Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն ունի նոր գործընկեր՝ Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունն  (ՀԳՀՄ) է: Այսօր ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը և միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր, որը նախատեսում է ՀԳՀՄ անդամ կազմակերպությունների և համալսարանի միջև ինստիտուտցիոնալ կապերի հաստատում, համագործակցություն աշխատաշուկայի պահանջարկի ուսումնասիրման և դրանից բխող ուսումնական ծրագրերի և կրթական չափորոշիչների բարելավման ուղղությամբ՝ օգտագործելով նաև Տեմպուսի ծրագրերի տեխնիկական առաջադրանքները, համատեղ կլոր սեղանների, վերապատրաստումների, սոցիալ-տնտեսական տարբեր թեմաների շուրջ սեմինարների կազմակերպում՝ դասախոսների, ուսանողների, ինչպես նաև միության անդամ գործատուների մասնակցությամբ, գիտական հոդվածների հրապարակում, ինովացիոն ծրագրերի իրականացում:
ՀԳՀՄ-ն կաջակցի ՀՊՏՀ-ին ուսանողների ուսումնական և արտադրական պրակտիկաները միությունում և նրա անդամ կազմակերպություններում անցկացնելու, շրջանավարտներին աշխատանքի տեղավորելու գործում: ՀՊՏՀ կողմից ևս նախատեսվում են մի շարք քայլեր, ինչպես օրինակ՝ ՀՊՏՀ դասախոսների կողմից միությունում սեմինարների անցկացում, միության կողմից աշխատաշուկայի ուսումնասիրման ժամանակ ՀՊՏՀ ուսանողների մասնակցության ապահովում: Համագործակցությունը թվարկածով չի ավարտվում, համաձայնագիրը նախատեսում է փոխգործակցության այլ ուղղություններ ևս:
ՀԳՀՄ նախագահ Գագիկ Մակարյանը ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին հայտնեց, որ իրենք հետաքրքրված են նաև ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի, հետագայում նաև՝ Բրիտանական բիզնես դպրոցի հետ համագործակցությամբ:
Համաձայնագրի ստորագրումից հետո ՀԳՀՄ նախագահ Գագիկ Մակարյանն այցելեց «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոն, որտեղ կենտրոնի «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն Վարդան Աթոյանը համառոտ ներկայացրեց կենտրոնի գործունեությունը, նրան նվիրեց «Ամբերդ» մատենաշարի օրինակներ, ինչպես նաև իր հեղինակած «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» (դասախոսություններ) գիրքը: Խոսվեց նաև կենտրոնի հետ համագործակցության հնարավորությունների մասին:

У Армянского государственного экономического университета новый партнер, Республиканский союз работодателей Армении (РСРА). Сегодня ректор АГЭУ Корюн Атоян и председатель союза Гагик Макарян подписали соглашение о сотрудничестве, которое планирует утверждение институциональных связей между университетом и организациями-членами РСРА, организацию семинаров на социально-экономические разные темы с участием студентов, преподавателей, а также работодателей членов союза, сотрудничество в исследовании требования рынка труда и вытекающего из этого улучшения образовательных стандартов и учебных программ, используя также технические задания программы Темпуса, организацию совместных круглых столов, переподготовок, публикацию научных статей, осуществление инновационных программ.
РСРА посодействует студентам АГЭУ в деле проведения учебных и производственных практик в союзе и организациях-членов союза, а также в деле трудоустройства выпускников. Со стороны АГЭУ планируются определенные шаги, такие как например, проведение преподавателями АГЭУ семинаров в союзе, обеспечение участия студентов АГЭУ при исследовании союзом рынка труда. Сотрудничество не заканчивается только по перечисленным действиям, соглашение предусматривает взаимосотрудничество и по другим направлениям.
Председатель РСРА Гагик Макарян сообщил ректору Корюну Атояну, что они заинтересованы в сотрудничестве с исследовательским центром «Амберд», а в дальнейшем и Британской бизнес-школой.
После подписания соглашения председатель РСРА Гагик Макарян посетил исследовательский центр «Амберд», где директор программы «Исследования национальной безопасности» центра Вардан Атоян кратко представил деятельность центра, подарил ему серийные экземпляры «Амберд», а также свою авторскую книгу (лекции) «Исследования национальной безопасности». Говорили и о возможностях сотрудничества с центром.