Բացվեց «Զարգացման ժամանակակից մարտահրավերներ» խորագրով ՀՊՏՀ 24-րդ գիտաժողովը (լուսանկարներ)
ՀՊՏՀ հանդիսությունների մեծ դահլիճում այսօր մեկնարկեց «Զարգացման ժամանակակից մարտահրավերներ» խորագրով համալսարանի 24-րդ գիտաժողովը, որին ներկա էին ՀՊՏՀ ռեկտոր, դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, պրոռեկտորները, համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ: Գիտաժողովը հյուրընկալել էր ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանին:
«Համալսարանի այս տարվա գիտաժողովը տարբերվում է նախորդներից զեկուցումների ռեկորդային թվով՝ 230-ից ավելի զեկուցում ունենք, որոնք այս օրերին կհնչեն բաժանմունքներում»,- հայտարարեց գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը և գիտաժողովը բացելու համար խոսքը տրամադրեց ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին:
Ողջունելով գիտաժողովի մասնակիցներին և ընդգծելով, որ համալսարանական տարեկան գիտաժողովը մեկ հարկի տակ է համախմբել համալսարանական, գիտական և ակադեմիական շրջանակներին՝ Կորյուն Աթոյանը մասնավորապես նշեց. «Համաշխարհային զարգացումները և ներկա իրողությունները նոր մարտահրավերներ են պետությունների համար և պարտադրում են զարգացման  նոր լուծումներ: Հարափոփոխ աշխարհում կատարվող իրադարձություններն ու զարգացումներն իրենց անմիջական ազդեցությունն են ունենում նաև մեր երկրի զարգացման վրա, հետևաբար անհրաժեշտություն է դառնում տնտեսական զարգացման համար նոր մոտեցումների կիրառումը:
Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության 2014-2017թթ. ծրագիրը արձանագրում է բարենպաստ գործարար միջավայրի ձևավորումը ՝ որպես ներդրումների ներգրավման գրավական: Այս նպատակին հասնելու համար նախատեսված են մի շարք քայլեր, ընդգծված են առաջնահերթություն համարվող ոլորտներ»: Ռեկտորը նշեց, որ հայաստանյան տնտեսության բոլոր շերտերի և հիմնախնդիրների ամբողջ ներկապնակին մասնագիտական, փորձագիտական անդրադարձ կարվի այս եռօրյա գիտաժողովի շրջանակներում, մասնակիցների ուշադրության կենտրոնում են տասնյակ հարցեր, որոնք վերաբերում են մեր հանրապետության սոցիալ-տնտեսական զարգացման գերակայություններին, ֆինանսական շուկաներին և ենթակառուցվածքներին, միջազգային տնտեսական համագործակցությանն ու կրթության որակի, ինչպես նաև կայուն զարգացման ապահովմանը: Կորյուն Աթոյանը ներկայացրեց նաև Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում գիտության զարգացմանը միտված քայլերը՝ ընդգծելով, որ բուհական գիտության զարգացման համար համալսարանը հատկացնում է սեփական միջոցների 3,7 տոկոսը: Ռեկտորի ելույթին կարող եք ծանոթանալ՝ այստեղ:
ՀՊՏՀ ռեկտորի ելույթից հետո բացվեց լիագումար նիստը և խոսքը տրամադրվեց ՀՀ ԿԳՆ գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանին, ով հանդես եկավ «Հայաստանի Հանրապետությունում գիտության ոլորտի բարեփոխումների վիճակը և հեռանկարները» զեկուցմամբ: Մինչ զեկուցումը՝ կոմիտեի նախագահը շնորհակալություն հայտնեց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին և համալսարանի կոլեկտիվին՝ նման գիտաժողով կազմակերպելու և իրեն հրավիրելու համար, ապա անդրադառնալով ՀՊՏՀ-ում գիտության զարգացմանը միտված քայլերին, որոնց մասին խոսեց ռեկտորն իր ելույթում, նշեց, որ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը այն քիչ բուհերից է, որտեղ ֆինանսական լուրջ ներդրումներ են արվում գիտության զարգացման համար: «Սա, իհարկե, պարոն Աթոյան, շատ գովելի փաստ է»,- ասաց Սամվել Հարությունյանը:
Կոմիտեի նախագահն իր զեկուցման մեջ ներկայացրեց գիտության պետական կոմիտեի ստեղծման պատմությունը, կոմիետի կայացման համար անհրաժեշտ պետական որոշումները, գործունեության տիրույթը, Հայաստանում գիտության զարգացման թիրախները՝ մինչև 2020թվականը, որոնց մեջ առանցքային է հայագիտության զարգացումը,  գիտության ոլորտի աշխատակիցների թվաքանակը, ֆինանսավորման ձևերը, պետական նպատակային ծրագրերը, կոմիտեում ստեղծված տվյալների բազան՝ շուրջ 29.000 գիտնականի մասին, 2008թվականից հետո հայաստանյան գիտական աշխատանքների հղումների քանակը, գերակայություններն ու միջազգային համագործակցությունը:
Լիագումար նիստի երկրորդ զեկուցումը՝ «Գիտական հետազոտությունների և ուսումնական գործընթացների ինտեգրման արդի հիմնախնդիրները» թեմայով գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանինն էր: Ընդարձակ զեկուցման մեջ պրոռեկտորն անդրադարձավ գիտական և կրթական գործընթացների փոխկապակցման և ինտեգրման անհրաժեշտությանը՝ մասնավորապես նշելով, որ բարձրագույն կրթության համակարգում գիտական հենքի բացակայությունը բերում է նրան, որ շրջանավարտները մրցունակ չեն լինում աշխատաշուկայում: Պրոռեկտորի խոսքով՝ գիտական և կրթական կառույցների մեկուսացումը միմյանցից նվազեցնում է երկուսի ներուժը: Գագիկ Վարդանյանն անդրադարձավ գիտական հետազոտություններն ուսումնական գործընթացին ավելի սերտ կապելու անհրաժեշտության մասին:
Լիագումար նիստն այսքանով ավարտվեց: Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանին ուղեկցեցին «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոն, որտեղ ներկայացրեցին կենտրոնի գործունեությունը, ծրագրերը:
Այսօր ժամը 14.00-ից սկսած գիտաժողովն աշխատանքները կշարունակի բաժանմունքներում: Առաջիկա երեք օրերին աշխատանքները կընթանան հետևյալ 4 բաժանմունքներում՝ «ՀՀ սոցիալ-տնտեսական զարգացման գերակայությունները», «Ֆինանսական շուկաներ և ենթակառուցվածքներ», «Միջազգային տնտեսական համագործակցություն և կրթության որակի ապահովում» և «Կայուն զարգացման ապահովում»:

Сегодня в большом актовом зале АГЭУ состоялось открытие 24-ой научной сессии университета на тему «Современные вызовы развития», на котором присутствовали ректор АГЭУ, доктор, профессор Корюн Атоян, проректора, представители профессорско-преподавательского коллектива университета, студенты. Гостем конференции был председатель государственного комитета науки МОН РА Самвел Арутюнян.
