Այսօր տոն էր ՀՊՏՀ աշխատանքի տնտեսագիտության ամբիոնի դոցենտ, համալսարանի արհմիութենական կոմիտեի նախագահ, բազմավաստակ գիտնական-մանկավարժ Գրիգոր Տերտերյանի կյանքում: Մի մարդու, ում գործունեության տասնամյակները միահյուսված են մեր համալսարանի տարեգրությանը, որի ընթացքում նրան ճանաչել ենք որպես սիրված դասախոսի, բանիմաց ու հմուտ կառավարչի, սրտացավ գործընկերոջ: Նրա 70-ամյակը նշում էին և՛ հարազատ ամբիոնում, և՛ արհկոմիտեում:
Հոբելյարին շնորհավորեցին նաև ռեկտորատում. ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի, ուսանողության անունից շնորհավորեց Գրիգոր Տերտերյանի հոբելյանը և հանձնեց շնորհավորական ուղերձ: Ռեկտորը նշեց, որ Գրիգոր Տերտերյանը կանգնած է համալսարանի ստեղծման ակունքներում, հայտնի է որպես սիրված դասախոս, լավ մարդ ու ընկեր: Ջերմ բարեմաղթանքներից հետո ռեկտորը խոսքը փոխանցեց ներկաներին: Գրիգոր Տերտերյանի աշխատանքային եռանդի, նվիրվածության, մարդկային դրական հատկանիշների մասին խոսեց ՀՊՏՀ ռեկտորի խորհրդական Գրիգոր Կիրակոսյանը, ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը ընդգծեց հոբելյարի կազմակերպական բարձր ունակությունները, իսկ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը հիշեց նրան որպես իր դասախոսի, որպես համալսարանի ստեղծման և կայացման ճանապարհին կանգնած անհատի՝ նշելով, որ Գրիգոր Տերտերյանը հոգեհարազատ մարդ կոլեկտիվի համար: Գրիգոր Տերտերյանն իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց ռեկտորատին և անձամբ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին իր գործունեությունը գնահատելու համար: «Ես սիրում եմ իմ կոլեկտիվը, հաճույքով կշարունակեմ իմ գործունեությունը կոլեկտիվի հաջողությունների համար»,- ասաց նա:
Աշխատանքի տնտեսագիտության ամբիոնում ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Մարտիրոս Պետրոսյանը, ամբիոնի և արհկոմիտեի գործընկերները հոբելյարին հասցեագրեցին ջերմ ու սրտառուչ խոսքեր, արժևորեցին նրա անցած ուղին ու մարդկային կերպարը:
Գրիգոր Տերտերյանին աշխատանքի տնտեսագիտության ամբիոնի կոլեկտիվը հղել է հետևյալ խոսքը.
Եթե փորձենք թվերի ու փաստերի լեզվով ներկայացնել նրա կյանքի ուղին, ապա կգրվի մանկավարժ-գիտնականին բնորոշ կենսագրություն: Այսպեսª ծնվել է 1944 թվականի հոկտեմբերի 25-ին Երևանում: 1962թ-ին ավարտել է Ս.Սպանդարյանի անվան միջնակարգ դպրոցը, աշխատել Երևանի Էլեկտրաապարատների, այնուհետև Ավտոպահեստամասերի գործարաններում:
1969թ.-ին ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտական ֆակուլտետը և անմիջապես սկսել մանկավարժական գործունեությունը Երևանի կոոպերատիվ տեխնիկումում: 1970 թ. աշխատանքի է անցել ԵՊՀ տնտեսագիտական ֆակուլտետում որպես ՀԼԿԵՄ բյուրոյի քարտուղար: 1971-ից արդեն ասիստենտ էր ժողտնտպլանավորման, 1973-իցª աշխատանքի էկոնոմիկայի և գիտական կազմակերպման ամբիոններում: 1975-ին տեղափոխվել է ԵԺՏԻ նույն ամբիոն, որտեղ 1977-ից ավագ դասախոս էր:
1978-ին պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն «Աշխատանքի արտադրողականության բարձրացման նյութական խթանման կատարելագործումը արդյունաբերության մեջ» թեմայով և ստացել տնտեսագիտության թեկնածուի գիտական աստիճան: 1983-ին նրան շնորհվել է դոցենտի կոչում:
1984-1995 թթ. նա դրսևորել է կազմակերպչական իր հմտությունները ինստիտուտի արհկոմիտեի նախագահի պաշտոնում:
1995-ից աշխատանքի էկոնոմիկայի ամբիոնի դոցենտ էր և կառավարման ֆակուլտետի դեկան: Եղել է տնտեսագիտության գծով գիտական աստիճաններ շնորհող խորհրդի անդամ, իսկ 1994-2008 թթª. գիտքարտուղարը: Այսօր դարձյալ ղեկավարում է արհմիութենական կոմիտեի աշխատանքները:
Գրիգոր Տերտերյանը աշխատանքի արտադրողականության, աշխատանքի ձևերի ու համակարգերի, նյութական խթանման, աշխատանքի նորմավորման, ԱԳԿ հիմնահարցերին նվիրված 50-ից ավելի գիտական աշխատանքների ու հոդվածների հեղինակ է:
Ահա հիմնական գծերով այսպիսին է գիտնական-մանկավարժի 45-ամյա աշխատանքի ուղին: Սակայն ամբողջական չի լինի Գրիգոր Տերտերյան անհատականության նկարագիրը, եթե բավարարվենք միայն կենսագրական կարևոր փաստերի արձանագրմամբ: Խիստ և կայուն բնավորություն, ճկուն միտք, աշխատասիրություն, գործին անմնացորդ նվիրվածություն, բարի ուշադիր, զուսպ, բայց միևնույն ժամանակ զգացմունքային խառնվածք, հուսալի, վստահելի ընկեր, ուրիշի հոգսն իրենը դարձնող և անհրաժեշտության դեպքում աջակցության ձեռք մեկնող անհանգիստ անձնավորություն: Վստահ ենքª այսպես կբնութագրեն Գրիգոր Տերտերյանին նրան ճանաչողները, իսկ վերջիններիս թիվը շատ մեծ է: Նա սիրված ու գնահատված է թե՛ ուսանողների, թե՛ գործընկերների կողմից և այն երջանիկներից է, ով մշտապես արժանանում է փոխադարձ ջերմ վերաբերմունքի:
Շնորհավորելով հարգարժան Գրիգոր Տերտերյանին ծննդյան 70-ամյակի առիթովª ուզում ենք նրան միշտ տեսնել առողջ, ուրախ, իրեն հատուկ եռանդով լի և նոր ու հետաքրքիր գործերի հեղինակ:

