Գիտաժողովի աշխատանքը շարունակվեց բաժանմունքներում
«Զարգացման ժամանակակից մարտահրավերներ» ՀՊՏՀ տարեկան գիտաժողովի լիագումար նիստից և ընդմիջումից հետո գիտաժողովի աշխատանքային առօրյան շարունակվեց  բաժանմունքներում:
«ՀՀ սոցիալ-տնտեսական զարգացման գերակայությունները» բաժանմունքի համակարգող, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր, ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնի վարիչ Յուրի Սուվարյանի ողջույնի խոսքով սկսվեց նշյալ բաժանմունքի աշխատանքը: Նա մասնակիցներին մաղթեց հագեցած ու արդյունավետ գիտական լսումներ ու քննարկումներ: Նիստին ներկա էր ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, ՀՊՏՀ Գյումրու մասնաճյուղի տնօրեն Սամսոն Դավոյանը:
Առաջինը ելույթ ունեցավ ՀՊՏՀ միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի ասպիրանտ Անուշ Ազատյանը՝ «Արդյունաբերական քաղաքականության կիրառումը որպես երկրի տնտեսության զարգացման գրավական» թեմայով:
Երկրորդ՝  «Ֆինանսական շուկաներ և ենթակառուցվածքներ» բաժանմունքի համակարգող, ՀՊՏՀ ֆինանսների ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Աշոտ Սալնազարյանը ողջունելով իր բաժանմունքի մասնակիցներին՝ նշեց, որ նման գիտաժողովները դռներ են բացում հատկապես երիտասարդ հետազոտողների համար և ուղի են հարթում, որ նրանք հնարավորինս շուտ գտնեն իրենց տեղը գիտության ոլորտում:
Առաջին զեկուցողն էր ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ասպիրանտ Տարոն Վարազդատյանը, թեման՝ «Անբարեխիղճ մրցակցությունը որպես ձեռնարկատիրության զարգացման խոչընդոտ»:
«Միջազգային տնտեսական համագործակցություն և կրթության որակի ապահովում» բաժանմունքի աշխատանքները մեկնարկեցին բաժանմունքի համակարգող, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանի ողջույնի խոսքով: Այնուհետև մասնակիցները սկսեցին ներկայացնել իրենց զեկուցումները:

После   пленарного  заседания    ежегодной  научной  сессии  АГЭУ «Современные  вызовы  развития» и  перерыва  рабочий  день  сессии  продолжился  в  секциях.
Координатор  секции  «Приоритеты  социально-экономического  развития», академик  НАН  РА,  доктор  экономическиз  наук, профессор, заведующий  кафедрой  управления  АГЭУ  Юрий  Суварян  с  приветственного  слова  начал  работу  указанной  секции.  Он  пожелал  участникам  насыщенных  и   эффективных  научных  слушаний  и  дискуссий. На  заседании  присутствовал  проректор  по  научным  работам  и  внешним  связям  АГЭУ  Гагик  Варданян,  директор  Гюмрийского  филиала  АГЭУ  Самсон  Давоян.
Первым  выступил  аспирант  кафедры  микроэкономики  и  организации  предпринимательской  деятельности  Ануш  Азатян  на  тему «Применение  промышленной  политики  как  гарантия  экономического  развития  страны».
Координатор  второй  секции  «Финансовые  рынки  и  инфраструктуры»,  заведующий  кафедрой  финансов  АГЭУ, доктор  экономических  наук, профессор  Ашот  Салназарян,  приветствуя  участников  своей  секции,  отметил, что  подобные научные  сессии открывают  двери  особенно  для  молодых  исследователей  и  прокладывают  дорогу,  чтобы  они   по  возможности  быстро  нашли  свое  место  в  области  науки.
Первым  докладчиком  был  аспирант  академии  государственного  управления  РА  Тарон  Вараздатян  на  тему  «Недобросовестная  конкуренция  как преграда  предпринимательского  развития».
Работы  секции  «Международное  экономическое  сотрудничество  и  обеспечение  качества  образования» начались  с  приветственного  слова  координатора  секции, директора  исследовательского  центра  «Амберд», д.э.н., профессора  Самвела  Аветисяна. Затем  участники  начали  представлять  свои  доклады.