«Научная сессия этого года университета отличается от предыдущих рекордным количеством докладов, имеем более 230-ти докладов, которые в эти дни прозвучат в секциях»,- объявил проректор по научным работам и внешним связям Гагик Варданян и для открытия сессии слово передал ректору АГЭУ Корюну Атояну.
Приветствуя участников сессии и подчеркнув, что университетская ежегодная научная сессия объединила университетские, научные и академические круги, Корюн Атоян, в частности, отметил: «Мировые развития и сегодняшние реалии -- новые вызовы для государств и устанавливают новые решения развития. Происходящие события и развития постоянно изменяющегося мира непосредственно воздействуют и на развитие нашей страны, следовательно, становится необходимостью применение новых подходов для экономического развития. Программа Правительства Республики Армения 2014-2017гг. представляет формирование благоприятной бизнес-среды в качестве гарантии для привлечения инвестиций. Для достижения этой цели планируется много шагов, включены приоритетные области».
Ректор отметил, что в рамках этой трехдневной сессии будет сделано профессиональное, экспертное обращение ко всем слоям армянской экономики и проблемам, в центре внимания участников десятки вопросов, которые относятся приоритетов социально-экономического развития республики, финансовых рынков и инфраструктур, международного экономического сотрудничества и качества образования, а также обеспечения стабильного развития. Корюн Атоян представил и шаги, направленные на развитие науки в Армянском государственном экономическом университете, подчеркивая, что для развития вузовской науки университет выделяет 3,7 процентов собственных средств. С выступлением ректора можете ознакомиться здесь.
После выступления ректора АГЭУ открылось пленарное заседание и слово было предоставлено председателю государственного комитета науки МОН РА Самвелу Арутюняну, кто выступил с докладом «Состояние преобразований области науки Республики Армения и перспективы». До начала доклада председатель комитета выразил признательность ректору АГЭУ Корюну Атояну и коллективу университета за организацию подобной конференции и приглашение, затем обращаясь к шагам, направленным на развитие науки в АГЭУ, о которых говорил ректор в своем выступлении, отметил, что Армянский государственный экономический университет один из тех немногих вузов, где вкладываются серьезные финансовые инвестиции на развитие науки. «Это, конечно, господин Атоян, очень похвальный факт»,- сказал Самвел Арутюнян.
Председатель комитета представил в своем докладе историю создания государственного комитета науки, необходимые государственные решения для становления комитета, спектр деятельности, цели развития науки в Армении до 2020 года, среди которых стержневым является развитие арменоведения, численность сотрудников области науки, виды финансирования, государственные целевые программы, база данных 29.000 ученых, созданная в комитете, количество ссылок армянских научных работ после 2008 года, приоритеты и международное сотрудничество.
Второй доклад пленарного заседания на тему «Актуальные проблемы интегрирования процесса научных исследований и учебного процесса» представил проректор по научным работам и внешним связям Гагик Варданян. В подробном докладе проректор обратился к взаимосвязи научного и учебного процессов и необходимости интеграции, в частности, отмечая, что отсутствие научной основы в системе высшего образования приводит к тому, что выпускники не бывают конкурентоспособными на рынке труда. По словам проректора, изоляция друг от друга научной и образовательной структур снижает потенциал обеих структур. Гагик Варданян обратился к необходимости более тесной связи научных исследований с учебным процессом.
Таким образом пленарное заседание закончилось. Ректор Корюн Атоян, проректор по научным работам и внешним связям Гагик Варданян, директор ииследовательского центра «Амберд» Самвел Аветисян провели председателя государственного комитета науки МОН РА Самвела Арутюняна в исследовательский центр «Амберд», где представили деятельность, программы центра.
Сегодня, начиная с 14.00, конференция продолжит работы в секциях. В ближайшие три дня работы пройдут в 4 секциях: «Приоритеты социально-экономического развития», «Финансовые рынки и инфраструктуры», «Международное экономическое сотрудничество и обеспечение качества образования» и «Обеспечение стабильного развития».