестве  гарантии  для  привлечения  инвестиций. Для  достижения  этой  цели  планируется  много  шагов, включены  приоритетные  области».