Сегодня праздник в жизни доцента заведующего кафедрой экономика труда АГЭУ, председателя профсоюзного комитета университета, выдающегося ученого-педагога Григора Тертеряна. Человека, чьи десятилетия деятельности переплетены с летописью нашего университета, на протяжении которой его знали как любимого преподавателя, умного и опытного руководителя, душевного коллегу. Его 70-летие отмечали и на родной кафедре, и в профкомитете.
Юбиляра поздравили и на ректорате: ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян от имени профессорско-преподавательского коллектива университета, студентов поздравил Григора Тертеряна с юбилеем и вручил поздравительное послание. Ректор отметил, что Григор Тертерян стоит у истоков создания университета, известен как любимый преподаватель, хороший человек и друг. После добрых пожеланий ректор передал слово присутствующим. О его трудовой энергии, преданности и положительных человеческих качествах говорил советник ректора АГЭУ Григор Киракосян, проректор по учебно- методическим работам Паруйр Калантарян подчеркнул высокие организаторские способности юбиляра, а проректор по научным работам и внешним связям Гагик Варданян вспомнил его как своего преподавателя, как личность, стоящую на пути создания и становления университета, отмечая, что Григор Тертерян для коллектива родной человек. Григор Тертерян, в свою очередь, выразил признательность ректорату и лично ректору Корюну Атояну за оценку его деятельности: «Я люблю свой коллектив, с удовольствием продолжу свою деятельность для успехов коллектива»,- сказал он.
На кафедре экономики труда заведующий кафедрой, доктор экономических наук, профессор Мартирос Петросян, коллеги кафедры и профкомитета обратились к юбиляру с теплыми и душевными словами, оценили пройденный его путь и человеческий образ.
Коллектив кафедры экономики труда обратился к Григору Тертеряну со следующей речью:
Если попробуем на языке чисел и фактов представить его жизненный путь, то перед нами представится характерная биография педагога-ученого. Итак, родился 25-го октября 1944 года в Ереване. В 1962 году окончил среднюю школу имени С.Спандаряна, работал на Ереванском заводе электроаппаратов, затем на заводе Автозапчастей.
В 1969 году окончил экономический факультет Ереванского государственного университета и сразу же начал педагогическую деятельность в Ереванском кооперативном техникуме. В 1970 году перешел работать секретарем в бюро ВЛКСМ. С 1971 года был ассистентом кафедры планирование нархозом, с 1973 года -- кафедры экономика труда и научной организации. В 1975 году перешел на ту же кафедру ЕИНХ, где с 1977 года работал старшим преподавателем. В 1978 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Совершенствование материального стимулирования роста производительности труда в промышленности» и получил ученую степень кандидата экономических наук. В 1983 году ему присвоено звание доцента.
В 1984-1995 гг. он проявил свои организаторские способности на должности председателя профкомитета института.
С 1995 года был доцентом кафедры экономика труда и деканом факультета управления. Был членом совета, присуждаемого ученые степени по экономике, а в 1994-2008 гг. - ученым секретарем. Сегодня вновь руководит работами профсоюзного комитета.
Григор Тертерян -- автор более 50-ти научных работ и статей, посвященных вопросам производительности труда, видам и системам труда, материальному стимулированию, нормированию труда.
Таков 45-летний трудовой путь ученого-преподавателя. Однако не будет полным описание личности Григора Тертеряна, если мы удовлетворимся только биографическими важными фактами. Строгий и устойчивый характер, гибкий ум, трудолюбие, преданность делу, добрый и отзывчивый, сдержанный, но в то же время эмоцианальный темперамент, надежный, верный друг, беспокойный человек, относящийся к чужим проблемам как к своим и при необходимости протянет руку помощи. Уверены, так охарактеризуют Григора Тертеряна знающие его люди, а их число очень велико. Он любим и оценен как студентами, так и коллегами и является одним из тех счастливых людей, кто всегда получает взаимное теплое отношение.
Поздравляя уважаемого Григора Тертеряна с 70-летием со дня рождения, желаем его видеть всегда здоровым, веселым, с присущим ему полной энергией и автором новых и интересных дел.